Mrowienie w kolanie - czy powinno niepokoić? - Badania Krwi
1 października 2018

Mrowienie w kolanie – skąd się bierze

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
mrowienie w kolanie

Czucie opatrzne czy parastezje to nazwa medyczna powszechnie określanego uczucia jakim jest mrowienie lub drętwienie. W tym artykule skupimy się na tym, o czym świadczy mrowienie w kolanie. Co może je powodować? Czy oznacza poważną chorobę? Dlaczego mrowienie w kolanie powstaje?

Uczucie mrowienia bądź drętwienia w kolanie to często powód zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Szczególnie dotyczy to pozycji siedzącej z nogą założoną na drugą nogę. Przy długotrwałym siedzeniu w ten sposób, możemy odczuwać wcześniej wspomniane czucie opatrzne. Zwykle dyskomfort ten mija, kilka minut po zmianie pozycji siedzenia czy leżenia i nie jest powodem do dalszej diagnostyki.

Mrowienie w kolanie – o czym może świadczyć?

Powodów powstawania parestezji może być wiele. Jeśli dolegliwość ta, zdarza nam się często i ma nasilone lub współtowarzyszące objawy, należy zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Może bowiem być to objawem postępującej choroby bądź nieprawidłowej funkcyjności w organizmie. Mrowienie w kończynie/kolanie może być objawem:

– niedoboru witamin i pierwiastków, np. potasu, witaminy B12, magnezu czy sodu

– może świadczyć o zatruciu organizmu alkoholem, nikotyną, ołowiem

– może być wynikiem odmrożenia

– może być wynikiem ucisku nerwu

– może być wynikiem miażdżycy

– może być efektem ubocznym stosowania niektórych leków

– choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

cukrzyca

– niedoczynność tarczycy

półpasiec

– stwardnienie rozsiane i inne choroby neurologiczne

– migrena

– wylew

– zespół cieśni nadgarstka

Istotna diagnostyka

Jak zatem widać, mrowienie w kolanie może mieć błahą przyczynę, ale może być również syndromem choroby. Zaleca się wtedy konsultację internistyczną i dalszą diagnostykę. Oczywiście nie ma konieczności wizyty u lekarza, kiedy przyczyną mrowienia jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Jednak koniecznie należy zgłosić się do medyka, jeśli parestezje pojawiają się zupełnie bez żadnej przyczyny i są nasilone. Lekarz internista po przeprowadzeniu ogólnego badania, zaleci dodatkowe badania takie jak: morfologia, badanie Dopplera, USG, a następnie może skierować nas do specjalisty neurologa lub chirurga. Wybór lekarza specjalisty zależny jest od wyników przeprowadzonych wcześniej badań diagnostycznych. Lekarz o określonej specjalizacji, może skierować nas na dalsze badania np. rezonans magnetyczny, a nawet skierować nas do szpitala.

Mrowienie w kolanie – jakie badania?

Pacjenci z tą dolegliwością, tak naprawdę w pierwszej kolejności powinni przejść badania ogólne takiej jak badanie krwi czy RTG. Jeśli badania te, nie wskazują na określoną chorobę, lekarz kieruje pacjenta do specjalisty, który prowadzi dalszą diagnostykę. Badania specjalistyczne, jakie mogą nas czekać to wspomniany wcześniej rezonans magnetyczny czy badanie drożności żył.

Reasumując, na pozór błahe mrowienie w kolanie, może świadczyć o przewlekłej chorobie a jeżeli towarzyszą mu inne objawy, natychmiast należy zgłosić się do lekarza lub szpitala. Mrowienie może być też drobną dolegliwością jednak nie należy jej bagatelizować. Pamiętajmy że nasze zdrowie, zawsze powinno być dla nas najważniejsze.


O Autorze