Kaszka na czole – przyczyny. Jak się jej pozbyć? - Badania Krwi
28 czerwca 2022

Kaszka na czole – defekt urody czy symptom chorobowy?

Kaszka na czole to nieestetyczna zmiana powstająca na cerze. Może być wywołana przez alergeny zawarte pokarmach i kosmetykach, ale i wiązać się z nadprodukcją sebum przy trądziku. W przypadku nowo narodzonych dzieci kaszka na czole ma zwykle niegroźną postać i samoistnie przemija. Jak radzić sobie z tym urodowym mankamentem i czy w ogóle trzeba coś z nim robić? Podpowiadamy w naszym artykule.

Kaszka na czole czyli co?

Zaskórniki zamknięte (kaszka) na czole to rodzaj niedoskonałości skórnych, jakie mogą pojawić się na twarzy w różnym wieku i z różnych przyczyn. Mają postać grudek wyraźnie wyczuwalnych pod powierzchnią palców. Nie sposób ich nie zauważyć, dlatego są częstą przyczyną zaniżonej samooceny.

Wiele spośród znanych dermatoz można nazwać kaszkami. Do najczęściej diagnozowanych przyczyn tych nieestetycznych zmian należą: trądzik, niegroźne reakcje u niemowląt oraz alergie.

Trądzik a kaszka na czole

Zmiany związane z wahaniami hormonalnymi towarzyszącymi trądzikowi mogą powodować powstawanie zaskórników. Jedne z nich mają postać otwartą z wyraźnie widocznym ujściem, a inne zamkniętą, z ujściem tak małym, że nie sposób ich dostrzec gołym okiem. To właśnie w tym drugim przypadku mowa jest o tzw. kaszce na twarzy w kontekście zmian trądzikowych.

Powodem powstania tych nieestetycznych zmian jest utworzenie się keratynowych czopów, które blokują ujścia mieszków włosowych. Nierzadko rozwijają się przez to rumienie będące objawem stanu zapalnego. Znacznie częściej jednak kaszka na czole i skroniach lub policzkach ma łagodną i niebolesną postać.

W wyniku zaczopowania ujść mieszków włosowych utrudniony zostaje swobodny wypływ łoju, który przy trądziku jest produkowany w nadmiernej ilości. Zmiany nasilają się w okresie jesieni i zimy oraz podczas stosowania preparatów zawierających komedogenne substancje. Mowa tu m.in. o parafinie, wazelinie, silikonach, maśle kakaowym czy oleju kokosowym.

Kaszka na czole a alergia

W Twoich wieczornych rytuałach zagościł nieużywany dotąd krem? Wypróbowujesz nowe perfumy? A może na półce w łazience pojawił się inny niż zwykle żel pod prysznic? Wszystko to może być przyczyną pojawienia się kaszki na czole. Kosmetyki mają potencjał uczulający. Jeśli przed ich zastosowaniem nie wykonasz próby alergicznej, możesz spodziewać się obronnej reakcji organizmu w formie różnych wykwitów, rumieni i kaszki.

To jednak nie wszystko. Kaszka na czole i policzkach może być objawem alergii pokarmowej. Do najczęściej uczulających składników diety należą:

  • mleko krowie,
  • jaja,
  • ryby, skorupiaki i mięczaki,
  • orzechy,
  • soja i pszenica,
  • owoce cytrusowe.

Tylko w nieznacznym stopniu jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, jakie produkty spożywcze wywołują u Ciebie charakterystyczną wysypkę na twarzy. Konieczne byłoby tworzenie różnych kombinacji diety, by móc wskazać składnik powodujący reakcję obronną układu immunologicznego, a wszystko to metodą prób i błędów. Jest to zadanie czasochłonne i obarczone dużym ryzykiem błędu, jak w przypadku większości autoanaliz. Zamiast tego możesz zdecydować się na wykonanie badania krwi. Analiza próbki pod kątem obecności w niej alergenów da Ci jasną odpowiedź na temat czynnika powodującego reakcję nadwrażliwości. Dla lekarza alergologa będzie to podstawą do wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Kaszka na czole niemowlaka

Kaszka na czole u niemowlaka może być zarówno reakcją alergiczną na  składniki kosmetyków wykorzystywanych do pielęgnacji skóry, jak i formą łagodnej dermatozy. Drobna kaszka na twarzy dziecka (już od dnia narodzin) może być spowodowana noworodkową krostkowicą głowy albo prosakami.

