Jak objawia się nadmiar magnezu w organizmie? - Badania Krwi
5 lipca 2022

Nadmiar magnezu – objawy

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Magnez to jeden z najważniejszych składników mineralnych, bez którego organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Poprawia pamięć, chroni przed chorobami serca, usprawnia działanie szarych komórek, a oprócz tego pozytywnie wpływa na pracę tarczycy. Trudno uwierzyć, że ten dobroczynny mikroelement może przynieść jakiekolwiek negatywne skutki. Okazuje się jednak, że przedawkowanie magnezu wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak zaparcia, trudności z oddychaniem czy biegunka.

Magnez – jaka jest jego rola w organizmie?

Magnez to jeden z najważniejszych składników mineralnych, dzięki którym organizm może prawidłowo funkcjonować. Wystarczy wspomnieć, że bierze on udział aż w 300 procesach, które zachodzą w organizmie człowieka. Zapewnia sprawne działanie najważniejszym układom, do których zaliczają się: krwionośny, nerwowy mięśniowy, pokarmowy czy immunologiczny. Odpowiednia zawartość magnezu w codziennej diecie chroni przed nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. Zmniejsza także ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak depresja czy cukrzyca typu 2. Dzięki niemu szare komórki pracują szybciej, co przekłada się na poprawę pamięci i koncentracji. Oprócz tego pozytywnie wpływa on na kości i zęby, poprawia trawienie, a także chroni przed infekcjami w okresie jesienno-zimowym. Sięgają po niego osoby, które mają problemy z tarczycą, nerkami, astmą, i sportowcy, chcący uniknąć bolesnych skurczów mięśni. Potrawy bogate w magnez są zalecane także kobietom, które cierpią z powodu bolesnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jak uniknąć przedawkowania magnezu? Poznaj zakresy referencyjne

Aby uniknąć przedawkowania magnezu, w pierwszej kolejności poznaj normy dziennego zapotrzebowania. Różnią się one w zależności od wieku i płci. Oto dzienne zakresy referencyjne:

  • dla niemowląt do 6. miesiąca życia – 30 mg;
  • dla niemowląt od 6. miesiąca do ukończenia 1. roku życia – 70 mg;
  • dla dzieci od 1. do 3. roku życia – 80 mg;
  • dla dzieci od 4. do 9. roku życia – 130 mg;
  • dla dzieci od 10. do 12. roku życia – 240 mg;
  • dla dziewcząt w wieku 13–18 lat – 360 mg;
  • dla chłopców w wieku 13–18 lat – 410 mg;
  • dla dorosłych mężczyzn – 400–420 mg;
  • dla dorosłych kobiet – 300–320 mg;
  • dla kobiet w ciąży – 360–400 mg [1].

Wyraźnie widać, że zapotrzebowanie na magnez jest dość spore i wzrasta wraz z wiekiem. Kobiety w ciąży potrzebują zwiększonej dawki magnezu, dlatego w ich przypadku trudno o przedawkowanie tego składnika. W pierwszej kolejności dostarczaj magnez wraz z pożywieniem, a jeśli nie pokrywa ono dziennego zapotrzebowania, sięgnij po suplement diety. W przypadku sztucznych preparatów uważaj, aby zawartość magnezu nie była zbyt duża. 

Gdzie występuje magnez?

Magnez znajdziesz w wielu lubianych i często wykorzystywanych w kuchni produktach spożywczych. Amatorzy słodyczy ucieszą się, ponieważ ten pierwiastek występuje w czekoladzie i kakao, jednak nie powinny być one głównym jego źródłem. Bogate w magnez może być niemal każde danie obiadowe, ponieważ ten mikroelement występuje w kaszy gryczanej, ryżu, szpinaku, fasoli, natce pietruszki, rybach, owocach morza, mleku, jajkach, pestkach dyni i serach żółtych. Przekąską o dużej zawartości magnezu są różnego rodzaju orzechy i banany. Źródło omawianego składnika mineralnego stanowią też płatki owsiane, ciemne pieczywo oraz wysokozmineralizowana woda. Jeśli jesteś uczulony na większość tych produktów, sięgnij po preparat witaminowy. Tego typu środki dostępne są bez recepty, jednak warto skonsultować ich dawkowanie z lekarzem rodzinnym.

Nadmiar magnezu w organizmie – jak się objawia?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu niesie negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli dzienne spożycie tego pierwiastka regularnie przekracza zalecane normy, możesz doświadczyć symptomów charakterystycznych dla przedawkowania. Jak się okazuje, są one dość poważne. Zaliczają się do nich m.in.:

  • zbyt niskie ciśnienie krwi;
  • wymioty i nudności;
  • obniżenie siły mięśni;
  • zaburzenia oddychania;
  • zawroty głowy;
  • ogólne osłabienie organizmu.

Jak widać, skutki uboczne nadmiaru magnezu są dość poważne i mogą prowadzić do różnych powikłań. Wymioty powodują odwodnienie, a osłabienie znacznie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Lepiej nie doprowadzać do przedawkowania tego mikroelementu, niż zmagać się z jego efektami.

Przedawkowanie magnezu – jakie badania należy wykonać?

Objawy nadmiaru magnezu są dość charakterystyczne, jednak wywiad lekarski zawsze trzeba uzupełnić ogólnym badaniem krwi i moczu. Dadzą one pewność, z czego wynikają zawroty głowy, osłabienie czy zaburzenia oddychania. Oprócz podstawowych analiz można też wykonać dodatkowe badanie poziomu magnezu. Jest ono polecane każdemu, kto chce na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia oraz ustalić odpowiedni rodzaj suplementacji. 

Komu wskazana jest suplementacja magnezu? Na co należy zwrócić uwagę?

Do suplementacji magnezu trzeba podchodzić z rozwagą. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik jest dość spore, jednak stosowanie preparatów multiwitaminowych może stać się prostą drogą do przedawkowania. W pierwszej kolejności zadbaj o dostarczenie magnezu wraz z pożywieniem, a po suplementy sięgaj wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność, np. masz alergię na większość pokarmów, które są naturalnym źródłem magnezu. Żeby uniknąć komplikacji zdrowotnych, stosuj suplementy diety zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj, że preparaty z dużą zawartością magnezu są przeznaczone dla kobiet w ciąży lub osób wyczynowo uprawiających sport. 

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. E. Rychlik i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf (dostęp z 25.05.2022).
  2. J. Dąbrowski, Witaminy i minerały, Wydawnictwo Adamascenicum, Warszawa 2017.
  3. K. Świątkowska i in., Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.
  4. H. Dudek, Magnez – pierwiastek energii. Zastosowanie w leczeniu, suplementacji i profilaktyce, Wydawnictwo Eneteia, Warszawa 2018.

O Autorze