Blada cera – co może oznaczać? - Badania Krwi
28 czerwca 2022

O czym świadczy blada cera?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Bladość skóry nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Czasem Twoja twarz staje się blada, gdy się przestraszysz i jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu na silny stres. Gdy jednak niepokojący kolor utrzymuje się przez dłuższy czas, warto poszukać przyczyny. Powodów może być wiele – od zwykłego przemęczenia, aż po poważne choroby takie jak białaczka czy gruźlica. Warto więc poszukać pomocy specjalisty i wykonać odpowiednie badania. 

Naturalna blada cera – skąd się bierze?

Blada skóra nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Z pewnością są w Twoim otoczeniu osoby, które mają naturalną jasną karnację i cieszą się dobrym zdrowiem. Obserwujesz także, że mieszkańcy krajów południowoeuropejskich (np. Włosi i Hiszpanie) mają śniadą cerę, natomiast Skandynawowie, którzy żyją w znacznie surowszych warunkach, przeważnie charakteryzują się dużo jaśniejszą karnacją.

Jasna cera z jednej strony zachwyca, z drugiej zaś przysparza nieco problemów – osoby o tym typie skóry mają tendencję do oparzeń słonecznych, a opalanie często okazuje się dla nich bardzo nieprzyjemne w skutkach. Tzw. bladość konstytucjonalna, czyli wrodzona, jest bezpośrednio związana z poziomem melaniny w skórze. Osoby o bladej skórze mają znacznie mniej tego barwnika. Inną naturalną przyczyną może być także głębsze umiejscowienie naczyń krwionośnych. 

Blada skóra – rodzaje bladości

Oprócz bladości wrodzonej można wyróżnić kilka innych rodzajów tej przypadłości. Należą do nich:

  • bladość krótkotrwała – potrafi zniknąć tak szybko, jak się pojawiła. Do jej najczęstszych przyczyn należą: gwałtowny spadek temperatury otoczenia, silny stres, atak paniki lub szok. Osoba, która doświadcza traumatycznych przeżyć, często staje się „biała jak ściana”. Bladość może towarzyszyć także wymiotom i omdleniom;
  • bladość napadowa – występuje przeważnie u osób chorych na nowotwór;
  • bladość towarzysząca obrzękom – w tym przypadku trzeba w pierwszej kolejności ustalić przyczynę obrzęku i zlikwidować go; 
  • bladość uogólniona – to sytuacja, kiedy blada staje się nie tylko skóra twarzy, lecz także dłonie, kończyny dolne, wargi, język i jama ustna. Jeśli do tych objawów dochodzą inne symptomy, np. znaczne spowolnienie akcji serca, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. 

Blada cera – możliwe powody

Najczęstszą przyczyną bladej skóry jest niedokrwistość. Jasny kolor może być spowodowany niedoborem hemoglobiny, która transportuje tlen w naczyniach krwionośnych. Dzieje się to np. wtedy, gdy w organizmie gwałtownie spada poziom cukru (hipoglikemia). Blady odcień skóry to także cecha charakterystyczna osób cierpiących na anemię, czyli niedobór czerwonych krwinek. Ta przypadłość może mieć charakter długotrwały lub okresowy, gdy nastąpiła nagła i gwałtowna utrata krwi – np. u świeżo upieczonych mam po porodzie lub u osób po operacjach.

Lista możliwych przyczyn bladej skóry jest bardzo długa. Znajdują się na niej m.in.:

  • niedożywienie,
  • przemęczenie,
  • chroniczne bóle głowy (migrena),
  • niedobór witaminy D,
  • przemarznięcie,
  • niedoczynność tarczycy,
  • szkorbut,
  • gruźlica, 
  • zawał serca,
  • wada serca,
  • białaczka lub inne choroby nowotworowe,
  • zatrucie ołowiem. 

Blada cera u dziecka – co robić?

Problem bladej cery dotyczy także dzieci i niemowląt. Zanim rodzic stwierdzi, że maluch po prostu ma taką urodę, powinien poszukać przyczyn. Jeśli kolorowi skóry towarzyszą inne objawy, takie jak apatia czy brak apetytu, warto skonsultować się z pediatrą i wykonać podstawowe badania krwi. Częstą przyczyną jest niedobór żelaza i wynikająca z niego anemia. Jeśli niemowlę karmione piersią staje się blade, apatyczne i nie przybiera na wadze, powodem może być brak pokarmu u mamy. Najczęstszym wyjściem z sytuacji jest dokarmianie mlekiem modyfikowanym lub konsultacja z doradcą laktacyjnym, który sprawdzi, czy karmienie piersią przebiega w sposób prawidłowy. Jeśli u niemowlęcia lub małego dziecka pojawi się bladość krótkotrwała lub uogólniona, trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.

Blada skóra – kiedy udać się do lekarza?

Długotrwała bladość skóry, która nie jest uwarunkowana genetycznie, to wystarczający powód, aby skonsultować się z lekarzem. Na długiej liście możliwych przyczyn znajdują się przecież poważne choroby – wady serca, nowotwory – w przypadku których szybkość diagnozy znacznie poprawia rokowania. Wizyta u lekarza rodzinnego jest wskazana również wtedy, gdy kolor skóry idzie w parze z innymi niepokojącymi dolegliwościami, które wcześniej się nie pojawiały. Jeśli obserwujesz u siebie chroniczne zmęczenie, apatyczność i wzrost masy ciała, przyczyną może być niedoczynność tarczycy. Dolegliwość ta znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej.

Jakie badania wykonać, aby znaleźć przyczynę?

Jeśli blada cera nie jest związana ze stanem nagłym, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, internista zazwyczaj przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny i zleca szereg badań. Punkt wyjścia to ogólna morfologia krwi, która pozwala określić takie parametry jak poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek. Oprócz tego zaleca się kontrolę poziomu hormonów tarczycy TSH, które pozwolą wykryć ewentualną niedoczynność tego gruczołu lub zdiagnozować autoimmunologiczną chorobę Hashimoto. W diagnostyce pomaga także ogólne badanie moczu oraz kału, w którym może być utajona krew.

Blada cera – leczenie

Najskuteczniejszą metodą postępowania w przypadku problemu bladej skóry jest leczenie przyczynowe. Likwidacja głównego powodu dolegliwości pozwoli Ci cieszyć się cerą o zdrowej barwie. Jeśli za bladością skóry stoją mniej poważne czynniki, możesz pomóc sobie domowymi sposobami, takimi jak:

  • uprawianie ulubionej aktywności fizycznej,
  • zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów zawierających żelazo (np. czerwonego mięsa, orzechów, nasion i ziaren),
  • przyjmowanie suplementów diety. 

Pamiętaj, że nawet najlepsza suplementacja nie zastąpi zbilansowanej diety oraz zdrowego trybu życia.

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

 

  1. M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. J. Gillbro, Zrozum swoją skórę, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2022. 
  3. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

 

Oceń artykuł

O Autorze