W przypadku noworodkowej krostkowicy głowy zapalne grudki pokrywać mogą zarówno skórę twarzy, jak i głowy oraz szyi. Zmiany te wywołane są przez drożdżaki Malassezia furfur. Nie są jednak groźne i rzadko kiedy wymagają leczenia. Zwykle kaszka na twarzy dziecka lub niemowlaka znika samoistnie. Niegroźne są również prosaki. To nic innego jak cysty, które są konsekwencją nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych, co powoduje zamknięcie pod naskórkiem sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Grudki mogą pokrywać całą twarz dziecka, lecz nie są dla niego źródłem dyskomfortu. Nie wymagają także leczenia – złuszczają się samoistnie po zaledwie kilku tygodniach.

Kaszka na czole – jak się jej pozbyć?

Nie można mówić o jednym uniwersalnym sposobie na kaszkę na czole. W zależności od przyczyny powstania tych nieestetycznych zmian konieczne jest wdrożenie różnych metod ich zwalczania.

Jak pozbyć się kaszki na czole związanej z trądzikiem? Przede wszystkim pamiętaj o właściwej pielęgnacji i stosowaniu odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej ze skłonnością do trądziku. Zadbaj o dogłębne oczyszczanie porów – wykorzystuj nie tylko płyn do demakijażu, ale również żel do mycia cery oraz peeling, które pozwolą usunąć zarówno nadmiar sebum, jak i martwy naskórek. To nie wszystko. Nie zapomnij o tonizacji, dzięki której skóra na twarzy odzyska właściwe pH. Na tak przygotowaną cerę zaaplikuj serum i krem o właściwościach normalizujących i nawilżających. Regularnie stosuj też maseczki. Nawet jeśli twoja skóra świeci się od nadmiaru sebum, nie oznacza to, że jest właściwie nawilżona.

W przypadku alergicznej kaszki na czole sposobem na zlikwidowanie zmian jest zaprzestanie stosowania uczulającego kosmetyku albo spożywania pokarmów wywołujących reakcję nadwrażliwości.

Czy należy stosować coś na kaszkę na czole u dziecka? Ponieważ zwykle są to zmiany łagodne i ustępują samoistnie, nie jest konieczne ich leczenie, chyba że lekarz wyda inne zalecenia. Jeśli na twarzy malucha pojawią się niepokojące zmiany, skonsultuj je z pediatrą.

Bez względu na przyczynę kaszki na czole leczenie zmian skórnych nie powinno polegać na samodzielnym wyciskaniu zaskórników. Jeśli dojdzie do zakażenia, powstaną nowe wypryski, tym razem jednak o charakterze zapalnym. Jeśli mimo wszystko naruszysz niektóre grudki,  zdezynfekuj cerę, aby zminimalizować ryzyko rozwoju stanów zapalnych.

 

Autor: Katarzyna Grzyś-Kurka

Bibliografia

  1. M. Czarnecka-Operacz, A. Sadowska-Przytocka, Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej, https://podyplomie.pl/pediatria/25560,klasyczne-zmiany-skorne-u-noworodkow-jako-trudny-problem-w-codziennej-praktyce-klinicznej, dostęp: 9.05.2022 r.
  2. K. Marek, Alergia pokarmowa u dzieci, „Forum Medycyny Rodzinnej ” 2013, vol .7, nr 6, s. 349–354.
  3. K. Wolff, R. A. Johnson i in., Atlas i zarys dermatologii klinicznej Tom I, tłum. D. Krasowska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.

 

Oceń artykuł