Oczyszczanie jelit ze złogów – jakie są sposoby? - Badania Krwi
25 lipca 2022

Oczyszczanie jelit ze złogów – jak pozbyć się problemu?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Złogi jelitowe to niestrawione resztki pokarmu, które zalegają w jelitach w postaci tzw. kamieni kałowych. W miarę upływu czasu zaczynają twardnieć i stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Do ich powstawania prowadzą przeważnie niewłaściwa dieta, przewlekłe zaparcia oraz brak aktywności fizycznej. Pozbycie się złogów nie należy do łatwych zadań, jednak najskuteczniejszą formą terapii jest odpowiednia dieta oraz zmiana stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny. 

Złogi jelitowe – co to takiego i kogo dotyczy problem?

Złogi jelitowe, zwane inaczej kamieniami jelitowymi, to po prostu niestrawione resztki jedzenia, które zalegają w jelitach przez długi czas. Ich usunięcie z organizmu staje się coraz trudniejsze, ponieważ twardnieją na skutek odciągania z nich wody. Trudnościom w wydaleniu złogów jelitowych towarzyszy szereg dolegliwości, do których należą: bóle brzucha, ból podczas wypróżniania, a także uczucie pełności w żołądku, które nie jest kwestią przejedzenia. Do tego dochodzą bóle głowy i złe samopoczucie, utrudniające wykonywanie codziennych obowiązków. Oprócz tego pojawiają się zmiany skórne w postaci wyprysków, a sama skóra przybiera nienaturalny kolor. Wszystko przez to, że w wyniku zatrzymania stolca organizm nie oczyszcza się prawidłowo z toksyn. Złogi jelitowe to problem, który dotyczy przede wszystkim otyłych ludzi, nieprzywiązujących wagi do regularnej aktywności fizycznej. Często zmagają się z nimi także osoby cierpiące na uchyłkowatość jelita grubego.

Skąd biorą się złogi jelitowe – najczęstsze przyczyny dolegliwości

Przyczynami powstawania kamieni jelitowych są przede wszystkim niewłaściwy tryb życia oraz przewlekłe zaparcia, przy których wypróżnienie następuje mniej niż 2 razy w tygodniu. Tworzenie się złogów jelitowych może mieć też inne podłoża. Wśród nich są m.in.:

  • błędy żywieniowe, a przede wszystkim zbyt mała ilość błonnika w codziennej diecie;
  • nieprawidłowe nawodnienie, czyli przyjmowanie zbyt małej ilości (mniej niż zalecane 1,5–2 l dziennie) płynów. Przez to stolec robi się twardy i ciężko go wydalić;
  • brak ruchu. Może być on spowodowany zawodem, który wymusza długotrwałą pozycję siedzącą (administracja biurowa, księgowość, telemarketing);
  • zaburzenia hormonalne, a szczególnie niedoczynność tarczycy, która sprzyja zaparciom;
  • zaburzenie perystaltyki jelit, czyli spowolnione ruchy tego organu, dzięki którym treść pokarmowa przesuwa się w kierunku odbytu i zostaje wydalona z organizmu;
  • spowolnienie metabolizmu – pamiętaj, że przemiana materii zwalnia wraz z wiekiem. Osoby starsze mają znacznie wolniejszy metabolizm i często skarżą się na problemy z wypróżnianiem. Problem ten może być także efektem ubocznym niektórych chorób metabolicznych.

W większości przypadków złogom jelitowym da się zapobiec, stosując właściwą dietę oraz prowadząc zdrowy tryb życia. 

Oczyszczanie jelit ze złogów – jak to zrobić?

Oczyszczanie jelit ze złogów wymaga przede wszystkim zmiany trybu życia oraz wprowadzenia odpowiednich nawyków żywieniowych. Leczenie tej przypadłości domowymi sposobami najczęściej polega na piciu mieszanek ziołowych, jednak nigdy nie zastąpią one odpowiednio zbilansowanej diety.

Dieta

Dietoterapia to najskuteczniejszy sposób, aby oczyścić jelita ze złogów i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości. Aby usprawnić pracę jelit:

  • pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej dziennie. Nie tylko usuwa ona toksyny z organizmu, lecz także ułatwia wypróżnienia;
  • sięgaj po produkty bogate w błonnik pokarmowy. Należą do nich m.in.: gruboziarniste pieczywo, razowy makaron, gruboziarniste kasze czy brązowy ryż. Błonnik pokarmowy znacznie poprawia trawienie;
  • pij soki warzywne z dużą zawartością błonnika pokarmowego – należą do nich soki z buraka, marchwi, liściastych warzyw (np. jarmużu lub szpinaku);
  • pij świeże soki owocowe. Na problemy z jelitami najlepiej działa sok jabłkowy;
  • jedz jogurty, maślanki i kefiry, które przyspieszają pracę jelit oraz pozytywnie wpływają na ich mikrobiom;
  • sięgaj po wyciąg z siemienia lnianego;
  • zamiast kawy wypijaj rano szklankę ciepłej wody z cytryną. Aby urozmaicić jej smak, możesz dodać kilka listków mięty lub posłodzić ją miodem.

Jeśli zależy ci na szybkim oczyszczeniu jelit ze złogów, możesz sięgnąć po mieszankę ziół. Pomocna będzie herbata z pokrzywy, mięty, mniszka lekarskiego lub łopianu. Pamiętaj, że tego rodzaju środki przeznaczone są do doraźnego stosowania.

Zmiana trybu życia

Aby pozbyć się złogów w jelitach, konieczna jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Proces oczyszczania możesz skutecznie przyspieszyć dzięki takim aktywnościom, jak: spacery, nordic walking, bieganie, rower, zumba lub inne energetyczne ćwiczenia fitness. Nawyki te pomogą pozbyć się nie tylko kamieni jelitowych, ale także problemu nadwagi i otyłości. Pamiętaj, że ruch przyniesie oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy połączysz go z odpowiednio skomponowaną dietą.

Oczyszczanie jelit – z jakim lekarzem się skonsultować i jakie badania wykonać?

Jeśli odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną nie przynosi oczekiwanych efektów, warto skonsultować się z lekarzem. Chorobami i dolegliwościami układu pokarmowego zajmuje się gastrolog i to właśnie do niego możesz się zgłosić, jeśli chcesz skutecznie poradzić sobie ze złogami w jelitach. Przy tej okazji dowiesz się także, czy problem nie ma podłoża chorobowego, który będzie wymagał konkretnego leczenia przyczynowego. Lekarz zleci ci odpowiednie badania, aby ocenić ogólny stan twojego zdrowia. Oprócz podstawowej morfologii krwi warto wykonać badania na infekcje układu pokarmowego. Jeśli w jelitach rozwijają się pasożyty lub bakterie, trzeba reagować szybko i zdecydowanie.

 

Autor: Marta Drzazga

Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. J. Bator, Przepis na zdrowie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.
  2. D. Głąbska i in., Dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  3. A. Maciąg, Smak zdrowia, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017.

O Autorze