Spis treści:
Pękająca i sucha skóra dłoni jest zjawiskiem, które najczęściej towarzyszy nam zimą lub jesienią. Dłonie są wówczas narażone na suche powietrze i niskie temperatury. Niekiedy jednak dolegliwość związana jest z brakiem witamin, alergią lub występowaniem choroby skóry.
Bardzo sucha, czerwona, piekąca i pękająca skóra na dłoniach jest częstym zjawiskiem, szczególnie zimą i jesienią. Na stan naszych dłoni niekorzystnie wpływają środki czystości, detergenty, a także substancje wywołujące alergię kontaktową. Pękająca i łuszcząca się skóra to również objaw atopowego zapalenia skóry, grzybicy lub łuszczycy.
Pękająca skóra dłoni – przyczyny
Pękająca i sucha skóra dłoni jest zjawiskiem mało estetycznym oraz bolesnym. Aby przywrócić jej z powrotem zdrowy wygląd, należy najpierw ustalić przyczynę podrażnień, a następnie wprowadzić długotrwałą pielęgnację.
Jakie są najczęstsze powody pękania skóry dłoni? W zasadzie zjawisko ma podłoże w czynnikach zewnętrznych i wewnętrznych, a ponieważ objawy nasilają się głównie jesienią oraz zimą, uważa się, że dominującym czynnikiem są zmiany temperatur. Zimne powietrze negatywnie oddziałuje na naskórek, gdyż mocno go przesusza, co skutkuje pękaniem skóry dłoni i pojawieniem się bolesnych ran. Bardzo podobne zjawisko można zaobserwować przy odmrożeniach, kiedy to skutkiem jest pękanie skóry aż do krwi. Wówczas należy jak najszybciej zadbać o ręce, ponieważ rany stanowią idealną pożywkę dla bakterii, co może skutkować zakażeniem. W tym przypadku podejmuje się długotrwałe i uciążliwe leczenie. Dlatego ważne jest, aby jesienią i zimą nakładać ochronny krem oraz nosić grube rękawiczki.
Pękanie skóry dłoni często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji i wystawiania ich na działanie agresywnych czynników zewnętrznych oraz środków chemicznych, takich jak: mydło, płyn do mycia naczyń, środki piorące lub odkażające. Kolejną przyczyną dolegliwości bywa klimatyzacja, z której korzystamy w samochodzie lub w biurze. Wszystkie te działania naruszają barierę ochronną skóry i uszkadzają tzw. płaszcz lipidowy naskórka.
Innym powodem pękającej skóry na dłoniach i palcach może być alergia. Z tego względu ważne jest, aby obserwować swoje dłonie uważnie, ponieważ przypadkowo można odkryć alergen kontaktowy, który wywołuje nieprzyjemne objawy.
Kiedy problem pękającej skóry pojawia się nie tylko na dłoniach, ale także w przestrzeniach między palcami, wokół skórek na paznokciach, a także na skórze między palcami u nóg, przyczyna może być poważniejsza. Objawy te są charakterystyczne dla wahań hormonalnych, a także dla cukrzycy. Przyczyną mogą być również niedobry witamin, na przykład A oraz z grupy B. Pieczenie, zaczerwienienie i pękanie skóry na dłoniach wywołują też choroby, na przykład atopowe zapalenie skóry, grzybica lub łuszczyca. Jeśli niepokoją Cię nasilające się objawy, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza.
Pękająca skóra dłoni a atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry, zwane także egzemą, jest chorobą związaną z defektem bariery naskórkowej. Występuje głównie u dzieci i młodzieży, ale coraz częściej pojawia się wśród dorosłych. Charakteryzuje się uciążliwym swędzeniem skóry, zmianami ropnymi, pęcherzami, a także pieczeniem. Często występuje na dłoniach. Egzema jest chorobą o podłożu alergicznym, nawrotową, której leczenie polega przede wszystkim na eliminacji czynników wywołujących pieczenie, swędzenie i pękanie skóry oraz na jej odpowiedniej pielęgnacji. Niekiedy konieczne jest zastosowanie zabiegów, które regenerują zniszczoną skórę i odbudowują jej naturalną barierę ochronną.
Skąd bierze się egzema? Atopowe zapalenie skóry ma najczęściej podłoże genetyczne i pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Zjawiska, które mogą przywrócić chorobę w wieku dorosłym, to m.in.:
- kontakt z czynnikami środowiskowymi: pyłkami roślin, kurzem, roztoczami, sierścią zwierząt,
- alergeny,
- stres,
- zmiany hormonalne,
- substancje drażniące, np. środki czystości.
Jeśli podejrzewasz u siebie atopowe zapalenie skóry, warto zgłosić się do lekarza specjalisty. Dermatolog powinien zlecić wykonanie testów płatkowych, do których najlepiej podejść w czasie remisji choroby, ponieważ w trakcie zaostrzenia wynik może być fałszywy.
Leczenie atopowej skóry dłoni polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji i zmianie nawyków żywieniowych.
Pielęgnacja skóra dłoni
Sucha i pękająca skóra na dłoniach wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bezcenna jest profilaktyka, czyli dobrze dobrany krem oraz stosowanie delikatnych, hipoalergicznych mydeł, które mogą sprawić, że pękająca skóra na dłoniach stanie się wyłącznie przykrym wspomnieniem.
Inne domowe sposoby na piękne i zdrowe dłonie to:
- aloes – ma właściwości łagodzące i regenerujące skórę,
- witamina A – kremy i maści z witaminą A nawilżają i natłuszczają cienki naskórek,
- mocznik – pomaga w przypadku łuszczącej się skóry,
- masło shea – nawilża i leczy spękaną i piekącą skórę oraz sprawia, że goi się ona szybciej,
- szałwia – działa kojąco, ściągająco i chroni przed bakteriami.
Pamiętaj, że jesienią i zimą trzeba szczególnie dbać o dłonie, a także nosić ciepłe rękawiczki.
Autor: Marta Skrzypek
Bibliografia
- B. Drygas, M. Mrozowska, R. Szpindor, Dłonie, stopy, ciało. Kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2014.
- A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2022.
- S. Bender, Pielęgnacja ciała, tłum. E. Budzisz, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2011.