Propolis – właściwości. Jakie ma działanie? - Badania Krwi
12 października 2022

Jakie działanie ma propolis? Poznaj jego właściwości lecznicze

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Propolis, czyli kit pszczeli, wykazuje działanie prozdrowotne. Jest niezastąpiony między innymi we wspomaganiu leczenia chorób skóry i przy jesiennym przeziębieniu. Odnaleźć w nim można mnóstwo witamin i pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Propolis, czyli kit pszczeli 

Propolis, czyli kit pszczeli, wytwarzany jest nie tylko przez pszczoły, lecz także przez osy. Jest on mieszaniną wydzielin tychże owadów oraz substancji żywicznych obecnych w pąkach kwiatów oraz w młodych pędach niektórych drzew i roślin. Mowa między innymi o brzozach, świerkach, topolach oraz kasztanowcach.

Ta prozdrowotna substancja może przybierać różne kolory – od ciemnobrązowego przez żółty aż po czerwony. Pszczoły i osy wytwarzają ją, aby uszczelnić ul i w ten sposób ochronić go przed zimowymi mrozami. Kit najlepiej sprawdza się przy łataniu małych otworów w ulu. Do większych owady najczęściej wykorzystują wosk.

Wartości odżywcze zawarte w propolisie

Kit pszczeli może różnić się składem. W 100 gramach cennego pyłku znajduje się około 535 kalorii, 31 gram tłuszczu, 62 gramy węglowodanów oraz 1,9 gramów białka.

Na te wartości składa się 50–80 % żywicy, od 8 do 30% wosku pszczelego, około 6% wosku roślinnego, 10–15 % olejków eterycznych, około 5% pyłku kwiatowego, ok. 10% substancji garbnikowych oraz flawony, terpeny, kwasy organiczne oraz substancje lipidowo-białkowe. 

Dodatkowo wewnątrz kitu pszczelego znaleźć można także mnóstwo witamin, pierwiastków i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia. W przypadku pierwiastków mowa między innymi o magnezie, wapniu, manganie, cynku, cynie, miedzi, żelazie, krzemie, glinie, sodzie, potasie, chromie, barze, kadmie czy tytanie. Z kolei witaminy obecne w tym drogocennym pyłku to: A, B1, B2, B5, B6, C, D oraz E.

Jakby tego było mało, we wnętrzu propolisu odnaleźć można także drogocenne flawonoidy (między innymi galanginę, apigeninę, kwercetynę, chryzynę i pinocembrynę), estry aromatyczne (np. ester benzylowy kwasu p-kumarowego, ester pentylenowy i fenetylowy kwasu kawowego, kwas cynamonowy i jego pochodne) i wspomniane już terpeny.

Właściwości zdrowotne propolisu

Propolis wykazuje szerokie działanie prozdrowotne. W medycynie naturalnej stosowany był zarówno samodzielnie, jak i we wspomaganiu leczenia schorzeń. Dzięki swoim bezcennym wartościom odżywczym propolis nie tylko pomaga wrócić do zdrowia, lecz także korzystnie wpływa na odporność. 

Dodatkowo kit pszczeli wspiera terapię chorób układu pokarmowego oraz pomaga zachować prawidłowe ciśnienie tętnicze. To także idealny środek do stosowania wspomagająco np. po chirurgicznej operacji lub przy zaburzeniach lipidowych

Propolis polecany jest także przy chorobach ginekologicznych między innymi ze względu na swoje silne oddziaływanie na pierwotniaki Trichomonas vaginalis. Te drobnoustroje odpowiadają bowiem za niektóre z zakażeń błon śluzowych pochwy i szyjki macicy.

Co więcej, badania wykazały także pozytywny wpływ propolisu na terapię dwóch stosunkowo częstych schorzeń proktologicznych – hemoroidów i szczeliny odbytu.

Propolis stosowany na skórę

Nie do przecenienia jest także działanie kitu pszczelego na skórę. Jego właściwości nawilżające oraz wygładzające docenili producenci kremów, balsamów i masek z różnych części świata. Co ciekawe, propolis odnaleźć można także w składach niektórych past do zębów czy pomadek. Wszystko to dlatego, że jego działanie kondycjonujące może oddziaływać na różne rodzaje tkanek.

Propolis działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a do tego pomaga w gojeniu się ran i regeneracji tkanki. Dzięki temu nada się nie tylko do zachowania pięknej kondycji skóry, lecz także do jej leczenia. Kit pszczeli można z powodzeniem stosować więc przy terapii oparzeń, odmrożeń, odleżyn czy owrzodzeń.

Działanie przeciwzapalne i odkażające propolisu znalazło zastosowanie także w stomatologii. Roztwór propolisu może wspomagać leczenie nadżerek, pleśniawek, aft, paradontozy czy też zapaleń dziąseł i jamy ustnej.

Warto wspomnieć, że kit pszczeli pomóc może także osobom cierpiącym z powodu łuszczycy. Terapia nim okazała się częściowo lub całkowicie skuteczna aż w 75 % przypadków. 

Przepis na nalewkę z propolisu

Nalewka z propolisu to medykament bardzo prosty w przygotowaniu. Jest tak przede wszystkim dlatego, że kit pszczeli, który z trudem rozpuszcza się w wodzie, z alkoholem reaguje błyskawicznie. Z kolei prawidłowo przygotowana nalewka działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi, uszczelnia naczynia krwionośne, wspomaga gojenie się ran i tkanek oraz pomaga pozbyć się patogenów.

Przygotowywanie trunku należy zacząć od połączenia propolisu ze spirytusem w stosunku 1:9 (1 część propolisu na 9 części alkoholu). Taka nalewka będzie zawierać 10% stężenie alkoholu. Zamkniętą w butelce mieszankę należy odstawić w ciemne miejsce na tydzień, po upływie tego czasu przefiltrować. Pozostały propolis trzeba przepłukać niewielką ilością spirytusu i także dodać do butelki. 

Z tego względu, że nalewka zawiera alkohol, nie można podawać jej dzieciom. Dorosłym pomaga natomiast także przy jesiennych infekcjach gardła, a po rozcieńczeniu wspomaga leczenie chorób skórnych.

Przeciwwskazania do stosowania kitu pszczelego

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania propolisu i jego przetworów jest alergia na tę substancję. Źródłem uczulenia może być któryś z wielu składników kitu pszczelego, chociażby wosk, miód czy pyłek pszczeli. Osoby z objawiającą się alergią na kit najczęściej cierpią z powodu zapalenia spojówek, miejscowego odczynu alergicznego, owrzodzenia, pokrzywki, nudności bądź bólu głowy.

Oprócz tego należy zachować szczególną ostrożność przy próbach wspomagania propolisem terapii schorzeń przewlekłych. Najlepiej, tak jak w przypadku leczenia jakimikolwiek innymi naturalnymi środkami, początkowo skontaktować się z lekarzem.

 

Autor: Klaudia Gaicka

Bibliografia

  1. F. Hainbuch, Lecznicza moc pszczół. Najskuteczniejsze terapie od A do Z, Białystok 2021.
  2. I. Przybyłek, T. M. Karpiński, Antibacterial Properties of Propolis, Poznań 2019.
Oceń artykuł

O Autorze