Co mogą oznaczać powiększone piersi? - Badania Krwi
5 lipca 2022

Powiększone piersi – co może znaczyć ten objaw?

Piersi to część ciała, która może wielokrotnie zmieniać rozmiar – dzieje się to najczęściej przed miesiączką, w trakcie ciąży lub w okresie karmienia. Czasem przyczyną są dodatkowe kilogramy, które objawiają się jako grubsza warstwa tkanki tłuszczowej w różnych miejscach. Są jednak sytuacje, gdy obrzęk piersi okazuje się powodem do niepokoju. Występuje on na przykład na skutek zapalenia, które wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Niekiedy zwiększony rozmiar piersi świadczy o zmianach nowotworowych.

Piersi – jaka jest ich struktura i dlaczego zmieniają rozmiar?

Piersi to dość specyficzna i złożona struktura. Zbudowane są z gruczołów sutkowych, tkanki łącznej oraz tkanki tłuszczowej. Nic więc dziwnego, że ich wielkość i kształt wielokrotnie się zmienia. Przecież poziom tkanki tłuszczowej w organizmie spada, gdy chudniesz, i wzrasta, gdy przybierasz na wadze. Panie, które stosują różnego rodzaju diety redukcyjne, często narzekają, że wraz z wagą zmniejszają się ich piersi. To zupełnie naturalny proces, ponieważ – bez interwencji medycyny – nie da się zmniejszyć obwodów tylko w wybranych partiach ciała. Co więcej, gruczoły piersiowe reagują także na zmiany hormonalne, dlatego zmieniają swój kształt oraz wielkość podczas ciąży i karmienia, gdy gospodarka hormonalna kobiety działa na nieco innych zasadach. Powiększone piersi mogą też być efektem gromadzenia się płynów w tkankach.

Powiększone piersi – możliwe przyczyny

Powiększenie się piersi może mieć różne przyczyny – od całkowicie naturalnych po niepokojące, które warto skonsultować z lekarzem. Do najczęstszych powodów należą: ciąża, karmienie piersią, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), okresowe wahania wagi. 

Ciąża

Powiększone i wrażliwe piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży. W trakcie oczekiwania na dziecko piersi zmieniają wielkość i kształt m.in. pod wpływem prolaktyny, czyli hormonu, który aktywnie działa w okresie ciąży i laktacji. Przyszłe mamy często muszą wymieniać garderobę – zdarza się tak, że kobiety, które do tej pory nosiły staniki w rozmiarze B, muszą zmienić je na C lub nawet D. Na powiększenie piersi wpływa też wzrost wagi w ciąży, jednak nie jest to decydujący czynnik.

Powiększone piersi przed okresem

Wiele kobiet obserwuje powiększenie piersi kilka dni przed pojawieniem się krwawienia miesiączkowego. Jest to zjawisko całkowicie normalne, które wynika z hormonów aktywnych w drugiej fazie cyklu oraz gromadzenia się większej ilości płynów w organizmie. Objaw ten ma charakter przejściowy, tj. ustępuje już w trakcie wystąpienia krwawienia miesiączkowego, jednak za jego sprawą zespół napięcia przedmiesiączkowego może stać się bardzo uciążliwy. Aby sprawdzić, czy Twoja gospodarka hormonalna działa prawidłowo, wykonaj badania krwi, np. badanie poziomu prolaktyny.

Karmienie piersią

Kobiece piersi powiększają się na skutek laktacji, szczególnie na początku karmienia noworodka. W pierwszych tygodniach życia dziecka organizm mamy dopiero dostosowuje się do zaistniałych zmian i reguluje ilość pokarmu. Częstą dolegliwością, która zazwyczaj pojawia się około tygodnia po porodzie, jest tzw. nawał pokarmu. Wtedy piersi są ciężkie, obrzęknięte i bardzo wrażliwe na dotyk. Dzieje się tak aż do momentu ustabilizowania się laktacji na poziomie dostosowanym do konkretnego dziecka. Piersi zazwyczaj wracają do poprzedniego rozmiaru po zakończeniu karmienia piersią, jednak ich kształt może ulec trwałym zmianom.

Zapalenie

Zapalenie piersi to częsta dolegliwość mam karmiących. Nie należy mylić go z nawałem pokarmu, ponieważ jest to infekcja, do której dochodzi na przykład poprzez kontakt z bakteriami jamy ustnej noworodka. Rozwojowi zapalenia sprzyja także uszkodzenie brodawek, które zdarza się wielu mamom na początku karmienia piersią. Objawem tej dolegliwości są napięte, gorące i zaczerwienione piersi (lub tylko jedna pierś). Dodatkowym symptomem może być podwyższona temperatura, która wskazuje na walkę organizmu z infekcją.

Zmiany nowotworowe

Powiększenie piersi lub węzłów chłonnych w okolicach gruczołów piersiowych może wskazywać na nowotwór. Obrzęknięte, zaczerwienione i bolesne piersi świadczą niekiedy o raku zapalnym sutka. To bardzo poważny stan. Znacznie częściej jednak zmiany w obrębie piersi powodowane są przez nowotwory niezłośliwe, takie jak: gruczolaki, gruczolakowłókniaki, brodawczaki czy tłuszczaki. Odpowiednio wcześnie wykryte i zdiagnozowane zmiany poprawiają rokowanie, dlatego warto regularnie przeprowadzać samobadanie piersi i zgłaszać się na kontrolne USG.

Wahania wagi

Powiększone piersi bywają skutkiem wahań wagi. Kobiety, które w krótkim czasie znacznie przybrały na wadze, mogą zaobserwować u siebie powiększenie piersi. Ma to związek ze zwiększoną objętością tkanki tłuszczowej w obrębie ich struktury. W momencie utraty dodatkowych kilogramów piersi wracają do dawnych rozmiarów. Pamiętaj, że zbyt częste wahania wagi mogą prowadzić do powstania nieestetycznie wyglądających rozstępów, m.in. na piersiach.

Środki antykoncepcyjne lub dieta

Niektóre środki antykoncepcyjne na bazie hormonów (progesteronu lub estrogenów) mogą powodować powiększenie piersi. Co ciekawe, taki skutek uboczny wywołuje też nadmierne spożywanie niektórych potraw – szczególnie napojów o bardzo dużej zawartości kofeiny i produktów, które mają dużo soli. Powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego nie warto przekraczać zalecanych norm spożycia.

Powiększone piersi – kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku symptomu, jakim są powiększone piersi, trzeba zachować czujność. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • kondycja skóry (np. jej kolor) uległa znaczącej zmianie;
  • obrzęk piersi nie mija po wystąpieniu krwawienia miesiączkowego;
  • piersi stały się pomarszczone, a brodawka niewidoczna;
  • powiększeniu piersi towarzyszy wyciek z sutka, który nie ma związku z laktacją;
  • środki przeciwbólowe nie zmniejszają dolegliwości.

Aby uniknąć nowotworów piersi, regularnie rób badanie USG.

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. G. Bręborowicz i in., Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. K. Funk, Piersi. Poradnik każdej kobiety, tłum. A. Sobolewska, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2021.
Oceń artykuł