Albumina, jedno z kluczowych białek obecnych w organizmach ludzkich, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia. Jest odpowiedzialna za utrzymanie ciśnienia onkotycznego, transportowanie substancji oraz utrzymanie równowagi płynów w organizmie. Jednak aby zrozumieć jej znaczenie, warto nie tylko poznać jej funkcje, lecz także wiedzieć, kiedy wykonuje się badania poziomu albuminy i jak je interpretować. Czym jest …
Badanie poziomu chlorków w surowicy jest wykonywane w diagnostyce zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych. Pomiar warto zrobić kontrolnie przynajmniej raz w roku. Szczególnym wskazaniem do badania jest podejrzenie m.in. kwasicy metabolicznej lub oddechowej, choroby Cushinga czy chorób nerek. Badanie najlepiej wykonywać na czczo. Czym są chlorki w surowicy? Chlorki, właściwie jony chlorkowe, to ujemnie naładowane jony …
Badanie HBc wykrywa przeciwciała, które organizm produkuje w odpowiedzi na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B. U zdrowego człowieka przeciwciała HBc nie są wykrywane. Ich obecność, nawet w małych ilościach, świadczy o przebytej infekcji. Wysoki poziom przeciwciał może świadczyć o aktywnym zakażeniu. Badanie wykonywane jest również w celu monitorowania postępów leczenia. Co oznacza parametr HBc …
Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) to enzym obecny we wszystkich komórkach organizmu. Jest niezbędny dla przebiegu procesów energetycznych. Obecność LDH w surowicy świadczy o uszkodzeniu komórek lub o przepuszczalności błon komórkowych. Przyczyn tego stanu jest wiele. Badanie poziomu LDH jest pomocne m.in. w różnicowaniu chorób wątroby, chorób płuc, niedokrwistości, nowotworów. W prawidłowych warunkach enzym LDH może być …
Pytanie: Mój mąż wykonał ostatnio badania krwi, w tym oznaczenie poziomu witaminy D3, który wyszedł znacznie podwyższony. Lekarz rodzinny zalecił mu w związku z tym zbadanie stężenia fosforu. Jaki wynik jest prawidłowy? Odpowiedź: Za normę stężenia fosforu nieorganicznego we krwi osób dorosłych przyjmuje się wartość 2,5–4,5 mg/dl (0,81–1,45 mmol/l). Pierwiastek ten pełni w organizmie …
Pytanie: Jestem mamą 5-miesięcznej Amelki. Od dwóch dni córeczka ma mniejszy apetyt, katar i stan podgorączkowy. Czy żółty katar u niemowlaka jest wskazaniem do podania antybiotyku? Odpowiedź: Nie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, żółty katar nie świadczy o zakażeniu bakteryjnym i nie jest wskazaniem do podania antybiotyku maluchowi. Zmiana zabarwienia wydzieliny z nosa jest efektem zwiększenia …
Pytanie: Co może oznaczać podwyższony poziom TIBC? Dostałam wyniki badań zleconych przez hematologa z powodu niedokrwistości i nie wiem, co oznaczają. Odpowiedź: TIBC, czyli całkowita zdolność wiązania żelaza, jest parametrem oznaczanym we krwi. Jej wysoki poziom informuje, że białka znajdujące się we krwi (przede wszystkim transferyna) mają dużo „wolnych miejsc”, do których mogą przyłączyć …
Pytanie: Mam 27 lat i dotąd nigdy nie chorowałem na nic poważnego. Od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie nadmierne pocenie się, kołatanie serca i spadek libido. Kolega zasugerował mi, że mogą to być objawy nadczynności tarczycy. Czy to prawda? Jakie badania powinienem wykonać? Odpowiedź: Powyższe objawy rzeczywiście mogą wskazywać na nadczynności tarczycy, dlatego powinien …
Pytanie: Kilka miesięcy temu lekarz rodzinny zalecił mojej babci suplementowanie witaminy C. Niestety źle zrozumiała jego zalecenia i zamiast 1 g dziennie przyjmowała 4 g na dobę. Obawiam się, że mogło u niej dojść do przedawkowania. Jakie objawy mogłyby na to wskazywać? Odpowiedź: Podawana w zbyt dużych dawkach (>1 g/dobę) witamina C może prowadzić …
Pytanie: Mój dziadek przebywa aktualnie w szpitalu po przebytym zawale mięśnia sercowego. Podczas odwiedzin zauważyłem, że ma niskie dolne ciśnienie (51 mmHg). Czy to normalne u osób po zawale? Odpowiedź: Niskie, czyli wynoszące poniżej 60 mmHg, ciśnienie rozkurczowe krwi (tzw. dolne), może być konsekwencją przebytego zawału mięśnia sercowego lub niewydolności serca. Bywa również stwierdzane …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.