Zapadnięte oczy – przyczyny i sposoby - Badania Krwi
8 sierpnia 2022

Przyczyny zapadniętych oczu – jak je rozpoznać i sobie z nimi poradzić?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

W obecnych czasach wygląd jest bardzo ważny. Zapadnięte oczy mogą pojawiać się w wyniku procesów starzenia się organizmu, złej diety czy chorób o podłożu neurologicznym Znalezienie przyczyny jest istotne dla wdrożenia odpowiedniego leczenia. Czasami konieczne bywają też zabiegi kosmetyczne, które poprawią wygląd twarzy i sprawią, że będzie wyglądała młodziej i bardziej promiennie. 

Jak wyglądają zapadnięte oczy?

Zapadnięte oczy, fachowo nazywane oczodołami, są bardzo charakterystyczne. Kącik oka zaczyna obniżać się, skóra wokół skroni zapada się, a brwi tracą swoją jędrność i opadają. Twarz z zapadniętymi oczami wygląda na smutną, starszą niż w rzeczywistości. Uwagę powinny zwrócić zmiany, które pojawiają się nagle i towarzyszą im inne dolegliwości. 

Przyczyny zapadniętych oczu

Spośród przyczyn zapadniętych oczu należy wyróżnić naturalne procesy starzenia się. Każdy człowiek starzeje się w innym tempie, na co wpływ ma styl życia, pielęgnacja czy uwarunkowania genetyczne. Naturalny ubytek w okolicy skroni i oczu ma związek z zanikaniem tkanki podskórnej i kośćca. To defekt, z którym można sobie poradzić, korzystając z kosmetologii estetycznej. 

Lipoatrofia, czyli zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, może być wywołana przez zaburzenia na tle hormonalnym lub mieć podłoże genetyczne. Czasem stanowi powikłanie po insulinoterapii. Na skórze w różnych miejscach pojawiają się wgłębienia. Te w okolicy oczu sprawiają, że wyglądają one na zapadnięte. W momencie, gdy dochodzi do zapadnięcia mięśni mimicznych, zmniejsza się napięcie skóry, powodując jej opadanie. Zanik kośćca w szczególności u starszych osób pojawia się nie tylko w okolicy oczodołów, lecz także szczęki. Cała twarz wygląda wówczas na zapadniętą i sprawia wrażenie smutnej. 

Niekiedy zapadnięte oczy mogą towarzyszyć przebiegowi chorób dermatologicznych lub neurologicznych. W wyniku porażenia mięśnia oczodołowego dochodzi do zapadnięcia się gałki ocznej (łac. enophthalmos). Nazywa się to zjawisko zespołem Hornera, któremu może towarzyszyć również występowanie tęczówek w dwóch różnych kolorach. 

Zapadniętym oczom często towarzyszą inne objawy, takie jak sińce, cienie i opuchlizna. Zazwyczaj są wynikiem złej diety, zbyt małej ilości przyjmowanych płynów, braku snu i niehigienicznego stylu życia. Zmiana codziennych nawyków skutkuje poprawą wyglądu skóry. 

Zapadnięte oczy u dziecka

Zapadnięte oczy u dziecka zazwyczaj pojawiają się po nieprzespanej nocy oraz w stanie odwodnienia. Zmniejszone napięcie skóry może obejmować nie tylko okolice oczodołów, lecz także policzki, ciemiączko oraz brzuch. Warto monitorować na bieżąco stan nawodnienia dziecka. Odwodnieniu może towarzyszyć bladość błon śluzowych, apatia i rozdrażnienie. Jeśli maluch nie przepada za zwykłą wodą, można wzbogacić jej smak, dodając świeże owoce takie jak cytryna, truskawka czy pomarańcza. Dla orzeźwienia warto dorzucić kilka listków mięty. Często odwodnienie jest oznaką chorób wywołanych przez norowirusy, rotawirusy czy adenowirusy. Aby sprawdzić, czy to one są odpowiedzialne, warto wykonać szybki test immunochromatograficzny z kału. Dzięki niemu można ustalić, czy w organizmie dziecka znajdują się wirusy i dobrać odpowiednie leczenie.

