Spis treści:
Delikatne ubytki w polu widzenia, zwane potocznie mroczkami, wywołują niepokój. Jeśli regularnie widzisz ciemne lub jasne plamki, może być to objaw choroby. Nie lekceważ ich, ponieważ mroczki przed oczami mają wiele różnych przyczyn. Zobacz, co one oznaczają i jak można im zaradzić.
Mroczki przed oczami – objawy
Pyłki, błyski, kłaczki lub pręciki – tak najczęściej pacjenci określają mroczki, które pojawiają się regularnie i zaburzają ich prawidłowe widzenie. W rzeczywistości obraz odbierany przez oko jest inny niż ten prawdziwy. Mroczki to nic innego jak ubytek w polu widzenia, który może mieć wiele przyczyn. Jeśli zauważysz objawy podobne do opisanych powyżej, a zwłaszcza jeśli zaburzenia wzroku regularnie nawracają, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dzięki niej możliwe będzie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Mroczki często występują wspólnie z innymi objawami. W wielu przypadkach towarzyszą im powikłania, takie jak: swędzenie oka, ból w okolicy karku czy zawroty głowy. Są to niejednoznaczne dolegliwości, które mogą wskazywać na wiele przyczyn. Dlatego też nie diagnozuj się sam. Jeśli zauważysz u siebie mroczki, którym towarzyszą dodatkowe objawy, to znak, że potrzebujesz diagnostyki przeprowadzonej przez specjalistę. Tylko wtedy będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie, a Ty szybciej pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości.
Mroczki przed oczami – przyczyny
Na pytanie, dlaczego widzisz mroczki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak wskazać kilka najczęstszych przyczyn. Nawracające mroczki mogą być spowodowane schorzeniami, takimi jak:
- uszkodzenie siatkówki oka,
- cukrzyca i towarzyszące jej powikłania,
- guz wewnątrzgałkowy,
- migrena,
- anemia,
- nadciśnienie.
Są to najczęstsze przyczyny mroczków. Pełna lista dolegliwości, których objawem są mroczki, okazuje się jednak znacznie dłuższa. Jeśli towarzyszą Ci niepokojące objawy i ubytki w polu widzenia, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą i wykonaj badania, które wskażą dokładną przyczynę dolegliwości.
Warto nadmienić, że mroczki mogą pojawiać się u zdrowych osób po 50. roku życia. Jeśli nie towarzyszą im dodatkowe objawy, takie zaburzenia widzenia mogą być spowodowane mętami w ciele szklistym. Wówczas mroczki to wynik procesu starzenia się ciała szklistego i drażnienia siatkówki. Jest to naturalne dla osób w tej grupie wiekowej, mimo to warto skorzystać z podstawowej diagnostyki w gabinecie lekarskim, aby wykluczyć inne przyczyny.
Jak można pozbyć się mroczków przed oczami?
Aby zastosować skuteczne leczenie mroczków, odwiedź lekarza i poproś o zlecenie badań, które pomogą ustalić przyczynę problemu. Inne zalecenia dostaniesz, jeśli masz zdiagnozowaną chorobę przewlekłą, taką jak cukrzyca czy nadciśnienie, a inne, jeśli miewasz migreny. Każda przyczyna mroczków wymaga innego leczenia. Poza ogólną diagnostyką możesz również zadbać o suplementację kwasów tłuszczowych omega-3, witamin A i E oraz luteiny. Dzięki nim wzmocnisz swój wzrok i przyspieszysz proces leczenia. Pamiętaj jednak, że nawet dobrze dobrana suplementacja nie może być traktowana jako alternatywa dla procesu leczenia.
Anemia a mroczki przed oczami
Poza mechanicznym drażnieniem siatkówki mroczki mają przyczyny zupełnie niezwiązane z narządem wzroku. Jedną z nich jest anemia, czyli stan niedoboru hemoglobiny w organizmie, najczęściej związany z obniżoną podażą żelaza lub witaminy B12. Niedokrwistość pojawia się także po przebytej operacji chirurgicznej lub intensywnym krwawieniu. W wyniku spadku hemoglobiny następuje zmniejszenie możliwości zaopatrywania tkanek organizmu w tlen. To właśnie z tego powodu możesz zauważać u siebie mroczki.
Do objawów anemii zalicza się m.in.: osłabienie, bladość skóry, zawroty głowy, nudności oraz bóle głowy. W niektórych przypadkach może również pojawić się zaburzenie widzenia. Mroczki w anemii występują wraz z innymi objawami, dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnostyka u specjalisty. Aby potwierdzić lub wykluczyć anemię, należy wykonać morfologię krwi. To badanie wraz z konsultacją lekarską pozwoli stwierdzić, czy anemia jest przyczyną mroczków, czy też należy postawić inną diagnozę.
Mroczki przed oczami – kiedy należy udać się do lekarza?
Sporadycznie mroczki mogą pojawiać się u osób zdrowych w każdym wieku. Najczęściej takie ubytki w polu widzenia są konsekwencją gwałtownej zmiany ilości światła, którą odbiera oko. Również osoby po 50. roku życia mogą od czasu do czasu mieć mroczki. Są jednak sytuacje, które wymagają pilnej konsultacji specjalistycznej. Jeśli mroczki występują u Ciebie wraz z innymi dolegliwościami, takimi jak swędzenie oczu, ból karku czy zawroty głowy, zgłoś się do lekarza w celu określenia przyczyny swoich dolegliwości. Regularne i długotrwałe mroczki powinny być sygnałem, że potrzebujesz odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Nie lekceważ pierwszych objawów, szczególnie jeśli nasilają się lub powracają.
Mroczki to bardzo szerokie pojęcie, które łączy się z wieloma schorzeniami. Same w sobie nie wskazują jednoznacznie na konkretną dolegliwość. Dopiero wykonanie podstawowych badań oraz konsultacja u specjalisty mogą dać odpowiedź na pytanie, co jest ich przyczyną. Diagnostyka w tym przypadku powinna być możliwie jak najszersza, aby wykluczyć poważne schorzenia. Mroczki mogą być bowiem zarówno niegroźnym zakłóceniem pola widzenia, jak i oznaką choroby. Dlatego też każdy niepokojący objaw należy skonsultować ze specjalistą.
Autor: Anna Stachurska
Weryfikacja merytoryczna: Agnieszka Żędzian
Bibliografia
- Orlicz-Szczęsna G., Żelazowska-Posiej J., Kucharska K., Niedokrwistość z niedoboru żelaza, „Current Problems of Psychiatry” 2011.
- Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, wyd. 11, Kraków 2020.
- Domitrz I., Migrena, „Medical Education”, Warszawa 2018.