Krwawienie po stosunku - co może oznaczać? - Badania Krwi
24 października 2022

Jakie są przyczyny występowania krwawienia po stosunku i jakie choroby może ono oznaczać?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Krwawienie po stosunku, zwane też plamieniem z dróg rodnych, jest zjawiskiem normalnym w przypadku pierwszego zbliżenia. Jeśli zaś mamy z nim do czynienia poza wspomnianą powyżej sytuacją, może ono oznaczać, że w organizmie kobiety dzieje się coś niepokojącego. Przyczyny krwawienia po stosunku mogą być niegroźne, jednak niekiedy stanowi ono objaw poważnej choroby. Jakie mogą być przyczyny wystąpienia krwawienia po stosunku? O jakich chorobach może ono świadczyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czym jest krwawienie po stosunku?

Krwawienie po stosunku, jeśli występuje w innym przypadku niż pierwsze zbliżenie lub podczas miesiączki, powinno budzić zaniepokojenie. Dolegliwość ta bardzo często dotyczy kobiet cierpiących z powodu raka szyjki macicy, endometriozy lub jest objawem zapalenia pochwy. Plamienia mogą też zaobserwować kobiety mające mięśniaki macicy lub inne złośliwe nowotwory. Jeśli zaobserwujesz u siebie krwawienie z dróg rodnych po stosunku, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem ginekologiem. Krwawienie zazwyczaj pochodzi z powierzchownych warstw błony śluzowej, objawia się więc niewielką ilością krwi lub obecnością śluzu szyjkowego z domieszką krwi. 

Jakie są przyczyny krwawienia po stosunku?

Krwawienie po stosunku może wystąpić w wyniku mechanicznych uszkodzeń błony śluzowej, jest to zupełnie niegroźne. Bywa niestety tak, że krwawienie świadczy o istnieniu poważnej patologii w obrębie kobiecych narządów płciowych. Dlatego konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego, które pozwoli na ustalenie przyczyny plamienia. 

Krwawienie po stosunku a suchość pochwy

Niewystarczające nawilżenie pochwy może powodować otarcia i mikrourazy w trakcie stosunku. Kobiety na nie cierpiące powinny pamiętać o używaniu lubrykantów, aby nie narazić delikatnej tkanki na uszkodzenia. Należy też mieć na uwadze, że suchość pochwy może być spowodowana źle dobranymi środkami antykoncepcyjnymi lub infekcją intymną. Nie należy więc problemu lekceważyć.

Krwawienie po stosunku w wyniku nadżerki szyjki macicy

Nadżerka jest niewielką raną, która pojawia się w błonie śluzowej szyjki macicy. Najczęściej powstaje z powodu niedoleczonych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Może być też wynikiem urazów mechanicznych powstałych podczas porodu. O istnieniu tej dolegliwości u kobiety świadczy właśnie krwawienie po stosunku oraz ból podbrzusza. Obecność nadżerki w drogach rodnych nie jest zagrożeniem dla życia, niemniej nieleczona zmiana może doprowadzić do zakażenia jajowodów, bezpłodności, a nawet do rozwoju raka szyjki macicy.

Krwawienie po stosunku a zapalenie przydatków i szyjki macicy

Zapalenie przydatków czy szyjki macicy to stan zapalny wywołany przez bakterie beztlenowe i tlenowe. Poza krwawieniem po stosunku objawami charakterystycznymi tych przypadłości są bóle w podbrzuszu, stan podgorączkowy oraz ogólne osłabienie organizmu. Zapalenie szyjki macicy bywa też konsekwencją chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak: kiła, chlamydioza, rzeżączka czy rzęsistkowica.

Krwawienie po stosunku w wyniku rozwijającej się endometriozy

Endometrioza charakteryzuje się występowaniem komórek błony śluzowej macicy poza miejscem fizjologicznym, czyli w obrębie jelita grubego, pęcherza moczowego czy okrężnicy. Wczesnym objawem endometriozy jest występowanie bólu w podbrzuszu oraz krwawienia po stosunku. Ból może też nasilać się podczas wypróżniania i oddawania moczu. Kobiety cierpiące z powodu endometriozy doświadczają rozregulowania cyklu miesiączkowego, ciężko jest więc im przewidzieć czas naturalnego krwawienia z dróg rodnych. Endometrioza bywa przyczyną bezpłodności, jeśli jej ognisko zostanie zlokalizowane np. w jajowodach.

Krwawienie po stosunku z powodu mięśniaków i polipów macicy

Mięśniaki to łagodne guzy występujące w obrębie macicy. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca jasna. Ich obecność w organizmie kobiety wiąże się jednak z zaburzeniami gospodarki hormonalnej w postaci podwyższonego poziomu estrogenów i obniżonego poziomu progesteronu. Objawy występowania mięśniaków zależą od miejsca, w którym są zlokalizowane. Jeśli guz obecny jest w błonie śluzowej macicy, wtedy bardzo często daje objawy w postaci krwawienia po stosunku. Polipy są fragmentami przerośniętej śluzówki i podobnie jak mięśniaki mają charakter łagodnych guzów. Ich objawy to: krwawienie po stosunku, krwawienie międzymiesiączkowe oraz przedłużające się cykle miesiączkowe.

Jak rozpoznaje się przyczynę krwawień po stosunku?

Tak jak powiedziano powyżej, każde krwawienie, o ile nie powstało ono w wyniku pierwszego zbliżenia, należy skonsultować z lekarzem specjalistą z zakresu ginekologii. Po badaniu zleci on stosowne oznaczenia laboratoryjne celem potwierdzenia lub wykluczenia powodów krwawienia. W przypadku podejrzenia infekcji dróg rodnych konieczna jest specjalistyczna diagnostyka pod kątem mikroorganizmu wywołującego zapalenie.

Bardzo częstą infekcją dróg rodnych jest zakażenie przez chlamydie. Chlamydia trachomatis to mikroorganizm, którego obecność może powodować rozwijający się stan zapalny. Identyfikacja tych małych, gram-ujemnych bakterii jest bardzo ważna, ponieważ ich obecność może powodować rozwój zakażeń szyjki macicy, zapalenie jajowodów oraz endometriozę. Najdokładniejszą metodą identyfikacji chlamydii jest oznaczenie DNA metodą PCR (łańcuchowej reakcji polimerazy). W jej wyniku dochodzi do powielenia materiału genetycznego drobnoustroju pobranego z wymazem z szyjki macicy. Metoda ta jest zdolna do wykrycia pojedynczych komórek bakterii. 

Autor: Marta Szarawarska

Bibliografia

  1. Murrey P. i in., Mikrobiologia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, s. 315–342.
  2. Lanjouv E. i in., Europejskie zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakażeniach Chlamydia trachomatis 2015, „Przegląd Dermatologii” 2017, s. 1–17.
Oceń artykuł

O Autorze