Jakie są skutki nadużywania alkoholu? - Badania Krwi
1 lipca 2022

Nadużywanie alkoholu – skutki i konsekwencje

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Alkohol to jedna z najpopularniejszych i najbardziej szkodliwych używek na świecie. W niewielkich ilościach daje uczucie odprężenia, jednak pity regularnie i w dużych ilościach powoduje spustoszenie w organizmie. Zobacz, jakie są skutki nadużywania alkoholu i jak można sobie z nimi radzić.

Jak alkohol działa na organizm?

Alkohol to związek chemiczny wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Robi się z niego środki czystości, używa się go do dezynfekcji, a nawet dodaje do płynów samochodowych. Najbardziej znane są alkohole metylowe i etylowe. Metylowe stosuje się w przemyśle, są silną trucizną, a wypite, mogą prowadzić do utraty zdrowia czy życia. Alkohole etylowe wykorzystuje się głównie w celach spożywczych. Służą nie tylko jako doskonały konserwant, ale także są nieodłącznym elementem wszelkich imprez. Wszystko z powodu ich psychoaktywnego działania.

Wypity alkohol przedostaje się do krwi i jest rozprowadzany po całym organizmie. To substancja toksyczna, więc ciało potrzebuje sporo energii, aby go rozłożyć, przez co spada stężenie glukozy we krwi. Objawia się ono zawrotami głowy i brakiem koordynacji ruchów. Dlatego też objawy nagłej hipoglikemii tak bardzo przypominają stan upojenia alkoholowego. Alkohol filtrowany jest w nerkach, toteż po jego spożyciu częściej musimy korzystać z toalety, co może powodować odwodnienie i towarzyszące mu dolegliwości w postaci np. bólu głowy i suchości w ustach. Większa część alkoholu metabolizowana jest jednak w wątrobie. To bardzo długi i wyczerpujący proces. To, jak długo będziesz trzeźwieć, zależy od ilości i stężenia wypitego alkoholu.

Czynnikiem, dla którego tak często sięgamy po alkohol, jest jego wpływ na układ nerwowy. Omawiana substancja w niewielkiej ilości powoduje, że czujemy się odprężeni, zrelaksowani, zapominamy o problemach, jesteśmy bardziej wylewni i skłonni do wyrażania emocji. Mamy też większy pociąg seksualny i mniej barier. Następnie pojawiają się problemy z koordynacją, równowagą, jesteśmy otępiali i senni. Zbyt duża ilość alkoholu wypita „na raz” może nawet doprowadzić do śmierci.

Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje nie tylko negatywne skutki uboczne w postaci tzw. kaca, ale także ma dalekosiężny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Bezpowrotnie niszczy szare komórki, powodując otępienie, prowadzi do chorób psychicznych, zwiększa ryzyko udarów, chorób serca, wątroby i wszystkich innych układów. Jeśli więc zauważysz u siebie bądź bliskich symptomy nadużywania alkoholu, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą od uzależnień i lekarzem, aby określić, jakie do tej pory alkohol wywołał spustoszenie w organizmie.

Objawy nadużywania alkoholu

W pierwszej fazie nadużywanie alkoholu bardzo trudno rozpoznać. Dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach, jego regularnego spożywania zaczynają pojawiać się sygnały ze strony organizmu. Należą do nich:

  • problemy ze snem,
  • stany depresyjne,
  • apatia,
  • nadciśnienie,
  • problemy żołądkowo-jelitowe,
  • przyspieszone bicie serca,
  • drżenie mięśni,
  • ból brzucha.

Niestety, osoby nadużywające alkoholu bardzo rzadko dopuszczają do siebie myśli, że ich problemy zdrowotne mogą być związane z nałogiem. Winą obarczają stres, nerwy, pracę, rodzinę, infekcję oraz środowisko, w którym żyją. To bardzo ważne, aby rozpocząć walkę z nałogiem oraz odpowiednią diagnostykę, gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały ze strony organizmu. Proces degeneracji na skutek nadużywania alkoholu trudno jest cofnąć, jednak można go zatrzymać i nie dopuścić do rozwoju poważnych, a nawet śmiertelnych, chorób.

Skutki nadużywania alkoholu

Nadużywanie alkoholu powoduje dalekosiężne skutki dla organizmu. Wpływa destrukcyjnie na każdy układ. Najczęstszymi chorobami spowodowanymi przez nadużywanie alkoholu są:

  • wszelkie choroby wątroby, np.: marskość wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby, żółtaczka, nowotwór,
  • choroby trzustki,
  • cukrzyca,
  • zapalenie żołądka,
  • refluks przełykowo-żołądkowy,
  • polineuropatia alkoholowa,
  • choroby narządu wzroku,
  • choroby neurologiczne,
  • paranoja alkoholowa,
  • depresja,
  • otępienie,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby sercowo-naczyniowe.

Jak widzisz, alkohol powoduje spustoszenie ogólnoustrojowe. Najbardziej narażona na skutki nadużywania alkoholu jest wątroba. To ona bowiem musi zmetabolizować około 98 proc. toksycznych substancji w nim zawartych. Stan swojej wątroby powinieneś sprawdzać regularnie, pomoże Ci w tym test ALT, który możesz zrobić prywatnie w laboratorium bez skierowania od lekarza. Pozwala on określić aktywność enzymu wątrobowego aminotransferazy alaninowej (ALT). Stosuje się go w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Jeśli badanie wyjdzie negatywnie, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Nadużywanie alkoholu – leczenie i profilaktyka

W leczeniu alkoholizmu najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie uzależnieniu. Pomaga w tym stosowanie higienicznego trybu życia, zdrowa dieta, aktywność fizyczna i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Alkohol, poza tym, że jest trucizną, jest też substancją psychoaktywną, bardzo uzależniającą. Często zaciera się różnica między piciem „rekreacyjnym” a nałogowym. Alkoholik bardzo często nie zauważa też, że ma problemy z nałogiem, dlatego tak trudno namówić go do leczenia.

Jeśli uznasz, że Ty bądź ktoś z Twoich bliskich macie problem z nadużywaniem alkoholu, zwróć się po profesjonalną pomoc do terapeuty oraz lekarza, który skieruje Cię na odpowiednie badania. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba przewlekła, która już do końca życia będzie wymagała od Ciebie abstynencji i samodyscypliny. Już niewielka ilość alkoholu może spowodować jej nawrót i tragiczne konsekwencje.

Autor: Agata Muchowska

Bibliografia

  1. W. Osiatyński, Alkoholizm. Grzech czy choroba, Iskry, Warszawa 2022.
  2. E. Woydyłło, Wyzdrowieć z uzależnienia, Medibook, Warszawa 2004.
  3. B.T. Woronowicz, Bez tajemnic. O uzależnieniach i ich leczeniu, Medibook, Warszawa 2001.
  4. L. Cierpiałkowska, J. Chodkiewicz, Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.

O Autorze