Łupież suchy – objawy i przyczyny - Badania Krwi
22 czerwca 2022

Łupież suchy – jak wygląda, skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Szacuje się, że problem łupieżu suchego dotyczy kilku milionów Polaków między 15. a 75. rokiem życia. Dla wielu osób jest to dość wstydliwy problem, jednak nie warto go bagatelizować. Aby poradzić sobie z tym intruzem, często wystarczy stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji. Jeśli dbasz o swoje włosy, a mimo to łupież nie znika, skonsultuj się ze specjalistą. Ta przypadłość może być objawem poważniejszych chorób i wtedy konieczne będzie wdrożenie leczenia przyczynowego, a nie jedynie objawowego. 

Łupież suchy – jak wygląda?

Łupież suchy, nazywany także zwyczajnym, to problem, z którym zmaga się wiele osób. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć, ale najczęściej zmagają się z nim nastolatkowie w okresie dojrzewania oraz kobiety przechodzące menopauzę. Dolegliwość ta raczej omija małe dzieci, ale nie oszczędza mężczyzn w różnym wieku. 

Suchy łupież dość łatwo rozpoznać. Oto jego najbardziej charakterystyczne objawy:

  • biały, srebrny lub szary kolor,
  • drobna łuska o wielkości płatka śniegu,
  • duża liczba białych łusek na czubku głowy oraz w okolicach skroni,
  • delikatny świąd skóry głowy, jednak nie jest to stan zapalny,
  • włosy bez połysku,
  • sucha i nieco napięta skóra głowy.

Suchy łupież możesz łatwo wyczesać podczas rutynowego szczotkowania włosów. Często samoistnie spada na ramiona i powoduje przy tym duży dyskomfort. Dolegliwość ta znacząco wpływa na atrakcyjność osoby, która na nią cierpi – białych łusek nie da się ukryć nawet pod najbardziej estetyczną fryzurą. 

Łupież tłusty a suchy – jaka jest różnica?

Wiele osób zastanawia się, jak odróżnić łupież suchy od tłustego. Ten drugi wygląda jeszcze mniej estetycznie – objawia się dość dużymi, tłustymi płatami w kolorze żółtawym. Do dodatkowych symptomów należą zaczerwieniona skóra głowy i intensywny świąd. Osoby, których dotyczy ten problem, często nie mogą powstrzymać się przed drapaniem, które tylko pogarsza stan skóry i włosów – prowadzi do uszkodzenia naskórka, powoduje stan zapalny, a nawet łysienie. Przyczyn tłustego łupieżu należy szukać w nadmiernym wydzielaniu łoju przez skórę głowy. Najczęstsze powody takiego stanu rzeczy to stres, zaburzenia w gospodarce hormonalnej lub nieprawidłowa pielęgnacja. Łupież suchy nie jest aż tak uciążliwy i dużo łatwiej go zlikwidować. 

Suchy łupież – przyczyny dolegliwości

Suchy łupież to wstydliwy problem. Aby skutecznie sobie z nim poradzić, warto znaleźć prawdziwą przyczynę jego powstawania. Powodów może być wiele, jednak specjaliści wyróżniają kilka głównych czynników sprzyjających rozwojowi tej przypadłości. Należą do nich:

  • niewłaściwa dieta – pamiętaj, że jadłospis ubogi w minerały takie jak magnez, żelazo, cynk, potas czy selen sprzyja pojawianiu się łupieżu. Upewnij się, że te składniki znajdują się w Twoich posiłkach. Jeśli nie możesz dostarczyć ich wraz z pożywieniem, rozważ suplementację;
  • zbyt mała ilość łoju wydzielanego przez skórę głowy – do łupieżu zwyczajnego większą skłonność mają osoby o suchej skórze głowy;
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego (odpornościowego) lub nerwowego;
  • pojawienie się grzybów takich jak Malassezia furfur, Malassezia obtusa, Malassezia globosa lub Malassezia restricta – badania wyraźnie wskazują na związek ich obecności z powstawaniem łupieżu suchego;
  • hiperproliferacja – to fachowe określenie wzmożonego procesu złuszczania się naskórka. W normalnym przypadku powinien on trwać ok. 28 dni. U osób, które mają problem z łupieżem zwyczajnym, skraca się on do 7–15 dni.

Jak wyleczyć suchy łupież?

Jeśli zmagasz się z suchym łupieżem, leczenie dolegliwości powinno być dostosowane do przyczyny problemu. Najczęściej używane są środki pielęgnacyjne bez substancji zapachowych. W ich składzie powinny znaleźć się: siarczek selenu lub dziegcie mineralne, które regulują proces złuszczania się naskórka, kwas salicylowy, który złuszcza martwy naskórek oraz siarczek selenu lub cyklosporamina o właściwościach przeciwgrzybiczych. Jeśli nie chcesz wybierać kosmetyków samodzielnie, skorzystaj z porady trychologa, czyli lekarza specjalisty w dziedzinie włosów i skóry głowy.

Stosowanie szamponu przeciwłupieżowego okaże się niewystarczające, jeśli przyczyną powstawania białych płatów są zaburzenia immunologiczne lub neurologiczne. W takim przypadku wskazane będzie leczenie przyczynowe pod okiem odpowiedniego specjalisty.

Łupież suchy – domowe sposoby na tę przypadłość

Aby poprawić kondycję włosów, zweryfikuj swoje nawyki żywieniowe. Postaw na zbilansowaną dietę bogatą w witaminy oraz składniki odżywcze i mineralne. Pamiętaj, że w walce z łupieżem szczególnie pomocne są magnez, żelazo, cynk, potas i selen. Pełnowartościowa dieta niesie ze sobą wiele innych korzyści dla zdrowia.

Do zmian w jadłospisie dołącz także dobre praktyki pielęgnacyjne:

  • Nie myj głowy gorącą wodą, ponieważ wysoka temperatura osłabia barierę ochronną naskórka.
  • Jeśli suszysz włosy za pomocą ręcznika, trzymaj go na głowie jak najkrócej. Wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi bakterii.
  • Nie śpij z mokrymi włosami.
  • Staraj się, aby włosy i skóra głowy jak najkrócej były mokre. Suszarki używaj z rozwagą – zrezygnuj ze strumienia gorącego powietrza, a przed suszeniem zabezpiecz włosy odpowiednim preparatem. 

Łupież suchy – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z problemem suchego łupieżu, a domowe sposoby zawodzą, poproś o pomoc specjalistę. Trycholog nie tylko dokładnie przyjrzy się kondycji Twoich włosów, ale przede wszystkim zleci badania, które pomogą zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, ponieważ charakterystyczne białe płaty mogą być sygnałem, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego.

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. M. Gorszewska, Sekret zdrowych włosów. Twoja indywidualna terapia trychologiczna, Wydawnictwo Poligraf, Brzezia Łąka 2021.
  2. C. Musiał, Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  3. K. Pytkowska i in., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2020.

 

Oceń artykuł

O Autorze