Jeśli oczy są zapadnięte pomimo wysypiania się i odpowiedniego nawadniania, konieczna będzie wizyta u lekarza. Niektóre choroby dermatologiczne lub neurologiczne mogą objawiać się zmianami w okolicy oczodołów. Jeśli oprócz tego pojawiają się inne objawy, taka wizyta będzie konieczna.

Jak leczyć zapadnięte oczy?

Najważniejsze jest znalezienie przyczyny pojawienia się zapadniętych oczu. Bez tego leczenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jeśli zmniejszone napięcie skóry wokół oczu wynika z upływu czasu, można zastosować odpowiednie zabiegi mające na celu przywrócenie jędrności tym okolicom. Bardzo ważna jest również pielęgnacja oraz regularne wykonywanie masażu lub jogi twarzy.

Zapadnięte oczy mogą się pojawić u każdego, wystarczy gorszy okres w życiu związany ze zbyt małą ilością snu, dużą ilością przetworzonego jedzenia czy spożywaniem zbyt małej ilości wody. W takiej sytuacji sprawdzi się powrót do wcześniejszego trybu życia. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla zachowania zdrowego i młodego wyglądu. Niweluje ono sińce pod oczami, opuchliznę oraz skutki niewyspania. Niestety często na efekty trzeba poczekać kilka dni, aby skóra miała czas na regenerację. Warto również spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, co dodatkowo dotleni skórę. W efekcie stanie się ona bardziej rozświetlona i pełna blasku. 

Pielęgnacja okolic oczu pozwala na zmniejszenie cieni i opuchlizny, a także poprawi wygląd, który stanie się młodszy, a wzrok bardziej wyrazisty. Sprawdzą się kremy i serum z takimi składnikami jak wyciąg ze świetlika, ekstrakt ze śluzu ślimaka, olej z opuncji figowej, olej różany czy masło shea. Regularna pielęgnacja zaowocuje tym, że cienka skóra wokół oczu będzie lepiej zadbana. 

Zapadnięte oczy warto skonsultować u lekarza, najlepiej okulisty. Będzie mógł on dokładnie sprawdzić ich okolice, a także wzrok. Na podstawie wywiadu lekarskiego i badań może dobrać odpowiednie leki mające na celu poprawę wyglądu oczu. Mogą one zawierać kolagen lub kwas hialuronowy, których produkcja z wiekiem maleje.

Zabiegi kosmetyczne na zapadnięte oczy

Osoby, u których zaobserwowano zmianę owalu twarzy, zapadnięte oczy i mało jędrną skórę, mogą zdecydować się na zabiegi kosmetyczne poprawiające wygląd. Jednym z nich jest wypełnienie kwasem hialuronowym. W szybki sposób można pozbyć się zapadniętej skóry w okolicy skroni, dającej efekt zapadniętych oczu. Możliwe jest również zredukowanie worków pod oczami oraz odmłodzenie twarzy. Taki zabieg pobudza produkcję kolagenu i elastyny, dlatego, aby wzmocnić efekt, warto zastosować witaminę C, która działa antyoksydacyjnie. 

 

Autor: Sylwia Brodniewska

Bibliografia

  1. A.Gierun, Pij wodę, Wydawnictwo TaWa Taurogiński Waldemar, Chełm 2017.
  2. M. Dzięgielewska, K. Dzięgielewski, Choroby oczu ludzi starych a ich jakość życia, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2016. 
  3. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lecznicza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  4. Przewodnik odkwaszania organizmu: wpływ żywności na twój bilans kwasowo-zasadowy, S.E. Brown (red.), tłum. K. Liszyk, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.

 

Oceń artykuł

O Autorze