Spis treści:
Zapalenie pęcherza to dolegliwość, której często towarzyszy ból. Zwykle pojawia się także zwiększona częstotliwość oddawania moczu, pieczenie czy ból w okolicy nerek. Nie należy bagatelizować tych objawów, a jak najszybciej rozpocząć leczenie. Zapalenie dróg moczowych najczęściej ma charakter bakteryjny i wymaga zastosowania odpowiednich leków. Dowiedz się, o czym może ono świadczyć.
Czym objawia się zapalenie pęcherza?
Na ból pęcherza najczęściej cierpią kobiety, ponieważ u nich odległość między cewką moczową a pochwą i odbytem jest niewielka, co powoduje, że bakterie szybciej przedostają się do pęcherza. Infekcja pojawia się głównie w okresie wakacyjnym. Pęcherz moczowy najczęściej jest atakowany przez bakterie Escherichia coli, ale również Staphylococcus saprophiticus. Za dolegliwość mogą odpowiadać również grzyby i wirusy.
Ból pęcherza najczęściej jest jedną z dolegliwości wskazujących na zapalenie dróg moczowych. Poza bólem mogą wystąpić:
- pieczenie, przede wszystkim podczas oddawania moczu,
- parcie na mocz,
- dyskomfort w dolnej części brzucha,
- ciemniejszy kolor moczu,
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- złe samopoczucie.
Ból pęcherza zazwyczaj zwiastuje chorobę, która rzadko przebiega bezobjawowo. Kiedy objawy się nasilają, występuje wysoka gorączka czy krew w moczu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Przyczyny bólu pęcherza
Ból pęcherza najczęściej jest spowodowany zakażeniem bakteryjnym. Drobnoustroje z okolic pochwy i odbytu bardzo łatwo mogą się przedostać do dróg moczowych. Namnażają się one w cewce moczowej, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Należy jak najszybciej podjąć leczenie, ponieważ bakterie mogą dostać się do nerek i spowodować ich odmiedniczkowe zapalenie.
U kobiet bardzo łatwo dochodzi do zapalenia pęcherza, w szczególności latem na wakacjach, najczęściej wskutek siedzenia na zimnych przedmiotach, a także długotrwałego przebywania w mokrym stroju kąpielowym. W chłodniejsze dni bardzo łatwo natomiast przeziębić nerki, jeśli ubranie jest niewystarczająco ciepłe i nie zakrywa odcinka lędźwiowego i brzucha. Do przyczyn bólu pęcherza można także zaliczyć noszenie zbyt obcisłych spodni, takich jak legginsy czy jeansy. Warto również zwracać uwagę na bieliznę. Powinna być ona wykonana z oddychającej i lekkiej bawełny. Niezalecane są perfumowane podpaski, wkładki higieniczne czy tampony.
Skłonność do zapalenia pęcherza występuje w ciąży wskutek poszczerzenia moczowodów, pęcherza i cewki moczowej, co sprzyja przemieszczaniu się bakterii w całym układzie moczowym. Na częste zapalenie pęcherza mogą również narzekać kobiety w wieku menopauzalnym, głównie ze względu na zmniejszoną ilość estrogenów i mniejsze nawilżenie miejsc intymnych. Jest to doskonałe miejsce dla bakterii, które mają lepszy dostęp do dróg moczowych.
Niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy kamica nerkowa, również mogą powodować ból pęcherza. Podobnie dolegliwość może nasilać długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
U mężczyzn ból pęcherza występuje rzadko. Najczęściej jest on powiązany z przerostem prostaty, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Czasem infekcja jest wynikiem chorób wenerycznych. Leczenie wygląda tak samo jak w przypadku kobiet.
Niezależnie od płci należy dbać o higienę miejsc intymnych. Bardzo ważne jest, aby kobiety tuż po stosunku oddawały mocz.
Leczenie bólu pęcherza
Warto włączyć leczenie niezwłocznie, gdy pojawią się pierwsze objawy. Najczęściej należą do nich ból pęcherza i zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Leczenie przeciwbakteryjne trwa około 10 dni, najczęściej po 3–5 dniach objawy mijają, jednak warto dokończyć farmakoterapię zapisaną przez lekarza. Przy nawracającym bólu pęcherza należy wykonać badania, które pozwolą poznać przyczynę dolegliwości.
Samodzielnie można sięgnąć po ziołowe produkty, które pomogą w odkażeniu dróg moczowych. Zalecane są te o działaniu moczopędnym, jak skrzyp polny, pokrzywa, mniszek lekarski czy lubczyk. Warto jeść suszoną żurawinę lub stosować zawierające ją preparaty. Zmniejsza ona aktywność bakterii, dzięki czemu patogeny wolniej się namnażają. Niemniej leczenie środkami bez recepty często nie przynosi oczekiwanej ulgi i konieczna jest wizyta u lekarza. Poza lekami o działaniu bakteriostatycznym wskazane są preparaty przeciwbólowe i rozkurczowe, które przyniosą ukojenie.
Domowe sposoby na ból pęcherza
Podczas bólu pęcherza, który najczęściej wskazuje na zapalenie dróg moczowych, warto zadbać o siebie bardziej kompleksowo. W tym czasie należy przyjmować więcej płynów, aby zwiększyć częstotliwość korzystania z łazienki. Zamiast wody możesz pić soki bogate w witaminę C czy ziołowe herbaty, np. z pokrzywy. Dobrym rozwiązaniem są nasiadówki z wykorzystaniem ziół o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Bolące miejsca warto wygrzewać przy użyciu termoforu.
W okresie choroby w szczególności zadbaj o higienę intymną. Stosuj produkty przeznaczone do mycia delikatnych miejsc, najlepiej zapewniające ochronę przed bakteriami. Można sięgnąć po kosmetyki specjalistyczne. W sytuacji nawracającego bólu pęcherza dobrym pomysłem jest zadbanie o odporność organizmu. Można stosować probiotyki dopochwowo, aby poprawić mikroflorę. Należy także zmniejszyć częstotliwość kontaktów płciowych. Najlepiej, aby noszona bielizna była wykonana z bawełny, ułatwiającej skórze oddychanie. Należy zrezygnować ze sztucznych materiałów oraz wkładek higienicznych.
Autor: Sylwia Brodniewska
Bibliografia
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna, Medycyna Praktyczna, Kraków 2015.
- T. Gołąbek i in., Zalecenia zespołu ekspertów dotyczące diagnostyki i leczenia zespołu bolesnego pęcherza moczowego/śródmiąższowego zapalenia pęcherza, „Przegląd Urologiczny” nr 3/115, 2019, s. 1–8.