Pryszcze podskórne – jak się ich pozbyć? - Badania Krwi
23 czerwca 2022

Pryszcze podskórne – bolesny problem, który da się pokonać

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Pryszcze podskórne to jeden z najbardziej bolesnych typów zaskórników zamkniętych. Zablokowany odpływ sebum z gruczołów łojowych powoduje rozwijanie się podskórnego stanu zapalnego. Takiej grudki nie można wycisnąć. Istnieje jednak szereg domowych sposobów, dzięki którym nie tylko pozbędziesz się zmian już istniejących, ale i zminimalizujesz ryzyko powstawania kolejnych.

Podskórne pryszcze – czym są i co je powoduje?

Trądzik jest jedną z najczęściej diagnozowanych dermatoz. Zmagają się z nim przede wszystkim ludzie młodzi w wieku 14–19 lat – powstaje na cerze 83–95% osób w tej grupie wiekowej. Charakterystyczne zamknięte i otwarte zaskórniki przekształcające się w stany zapalne (niekiedy ropiejące). Coraz częściej trądzik pojawia się też na skórze osób w wieku 40 czy 50 lat. Mowa wówczas o trądziku późnym.

Zmiany trądzikowe powstają na cerze, której:

  • gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum,
  • przewody łojowe nadmiernie rogowacieją, co powoduje zwężenie ich światła i zakłóca prawidłowe wydalanie sebum na zewnątrz,
  • mieszki włosowe stały się siedliskiem tlenowych ziarenkowców.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstania mikrozaskórników, które niekiedy przekształcają się w zamknięte i otwarte zaskórniki. To właśnie w przypadku zaskórników zamkniętych, gdy ujście jest niewidoczne gołym okiem, wydalanie sebum na zewnątrz jest utrudnione albo wręcz niemożliwe. Wówczas powstają krosty podskórne, mające postać bolesnych i zaczerwienionych guzków lub grudek. Takie pryszcze przy każdym dotyku wywołują intensywne kłucie. To efekt stanu zapalnego. Walka z tą postacią dermatozy nie jest łatwa ani krótka. Wymaga stosowania odpowiednich preparatów do pielęgnacji we właściwej kolejności. Jeśli jednak zachowasz regularność – uda Ci się pozbyć podskórnych pryszczy.

Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Sprawdzaj składy kosmetyków

Błędne jest myślenie, że świecąca, pokryta sebum cera jest doskonale nawilżona. Skóra trądzikowa również może zmagać się z nadmiernym wysuszeniem. Dlatego też sięgaj po kosmetyki o właściwościach nawilżających, które dodatkowo przyczynią się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Jest to powłoka, która pokrywa warstwę rogową naskórka i chroni skórę przed kolonizacją drobnoustrojów, a także zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.

Aby zmniejszyć ból wywołany przez podskórne krosty na twarzy, sięgaj po preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Takie właściwości ma m.in. kwas azelainowy. Zazwyczaj w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej ma on stężenie 20%. Kwas azelainowy przyczynia się także do ograniczenia produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwalcza kolonie bakterii. W przypadku silnych stanów zapalnych towarzyszących rozwojowi wyjątkowo dużych podskórnych krost związek ten zmniejszy przebarwienia pozapalne dzięki zdolności do hamowania procesu melanogenezy (powstawania melanin, odpowiedzialnych za odcień skóry).

Żele z nadtlenkiem benzoilu działają odkażająco oraz złuszczająco. Jeśli po stosowaniu preparatów z tym związkiem zauważysz podrażnienia, nałóż krem nawilżający, który powinien zredukować zaczerwienienie. Korzyści może również przynieść stosowanie maści na podskórne pryszcze, zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Przyczynią się one do ograniczenia nadmiernego rogowacenia, dzięki czemu przewody łojowe będą mogły sprawnie usuwać sebum.

Jak ognia unikaj preparatów, które zawierają substancje komedogenne, przyczyniające się do zatykania ujść gruczołów mieszkowo-włosowych, a więc potęgujące problem pojawiania się wyprysków podskórnych. Do substancji komedogennych należą:

  • parafina,
  • wazelina,
  • lanolina,
  • silikony,
  • SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate),
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • olej arganowy,
  • olej kokosowy,
  • olej migdałowy,
  • olej z awokado.

Jak można szybko pozbyć się podskórnych pryszczy? Zadbaj o pielęgnację cery

Podskórne pryszcze na brodzie, policzkach, czole i nosie uda Ci się usunąć, jeśli zaczniesz wykonywać regularnie i właściwie zabiegi pielęgnacyjne. Każdorazowo zacznij od demakijażu. Możesz do tego użyć mleczka kosmetycznego, pianki albo płynu micelarnego. Jeśli zdecydujesz się na ostatni z wymienionych produktów, nie zapomnij, aby zmyć go z cery ciepłą wodą. W przeciwnym razie micele mogą nadmiernie wysuszyć skórę. Kolejny krok to dogłębne oczyszczanie. Nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek usuniesz, myjąc twarz żelem lub pianką, przeznaczoną do pielęgnacji cery trądzikowej, a także wykonując peeling (enzymatyczny). Pamiętaj, aby zabieg wykonywać delikatnie – w przeciwnym razie nadmiernie pobudzisz gruczoły łojowe, co dodatkowo zwiększy produkcję sebum. Następnie zrób tonizację, by przywrócić cerze właściwe dla niej pH (4,7–5,6), aż wreszcie nałóż serum i krem o działaniu normalizującym, nawilżającym i regenerującym.

Zabieg powtarzaj każdego dnia, najlepiej wieczorem. Dzięki temu substancje aktywne z kosmetyków będą mogły przez całą noc penetrować w głąb warstw skóry, poprawiając jej kondycję i likwidując powstałe podskórne pryszcze na twarzy.

Jak można pozbyć się podskórnego pryszcza? Przyjrzyj się swojej diecie

Zmagasz się z pryszczami podskórnymi? Domowym sposobem na złagodzenie istniejących już zmian i zapobieganie pojawianiu się nowych jest… prawidłowe zbilansowanie diety. Na redukcję zmian trądzikowych szczególnie korzystny wpływ mają witaminy:

  • B6 (pirydoksyna), która zmniejsza produkcję sebum;
  • B2 (ryboflawina), która reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo uczestniczy w keratynizacji (rogowaceniu) komórek naskórka;
  • B3 (nikotynamid), która działa przeciwzapalnie.

Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę eliminacyjną, głodówki albo zmagasz się z alergiami pokarmowymi lub chorobami autoimmunologicznymi (np. celiakią), dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin wraz z pożywieniem może być utrudnione. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Zanim jednak sięgniesz po witaminy z grupy B, oznacz laboratoryjnie stężenie tych związków we krwi, a następnie skonsultuj wyniki z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że nadmiar witamin w organizmie jest równie niebezpieczny, jak ich niedobór.

 

A: Katarzyna Grzyś-Kurka

Bibliografia

  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
  2. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 2, s. 155–158.
  3. K. Wolff i in., Atlas i zarys dermatologii klinicznej, t. 1, tłum. D. Krasowska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
  4. T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry, „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 1, s. 61–67.
Oceń artykuł

O Autorze