Spis treści:
Obfitość krwawienia menstruacyjnego mierzona jest w mililitrach. O normie mówimy, jeśli okres trwa maksymalnie 7 dni, a krwawienie nie przekracza 80 ml. Obfite miesiączki są jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń cyklu. Problem zgłaszają kobiety w każdym wieku. Sprawdź, jakie są tego przyczyny i na co mogą wskazywać obfite krwawienia menstruacyjne.
Kiedy krwawienia są obfite?
Obfite krwawienia menstruacyjne są powszechnym problemem, który lekarzowi zgłaszają kobiety w każdym wieku. Szczególnie mierzą się z nim nastolatki, u których układ hormonalny dopiero ulega unormowaniu, ale także kobiety w okresie menopauzy, podczas której dochodzi do stopniowego wyciszania funkcji jajników i tzw. burzy hormonalnej. Krwawienie menstruacyjne u każdej z kobiet przebiega inaczej, różna jest również obfitość miesiączki. Tym bardziej trudno o jednoznaczne określenie ilości krwi utraconej podczas okresu. Przyjęło się, że w przebiegu prawidłowej menstruacji zdrowa pacjentka traci do 80 ml krwi. Przekroczenie górnej granicy normy wskazuje na obfitą menstruację.
Warto pamiętać, że sam przebieg krwawienia menstruacyjnego jest zmienny. Pierwsze dwa dni okresu charakteryzuje zwiększona utrata krwi i w konsekwencji częstsza zmiana podpasek lub tamponów. Nie powinno więc być to powodem do niepokoju. W kolejnych dniach u zdrowej kobiety obfitość jednak ulega stopniowemu zmniejszeniu, aż do wystąpienia nikłych upławów. W przypadku zaburzeń miesiączkowania silne krwawienie trwa nieustannie przez 7 dni lub dłużej.
Niepokojące objawy menstruacji
Obfitej menstruacji często towarzyszą inne dolegliwości. Z powodu nadmiernej utraty krwi pacjentki zgłaszają bóle głowy i brzucha, osłabienie, senność i szybkie zmęczenie. Zbyt silna menstruacja może prowadzić również do anemii. Niepokój powinny wzbudzić skrzepy pojawiające się we krwi miesiączkowej.
Przyczyny obfitej menstruacji
Obfita menstruacja może być spowodowana wieloma czynnikami. U młodych dziewczyn nadmierne krwawienie najczęściej jest wynikiem nieuregulowanej gospodarki hormonalnej, co wynika z naturalnej fizjologii ich organizmu. W przypadku kobiet dojrzałych obfite miesiączki pojawiają się w okresie klimakterium i powolnego zanikania funkcjonalności jajników. Silne krwawienia mogą pojawić się również na skutek nieprawidłowo dobranej antykoncepcji hormonalnej. Z problemem borykają się również kobiety stosujące wkładki domaciczne.
Obfity okres może być również objawem:
- torbieli jajników,
- zaburzeń pracy wątroby,
- nieprawidłowej pracy nerek,
- zaburzeń krzepnięcia krwi,
- niewłaściwej budowy płytek krwi,
- zapalenia przydatków.
Wśród przyczyn obfitych miesiączek wskazuje się również na zakażenia drobnoustrojami, m.in:
- rzęsistkiem pochwowym,
- dwoinką rzeżączki,
- chlamydią,
- innymi bakteriami lub grzybami przenoszonymi drogą płciową.
Obfite, trwające do 6 tygodni krwawienie pojawia się u kobiet po porodzie (w połogu) i jest uznawane za naturalną reakcję fizjologiczną organizmu.
Bardzo silne krwawienia miesiączkowe a choroby
Bardzo bolesne i obfite miesiączki mogą również wskazywać na choroby macicy, takie jak:
- mięśniaki – ich częstym objawem są pojawiające się wraz z obfitym krwawieniem skrzepy krwi. Bagatelizowane mięśniaki prowadzą do niepłodności lub problemów z donoszeniem ciąży;
- polipy – to fragmenty przerośniętej błony śluzowej macicy. Mogą umiejscawiać się zarówno w jamie macicy, jak i na szyjce. Polipy są przyczyną obfitej menstruacji oraz plamień między krwawieniami i po stosunku;
- endometrioza – to choroba polegająca na umiejscowieniu błony śluzowej macicy poza jej jamą, co przyczynia się do silnego krwawienia miesiączkowego, częstych plamień, skrzepów, bólu podczas stosunku, bólu brzucha podczas wypróżniania, a nawet krwi w moczu;
- zespół policystycznych jajników – to zaburzenie endokrynologiczne o niejasnej przyczynie, dotykające kobiety w wieku rozrodczym. W wyniku rozregulowania gospodarki hormonalnej dochodzi do nadmiernego wydzielania androgenów (hormonów męskich), co prowadzi do przerostu błony wyściełającej macicę. Rezultatem jest silne krwawienie menstruacyjne lub zanik miesiączki;
- zaburzenia pracy tarczycy, w szczególności niedoczynność – na skutek rozregulowania pracy gospodarki hormonalnej i podwyższenia poziomu TSH dochodzi do silnych krwawień menstruacyjnych.
Obfita menstruacja – diagnostyka i leczenie
Utrzymujące się wiele miesięcy obfite krwawienia menstruacyjne powinny być konsultowane z ginekologiem. Podstawą diagnostyki jest badanie krwi z oznaczeniem poziomu żelaza, witamin, pakietu hormonalnego i stężenia hemoglobiny. Uzupełnieniem diagnostyki jest standardowe badanie ginekologiczne i USG domaciczne. Rodzaj leczenia obfitych miesiączek zależny jest od diagnozy. Najczęściej stosowaną kuracją jest terapia hormonalna z użyciem środków antykoncepcyjnych i przeciwzapalnych. U większości pacjentek przynosi efekt w postaci zmniejszenia obfitości krwawienia i uregulowania procesu złuszczania błony śluzowej. Kobiety, u których doszło do rozwinięcia anemii lub poważnych niedoborów witamin, dodatkowo otrzymują suplementację żelaza, witamin A, C i z grupy B.
Jeśli przyczyną obfitego krwawienia są choroby tarczycy, kluczowe jest ustabilizowanie pracy narządu. Podobny schemat terapii dotyczy zaburzeń pracy wątroby i nerek.
A: Emilia Kruszewska
Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian
Bibliografia
- M. I. Wyderka, D. Zalewska, E. Szeląg, Endometrioza a jakość życia, „Pielęgniarstwo polskie” 2011.
- G. Jarząbek-Bielecka, Zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt w praktyce ginekologicznej, „Forum położnictwa i ginekologii” 2019.