Katar sienny a przeziębienie - poznaj różnice - Badania Krwi
28 kwietnia 2020

Katar sienny – nie pomyl go z przeziębieniem

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Szacuje się, że do 2025 roku ponad 50 procent mieszkańców Europy będzie cierpieć na przynajmniej jeden typ alergii. Już teraz w Europie 100 mln osób ma katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Problem w tym, że niemal połowa osób w ogóle nie wie, że cierpi na alergię.

Alergia to, według definicji Polskiego Towarzystwa Alergicznego, nadmierna reakcja organizmu na substancje zwane alergenami. Są nimi najczęściej: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierści zwierząt i pokarmy. PTA przypomina, że skłonność do chorób alergicznych jest w dużym stopniu dziedziczna. Jeżeli cierpią na nią oboje rodzice, prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie alergikiem, wynosi 60 proc. Geny to nie wszystko. Badania wskazują, że za epidemię alergii odpowiedzialny jest nasz styl życia oraz niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku.

Alergia – objawy

Z danych wynika, że obecnie ponad 150 milionów Europejczyków cierpi na przewlekłe choroby alergiczne. Połowa z nich jest niedostatecznie diagnozowana lub niewłaściwie leczona z powodu braku świadomości i niedoboru lekarzy specjalistów. Do najczęstszych objawów alergii zalicza się: nieżyt nosa, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, wysypki na skórze, nudności, biegunki czy duszności i świszczący oddech. Jednym z najczęstszych objawów alergii jest katar sienny, zwany też katarem alergicznym lub alergicznym nieżytem nosa. Z danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego wynika, że cierpi na niego 100 mln Europejczyków.

Katar sienny – objawy

Katar sienny często mylony jest z przeziębieniem. Zaczyna się podobnie, od cieknącego, wodnistego kataru, kichania, ale alergicznemu nieżytowi nosa często towarzyszą inne objawy. Mogą to być: światłowstręt, kłopoty ze snem, łzawienie oczu, a także świąd oraz zaczerwienienie nosa. Katar sienny może pojawiać się okresowo, a może też dokuczać przez cały rok. W pierwszym przypadku nieżyt nosa wywołują pyłki roślin, najczęściej traw. Ich pylenie rozpoczyna się w drugiej połowie maja i trwa aż do połowy lipca. Katar alergiczny mogą także wywoływać pyłki drzew: brzozy (w kwietniu), bylicy (w lipcu i sierpniu), leszczyny (w lutym i marcu), dębu (w kwietniu i maju), jesionu (w kwietniu). Okresowy katar sienny może trwać kilka miesięcy. Najczęściej rozpoczyna się wiosną i trwa do lata, kiedy pylą jeszcze drzewa. Przewlekły alergiczny nieżyt nosa powodują natomiast roztocza kurzu domowego bądź sierść zwierząt. Alergia na roztocza często wiąże się z porannym uczuciem zatkania nosa i spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Leczenie

Podejrzewając katar alergiczny, warto wykonać odpowiednie badania. Najlepiej sprawdzą się pakiety badań alergicznych. Wykryć przyczynę pozwolą badania: IgE całkowite oraz panel oddechowy. Ten ostatni polega na oznaczeniu w surowicy krwi przeciwciał w stosunku do wybranych alergenów. Katar sienny trzeba leczyć. Przewlekły – może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, zaburzać sen, a co najważniejsze prowadzić do astmy. W przypadku nieleczenia alergii na roztocza mogą pojawić się objawy astmy, atakującej głównie w nocy. Z wynikami badań trzeba udać się do lekarza. Konieczne może okazać się zażywanie leków. W przypadku kataru siennego okresowego zwykle wystarczą odpowiednie aerozole do nosa, w przypadku kataru alergicznego całorocznego konieczne będzie stałe zażywanie leków.


O Autorze