Zioła na dobry nastrój: które wybrać? - Badania Krwi
26 lutego 2023

Po jakie zioła warto sięgnąć, aby poprawić nastrój?

ziola-na-dobry-nastroj-kwiatki-w-bialej-doniczce

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków i brak słońca mogą wpływać na obniżenie nastroju. Obecnie coraz więcej ludzi narzeka na brak energii, zmniejszoną motywację oraz problemy z zasypianiem. Istnieje wiele ziół, które wykazują pozytywne działanie na samopoczucie i podnoszą poziom energii. Po które z nich warto sięgnąć, aby poczuć się lepiej?

Kto powinien stosować zioła na dobry nastrój?

Obecnie wiele osób żyje w pędzie, prowadzi stresujący tryb życia. Codziennie boryka się z gorszym nastrojem, spadkiem energii i wyczerpaniem psychicznym. Można sobie pomóc, sięgając po naturalne metody, takie jak zioła czy gotowe mieszanki ziołowe. Ziołowe napary czy herbaty są łatwe w przyrządzeniu, smaczne i łagodnie działają na organizm. W okresie zimowym, kiedy na co dzień mamy mniejszy dostęp do słońca, wiele osób sięga po nie, aby poprawić sobie nastrój i zwiększyć poziom energii i motywacji. Do ziół, po które chętnie sięgają osoby z obniżonym nastrojem, należą:

  • lawenda,
  • pokrzywa zwyczajna,
  • waleriana,
  • wąkrotka azjatycka,
  • ostropest plamisty,
  • dziurawiec,
  • melisa,
  • mięta,
  • bazylia.

Każde z tych ziół ma inne właściwości, które działają prozdrowotnie, dlatego niekiedy są one spożywane równocześnie.

Zioła poprawiające sen

U osób, które często narzekają na gorszy nastrój, często pojawiają się problemy z zasypianiem, wstawaniem czy wybudzaniem w ciągu nocy. Można sobie pomóc, stosując zioła wyciszające, ułatwiające zasypianie i sprzyjające regeneracji organizmu. Warta uwagi jest lawenda, która zawiera garbniki, antocyjany, sterole, kumaryny i kwasy organiczne oraz sole mineralne. Często występuje w postaci suszu lub olejku eterycznego, który można stosować na wiele sposobów. Lawenda wykazuje działanie kojące, relaksuje, zmniejsza stres i napięcie emocjonalne. Redukuje zmęczenie i poprawia jakość snu. Można znaleźć wiele mieszanek ziołowych zawierających lawendę, ale zdecydowanie częściej jest ona stosowana w formie olejku. Wystarczy skropić poduszkę kilkoma kroplami, aby odczuć jej zdrowotne właściwości.

Melisa jest znana z właściwości uspokajających. Można ją stosować w formie herbaty, która zmniejsza napięcie i poprawia samopoczucie. Pozytywnie wpływa ona na układ nerwowy, zwiększa odporność na stres i poprawia sen. Chcąc poprawić jakość snu i zmniejszyć bezsenność, warto również przyjrzeć się bazylii. Nie tylko poprawia ona nastrój i jakość snu, ale również dobrze wpływa na układ trawienny. Można ją wykorzystywać w aromaterapii, aby zwalczyć zmęczenie i zwiększyć witalność.

Zioła podnoszące poziom energii

Spadki energii bardzo często pojawiają się wraz z gorszym samopoczuciem. Zamiast sięgać po kolejną kawę, można zwiększyć siły witalne za pomocą ziół. Jednym z nich jest cytryniec chiński, który wykazuje działanie pobudzające, podnosi witalność organizmu, dodaje energii i zapobiega zmęczeniu. Dobrze radzi sobie również z sennością.

