Nocne poty – przyczyny. O czym mogą świadczyć? - Badania Krwi
24 czerwca 2022

O czym mogą świadczyć nocne poty? Przyczyny, objawy, leczenie

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Nadmierne pocenie, w szczególności w nocy, wymaga konsultacji z lekarzem i wykonania badań pozwalających na ustalenie przyczyny. Efektem wzmożonego pocenia jest mokra piżama, prześcieradło czy kołdra. Nocne pocenie jest ściśle związane z bezsennością, ponieważ utrudnia spanie i powoduje częste wybudzanie się. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć nocne poty i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

Na czym polegają nocne poty?

Nocne poty charakteryzują się nadmiernym poceniem się podczas snu, pomimo odpowiedniej temperatury w sypialni. Po przebudzeniu można zauważyć, że zarówno piżama, jak i prześcieradło są mokre. Nocnym potom mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, takie jak kołatanie serca, podwyższona temperatura ciała, dreszcze czy drżenie mięśni. Częste pocenie się w nocy powoduje problemy ze snem, a nawet bezsenność. Kiedy występuje u dzieci, może budzić niepokój rodziców. 

Warto pamiętać, że każdy człowiek poci się w nocy, jednak o nocnych potach mówi się w sytuacji, kiedy ich ilość uniemożliwia komfortowy sen.

Nocne poty – przyczyny

Nocne poty są dość powszechną dolegliwością. Ich przyczyn jest wiele, od najbardziej prozaicznych, jak stres, po poważniejsze choroby, jak nowotwory. Ważne jest, aby w sytuacji kiedy pojawiają się one dość często, skonsultować się z lekarzem. Znalezienie przyczyny i jej wyeliminowanie pozwoli pozbyć się tej dolegliwości. Do przyczyn nocnych potów należą:

  • menopauza,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • AIDS,
  • nowotwory,
  • borelioza, 
  • białaczka,
  • chłoniak,
  • cukrzyca typu I i II,
  • nadczynność tarczycy,
  • otyłość,
  • nadpotliwość,
  • choroby serca,
  • zaburzenia lękowe i PTSD,
  • refluks.

Nadmierna potliwość, czyli tzw. zimne poty, w nocy często towarzyszą przeziębieniom i chorobom. Pojawiają się wraz z gorączką. Mogą także mieć miejsce przy chorobach płuc, jak zapalenie czy ropień. Choroby endokrynologiczne mogą powodować wiele zmian w organizmie, w tym występowanie nietypowych objawów, takich jak nocne poty. Warto wykonać wtedy badania pokazujące pracę tarczycy czy poziom cukru we krwi, które pozwolą wykluczyć lub potwierdzić daną chorobę. Nocne poty towarzyszą także menopauzie, ciąży czy połogowi, kiedy występują zaburzenia w funkcjonowaniu hormonów. 

Niekiedy podczas korzystania z niektórych leków lub substancji może wystąpić nocne pocenie, dlatego należy zwrócić uwagę na ilość spożywanego alkoholu, stosowanie niektórych ziół, a także leków przeciwdepresyjnych, przeciwgorączkowych lub obniżających ciśnienie krwi. 

Jakie objawy mogą towarzyszyć nocnym potom?

Nocne poty są jednym z objawów w przebiegu wielu chorób. Warto zwrócić uwagę na zwiększoną temperaturę ciała, w szczególności powyżej 38°C. Mogą także pojawić się: osłabienie organizmu, zwiększona męczliwość i powiększone węzły chłonne. Mogą wystąpić również objawy skórne, takie jak świąd czy wysypka. Należy zwrócić uwagę na to, czy nie pojawił się nagły spadek wagi, niespowodowany odchudzaniem. 

Jeśli nocne poty pojawiają się regularnie, towarzyszy im krwioplucie, kaszel i duszność, mogą świadczyć o gruźlicy, która wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem. 

W sytuacji kiedy nocnym potom nie towarzyszą żadne niepokojące dolegliwości, warto sprawdzić warunki do spania. Przed snem należy dobrze przewietrzyć sypialnię. Nie powinno się o tym zapominać także zimą, kiedy ogrzewanie wysusza powietrze. Należy spać w temperaturze ok. 18°C, w bawełnianej piżamie, która pozwala skórze oddychać. Warto pamiętać o regularnej zmianie pościeli, zwłaszcza jeśli w domu są zwierzaki. 

Jak diagnozować nocne poty?

Nocne poty są dolegliwością, której nie należy bagatelizować. Jeśli nie wiesz, gdzie się zgłosić, pójdź do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania lub do innego specjalisty. Podczas wizyty warto poinformować o wszystkich objawach, jakie towarzyszą tej dolegliwości. Im więcej informacji przekaże się lekarzowi, tym większa szansa na ustalenie przyczyny nocnych potów. Zapewne zleci on kilka testów, takich jak morfologia, próby wątrobowe, CRP czy badania tarczycy. Może on również rozszerzyć diagnostykę o badania obrazowe, jak USG czy RTG. 

Nocne poty u dziecka

U dzieci nocne poty najczęściej pojawiają się podczas chorób, którym towarzyszy wysoka gorączka. Jednak to nie jedyna przyczyna. Mogą także występować w wyniku stresu, zaburzeń lękowych, chorób układu oddechowego, podczas kataru czy nawet w wyniku niedoboru witaminy D. Dzieci często miewają koszmary senne, które również mogą powodować nocne pocenie się. Nie należy także przegrzewać dzieci i warto zadbać o ich komfort snu. Sypialnia powinna być codziennie wietrzona, choć przez kilka minut. 

Domowe sposoby na nocne poty

Jeśli nocne poty nie są objawem żadnej groźnej choroby, można samemu spróbować sobie z nimi poradzić. Sypialnia powinna być przygotowana do snu, ponieważ może mieć to decydujący wpływ na jego komfort. Warto mieć pościel wykonaną z bawełny lub lnu, natomiast należy unikać tej wykonanej ze sztucznych materiałów, jak poliester. Można także delikatnie spryskać poduszkę lawendą, aby uspokoić się i ułatwić zasypianie. Przed snem warto wyciszyć swój organizm i uspokoić oddech. Przydadzą się ćwiczenia relaksacyjne, joga czy wieczorna medytacja. Nie należy przed snem czytać stresujących informacji, które mogą wywołać koszmary. 

W zmniejszeniu pocenia wywołanego sytuacją stresującą sprawdzą się także niektóre zioła, jak szałwia czy rumianek. Szałwia działa bakteriobójczo i ogranicza nadmierne pocenie się. Jeśli jej działanie jest zbyt słabe, można zastosować antyperspiranty. 

 

Autor: Sylwia Brodniewska

Bibliografia

  1. P. Gajewski, A. Szczeklin, Interna, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
  2. K. Kasperek, Nocne poty – nie muszą oznaczać choroby, “ Poradnik Rolniczy”, 17/2017, s. 61.
  3. J.W. Mold, B.J.Holtzclaw, L.H. McCarthy, Night Sweats: A Systematic Review of the Literature, The Journal of the American Board of Family Medicine”, 6/2012.
Oceń artykuł

O Autorze