Zonulina to białko, które łączy komórki budujące błonę śluzową jelit. Ich rozszczelnienie zwiększa przepuszczalność śluzówki, co otwiera do krwiobiegu drogę patogenom, toksynom i niestrawionym w pełni resztkom pokarmowym. Początkowo objawia się to niepozornymi bólami brzucha, wzdęciami czy biegunkami lub zaparciami. Z czasem rozwinąć się mogą poważne dolegliwości, w tym wiele schorzeń autoimmunologicznych. Czym jest zonulina? …
Przezroczysty mocz to typowa konsekwencja zbyt dużej ilości wypitych płynów w krótkim czasie. Organizm nie jest w stanie ich przyswoić – więc je wydala, aby nie doprowadzić do przewodnienia. Czasami jednak taka barwa moczu ma związek z poważnymi schorzeniami, takimi jak: nefropatia, ostra niewydolność nerek czy cukrzyca. Jeśli obawiasz się, że w Twoim przypadku zarówno …
Utrzymujący się brak siły i osłabienie łatwo zrzucić na przepracowanie, warunki pogodowe, wiek… Tymczasem przyczyna tych dolegliwości może tkwić w mniej lub bardziej poważnych zaburzeniach. Warto skonsultować niepokojące symptomy z lekarzem i wykonać badania, które będą podstawą leczenia. Może się okazać, że brak siły, zmęczenie i senność są spowodowane odwodnieniem, rozwijającą się anemią albo zaburzeniami …
Choć progesteron jest zaliczany do żeńskich hormonów płciowych, nie znaczy, że w organizmie mężczyzn go nie ma. Występuje w mniejszym stężeniu, ale ma ogromne znaczenie dla płodności, utrzymania libido, a nawet prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Dowiedz się, za co dokładnie odpowiada progesteron u mężczyzn i jak go zbadać. Hormony steroidowe i gospodarka hormonalna mężczyzn Rolą …
Częstotliwość występowania zatrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem. Nie jest to jednak problem, który należy bagatelizować i traktować jako jeden z mankamentów wieku senioralnego. Ograniczenie lub całkowita utrata zdolności do opróżniania pęcherza rodzi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Tylko dzięki zdiagnozowaniu przyczyny choroby możliwe jest jej leczenie. Jaka jest skala problemu zatrzymania moczu u …
Skaza białkowa nie jest nietolerancją mleka krowiego. To reakcja alergiczna, a więc angażująca układ odpornościowy. Co ważne, system immunologiczny uruchamia swoje działania nie tylko w odpowiedzi na spożyte białka mleka krowiego, lecz także inne białka zwierzęce, a nawet roślinne. Choć najczęściej przykre objawy pokarmowe czy skórne są wywoływane alergenami mleka oraz orzechów, to jednak nie …
Hematokryt jest jednym z parametrów morfologii krwi. Mówi o tym, jaki jest procentowy udział erytrocytów w jednostce objętości krwi. Sam hematokryt nie ma jednak dużej wartości diagnostycznej. Musi być rozpatrywany w odniesieniu do innych badanych parametrów krwi, w tym przede wszystkim poziomu hemoglobiny i liczby erytrocytów. Wyjaśniamy, z czego może wynikać obniżony lub podwyższony hematokryt …
„O, rano tak nie kaszlałeś?” „To pewnie alergia” – takie hasła można usłyszeć w szatniach przedszkolnych z ust rodziców obawiających się, że ich dziecko zostanie odesłane do domu. Tymczasem kaszel kaszlowi nierówny. Dla laika rozróżnienie tego sprowokowanego alergią czy nietolerancją od powiązanego z infekcją może być trudne. Wyjaśniamy, jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka. Co …
Mycoplasma hominis jest dość kapryśnym drobnoustrojem. Z jednej strony stanowi naturalny i korzystny element zdrowej flory bakteryjnej urogenitalnej mężczyzn i kobiet. Z drugiej natomiast w niektórych warunkach zaczyna się niekontrolowanie namnażać, tworząc kolonie. Doprowadzają one do zakażeń przede wszystkim układu moczowo-płciowego. To szczególnie niebezpieczne w okresie ciąży, dlatego tak ważna jest diagnostyka. Czym jest Mycoplasma …
O niedobór elektrolitów nietrudno. Wystarczy biegunka czy wymioty, aby wraz z wodą tracić cenne dla organizmu jony. Stan ten objawiać się może zarówno niegroźnym zmęczeniem czy osłabieniem siły mięśniowej, jak i zagrażającymi życiu dusznościami czy drgawkami. Jeśli zauważasz symptomy niedoboru elektrolitów, wykonaj badanie krwi, które pozwoli stwierdzić, jak poważny jest problem i tym samym da …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.