Wiele osób zapewne kojarzy miętę jako środek na bóle brzucha i niestrawności. Warto jednak wiedzieć, że zioło to ma o wiele więcej cennych właściwości. Mięta odświeża i chłodzi, podnosząc poziom energii. Poprawia również samopoczucie i zapobiega zmęczeniu. Warto połączyć ją z bazylią, dzięki czemu smak będzie bardziej intensywny. 

Wąkrotka azjatycka, mimo że nie zawiera kofeiny, wykazuje działanie pobudzające. Pobudza ona układ nerwowy, poprawia pamięć i koncentrację, a także niweluje skutki zmęczenia. Sprawdza się u osób, które są przemęczone i zapracowane. Należy jednak pamiętać, aby nie spożywać jej w godzinach wieczornych, ponieważ może utrudniać sen. 

Zioła poprawiające nastrój

Delikatne zaburzenia nastroju czy stany lękowe można łagodzić, stosując zioła o właściwościach poprawiających samopoczucie. Od wielu lat znany jest dziurawiec zwyczajny, który w średniowieczu był stosowany w leczeniu depresji czy stanów lękowych. Zawiera on substancje, które są inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny oraz dopaminy, noradrenaliny i norepinefryny. Dziurawiec często stanowi jeden ze składników aktywnych wykorzystywanych w produkcji leków dostępnych bez recepty, których zadaniem jest zmniejszenie stanów lekkich depresji. 

Warto również wspomnieć o kozłku lekarskim, znanym bardziej jako waleriana. Zmniejsza on napięcie emocjonalne, poprawia samopoczucie i ułatwia sen. Pomaga również poradzić sobie ze stresem. Waleriana zawiera wiele istotnych dla zdrowia substancji, takich jak: alkaloidy, flawonoidy, aminokwasy oraz składniki olejków eterycznych. Przyjmując ją regularnie, należy pamiętać, aby nie stosować jej zbyt długo, maksymalnie miesiąc. 

Istotny wpływ na nastrój ma także pokrzywa zwyczajna. Chociaż często jest ona przyjmowana w przypadku schorzeń układu moczowego i pokarmowego, to wykazuje pozytywny wpływ na samopoczucie. Stanowi ona bowiem cenne źródło żelaza, którego niedobór może prowadzić do spadku energii i nastroju. Dodatkowo powinny po nią sięgać osoby, które cierpią na niedokrwistość. Pokrzywa to zioło, które powinno się znaleźć w kuchni wegan, wegetarian, a także kobiet, które obserwują u siebie nadmierne zatrzymywanie się wody w organizmie. Objawy braku witaminy B12 są charakterystyczne, jednak aby uzyskać potwierdzenie jej niedoboru, warto zbadać jej poziom stężenia. Warto pamiętać, aby herbatę z pokrzywy pić najpóźniej kilka godzin przed snem, ponieważ ma ona działanie moczopędne. 

Jak wybrać najlepsze zioło na dobry nastrój?

Poszukując odpowiedniego produktu, warto zwrócić uwagę na cel jego przyjmowania. Zioła zazwyczaj mają kilka właściwości prozdrowotnych, jednak aby odczuć ich wpływ na organizm, zaleca się stosowanie ich przez dłuższy czas. Na rynku można znaleźć wiele mieszanek, które są przygotowane pod kątem konkretnego działania. Można znaleźć zioła na dobry sen, lepsze samopoczucie i więcej energii. Zawierają one mieszankę kilku roślin, które działają na organizm. W przypadku kiedy zły nastrój i samopoczucie często doskwierają, a dodatkowo pojawia się brak energii i ochoty do działania, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ być może będzie potrzebne włączenie leczenia farmakologicznego. 

 

Autor: Sylwia Brodniewska

Bibliografia:

  1. N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, „Postępy Fitoterapii”, 2017, 18(3), s. 215–222.
  2. M. Ulanowska B. Olas, Fitozwiązki ważne składniki suplementów diety oraz ich wpływ na zdrowie człowieka, „Kosmos”, 2021, 70(1), s.103–114.

 

Oceń artykuł