Jak wykonać masaż krocza przed porodem? - Badania Krwi
12 sierpnia 2022

Masaż krocza przed porodem – czemu służy i jak prawidłowo go wykonać?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Podczas porodu siłami natury krocze wielu kobiet często jest nacinane, co chroni przed samoistnym pęknięciem. Z tego powodu świeżo upieczona mama potrzebuje więcej czasu, aby dojść do siebie. Jednak coraz więcej lekarzy i położnych kładzie nacisk na ochronę krocza. Masaż krocza – który przyszła mama może wykonywać samodzielnie lub z pomocą partnera – to ważny element przygotowania do porodu naturalnego. Dzięki niemu tkanki w okolicach intymnych stają się bardziej elastyczne, co ułatwia noworodkowi przyjście na świat, a jego mamie oszczędza bólu związanego z pęknięciami czy szwami po nacinaniu krocza.

Masaż krocza – co to takiego i kto powinien go wykonywać?

Masaż krocza to rytuał, który można wykonywać samodzielnie lub z pomocą partnera. Jest to masowanie miejsc intymnych – ujścia pochwy, jej wnętrza, warg sromowych, łechtaczki – które sprawia, że tkanki stają się bardziej elastyczne. Nie jest to – jak sądzą niektórzy – masturbacja, ponieważ kobieta nie skupia się tutaj na swojej przyjemności, ale wykonuje konkretne ruchy, które mają ułatwić noworodkowi przyjście na świat. Praktyka ta zalecana jest przede wszystkim kobietom, które przygotowują się do porodu siłami natury. Sprawne mięśnie krocza i elastyczne tkanki odgrywają przecież niezwykle istotną rolę w akcji porodowej. Dlatego warto zadbać o ich odpowiednie przygotowanie.

Po co przyszłe mamy wykonują masaż krocza?

Przyszłe mamy wykonują masaż krocza przede wszystkim po to, aby ułatwić noworodkowi przyjście na świat. Główka dziecka – podobnie jak całe jego ciało – jest dość duża w porównaniu do ujścia pochwy. Maluch znacznie łatwiej „przeciśnie się” przez elastyczne tkanki i odpowiednio przygotowane mięśnie. Masaż krocza przynosi też korzyści przyszłej mamie. Uelastycznione tkanki i dobrze ukrwiona skóra znacznie łatwiej się rozciągają i są bardziej odporne na pęknięcia. Efektywny masaż miejsc intymnych może sprawić, że zmniejszy się ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu i nie będzie potrzeby jego nacinania. Co więcej, dobrze przygotowana przyszła mama bardziej wierzy w swoje możliwości i mniej boi się bólu porodowego.

Masaż krocza – przeciwwskazania

Masaż krocza przynosi wiele korzyści, jednak nie zawsze jest wskazany. Przyszłe mamy nie powinny wykonywać go wcześniej niż w 34. tygodniu ciąży (połowa ósmego miesiąca). Przeciwwskazania do wykonywania tego rytuału to:

  • infekcja intymna;
  • ryzyko przedwczesnego porodu – można je stwierdzić na podstawie nadmiernie skracającej się szyjki macicy;
  • krwawienia z dróg rodnych.

Pamiętaj, że krwawienie z dróg rodnych zawsze jest niepokojącym objawem, którego pod żadnym pozorem nie powinno się ignorować. Przyszła mama powinna uważnie obserwować wszystkie sygnały, które wysyła jej organizm, i monitorować stan swojego zdrowia. Pomogą w tym regularne badania krwi dla kobiet w ciąży, w których określa się nie tylko podstawowe parametry, lecz także poziom hormonów tarczycy (TSH) oraz glukozę.

Masaż krocza – ile powinien trwać i jak często go wykonywać?

Przyszła mama, która ma już za sobą 34. tydzień ciąży, może wykonywać masaż krocza 3–6 razy w tygodniu, a każda sesja powinna trwać ok. 5–10 minut. Pierwsze efekty – a więc poprawę elastyczności i lepsze ukrwienie skóry – można zauważyć już po 2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania rytuału. Częstotliwość i intensywność masażu krocza najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym lub położną.

Masaż krocza – jak się do niego przygotować?

Wykonanie masażu krocza wymaga odpowiedniego przygotowania. Duże znaczenie ma tutaj intymna atmosfera w pomieszczeniu, spokój i rezygnacja z jakiegokolwiek pośpiechu. Aby masaż był efektywny i przyjemniejszy, warto sięgnąć po olejek. Doskonale sprawdzą się lubrykanty na bazie wody lub naturalne oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej z awokado lub pestek winogron). W tym celu można też użyć specjalnego preparatu przeznaczonego dla kobiet w ciąży. Do olejku roślinnego warto dodać witaminę E (kilka kropel), która doskonale wpływa na kondycję skóry.

Jak wykonać masaż krocza?

Jeśli planujesz poród naturalny i chcesz regularnie wykonywać masaż krocza, postępuj w następujący sposób:

  1. Przed masażem weź odprężającą kąpiel, aby rozluźnić ciało. Przyjmij dogodną pozycję stojącą lub leżącą.
  2. Nalej wybrany olej na wewnętrzną część dłoni, a w szczególności na opuszki palców, którymi będziesz wykonywać masaż.
  3. Masuj zewnętrzne ujście pochwy i bardzo delikatnie rozciągaj krocze w kierunku odbytu.
  4. Włóż dwa palce do pochwy i masuj jej dolny brzeg, wykonując ruch przypominający kształt litery „U”.
  5. Masuj boczne ściany pochwy z uwzględnieniem warg sromowych.
  6. Gdy okolice intymne staną się bardziej rozluźnione, masaż może stać się odrobinę mocniejszy i może pojawić się uczucie pieczenia. W takiej sytuacji trzeba przerwać masaż i powrócić do niego, gdy dyskomfort minie. 

Masaż krocza można wykonywać samodzielnie lub poprosić o pomoc partnera.

Masaż krocza – na co zwrócić uwagę?

Masaż krocza powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości kobiety. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią siłę i intensywność – jeśli pojawia się uczucie dyskomfortu, masaż powinien być delikatny, a każdy ruch należy wykonywać z wyczuciem. Przyszła mama nie powinna robić żadnych ruchów na siłę, ponieważ może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Warto pamiętać, że masaż krocza to tylko jedna z form przygotowania do porodu naturalnego. Można korzystać jeszcze z ćwiczeń rozciągających, technik relaksacyjnych i trenować mięśnie dna miednicy.

 

Autor: Marta Drzazga

Weryfikacja merytoryczna: lek. Wiktor Trela

Bibliografia

  1. A. Bień, Edukacja przedporodowa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.
  4. K. Oleś, Poród naturalny, Wydawnictwo Natuli – Dzieci są ważne, Szczecin 2021.

O Autorze