Nowoczesne badania krwi w roku 2022 - Badania Krwi
31 lipca 2017

Nowoczesne badania krwi – jak robić badania krwi w roku 2022

Rozpoczynając Nowy Rok kalendarzowy, często planujemy rzeczy, które z pewnością w roku tym wykonamy, np. odchudzanie, rzucanie palenia, rozpoczęcie dowolnego kursy. Ale czy pamiętamy o naszym zdrowiu? Czy planujemy, że wykonamy badania profilaktyczne? Niestety często o badaniach zapominamy. Pamiętajmy, iż systematyczna kontrola zdrowia przyczynia się zarówno do dobrego samopoczucia, jak i szybkiemu wykryciu groźnych chorób. Gdzie i kiedy warto wykonać nowoczesne badania krwi?

Dlaczego warto wykonywać morfologię?

Morfologią nazywane jest pobranie krwi do badania. Dzięki niej określane są w organizmie takie właściwości jak gęstość krwi, ilość krwinek białych i czerwonych, hemoglobinę czy czas krzepnięcia, a także wiele innych wartości sygnalizujących o nieprawidłowym stanie zdrowia. Kiedy powinniśmy badać krew? Morfologię powinniśmy wykonywać z wielu powodów. Oprócz wspomnianego już celu kontrolnego stanu zdrowia, badanie to może pomóc we wczesnym wykryciu wielu chorób, np. cukrzycy, niedoczynność tarczycy czy anemii.

Przed badaniem krwi…

Przyjęło się, iż morfologię trzeba wykonywać na czczo. Jak najbardziej jest to prawdą jednak wiele osób zapomina, iż wypicie porannej kawy czy herbaty osłodzonej cukrem lub z domieszką mleka, może w pewnym stopniu zmieniać wyniki badania krwi. Zatem pamiętajmy, aby przed oddaniem krwi do badania nie tylko nie spożywać posiłków, ale też i nie pić słodzonych lub modyfikowanych napojów. Lekarze uważają, iż dozwolona jest przegotowana woda i niesłodzona herbata lub kawa. Wiele osób nie bierze pod uwagę również faktu, że niektóre leki także mogą mieć wpływ na wynik morfologii. Warto zatem zasięgnąć porady lekarza przed wykonaniem badania. Niezwykle istotne jest, aby przestrzegać tych zasad, żeby mieć pewność, iż wyniki analizy krwi będą zgodne ze stanem rzeczywistym organizmu.

Wyniki morfologii

Na badanie morfologii nie musimy posiadać skierowania od lekarza. Wtedy badanie jest płatne. Jeśli jednak chcemy wykonać je bezpłatnie, musimy wybrać się do doktora. Lekarz sam, bez naszej prośby także może nas skierować na badanie analizy krwi. Warto tu zauważyć, że jeśli wykonujemy morfologię bez skierowania lekarskiego, nie oceniajmy jej wyników samodzielnie. Tę czynność trzeba pozostawić lekarzowi bowiem prawidłowe wyniki morfologii mają zmienną wartość i zależą od wieku, płci, wagi ciała czy nawet sposobu odżywiania. Nie interpretujmy wyników badania samodzielnie! Nie korzystajmy także z oceny naszych wyników przez kolegę, koleżankę czy członka rodziny, który nie jest lekarzem. Również samodzielna interpretacja wyników z pomocą Internetu, nie jest dobrym pomysłem.