Jak przygotować się do badania krwi? - Badania Krwi
23 sierpnia 2017

Jak przygotować się do badania krwi?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Badanie krwi to jedno z tych badań, które warto wykonywać regularnie. Jego wyniki mogą nam bowiem wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia oraz funkcjonowaniu poszczególnych organów. Aby jednak wyniki takiego badania były rzetelne i miarodajne warto odpowiednio się do niego przygotować. Podpowiadamy, o co zadbać i o czym warto pamiętać.

Jak przygotować się do badania krwi?

Większość badań krwi przeprowadza się na czczo. Pamiętaj więc o tym i nie jedz sutego śniadania przed wyjściem z domu. Unikaj również mocnej kawy czy napojów energetyzujących lub mocno słodzonych. Z powodzeniem możesz napić się wody – pamiętaj jednak aby nie robić tego w zbyt dużych ilościach.
W związku z tym, że badania krwi to konieczność bycia na czczo najlepiej umówić się na godziny poranne, by uniknąć dojmującego uczucia głodu przez cały dzień. Co ważne, ostatni posiłek przed badaniem powinieneś zjeść nie później niż o 18 w dniu poprzedzającym badanie. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku dzieci – niemowlętom możemy podać lekki posiłek.

Badania krwi – przygotowanie

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zanim zapiszesz się na badanie, poinformuj o tym personel laboratoriów. Niektóre z nich (nawet preparaty ziołowe) mogą bowiem mieć wpływ na wynik, co sprawi, że nie pomoże on postawić prawidłowej diagnozy. Jeśli powiesz o lekach, które przyjmujesz, dowiesz się od personelu czy w dniu badania możesz je zażyć, czy lepiej na kilka dni zrezygnować z ich przyjmowania.

Unikaj alkoholu

Choć wydawać by się mogło, że jest to oczywiste warto o tym wspomnieć – przed planowanym badaniem krwi nie pij alkoholu, najlepiej już na kilka dni przed nim. Alkohol wpływa na stężenie krwi i poziom cukru. Jeśli poprzedniego dnia pozwolisz sobie nawet na niewinną lampkę wina czy wieczorne piwo nie licz, że badanie będzie miarodajne.

Wysiłek fizyczny dzień przed – to nie jest dobry pomysł

Kolejną rzeczą, której powinniśmy unikać przed wykonywaniem badania krwi, jest intensywny wysiłek fizyczny. Może on bowiem wpłynąć na wyniki badania. Poza tym osłabiony z całą pewnością gorzej zniesiesz nawet niewielką utratę krwi.
Z tego samego powodu przed badaniem krwi warto unikać stresów i zadbać o to, by przyjść na nie wypoczętym, po przespanej nocy. Badanie w stanie przemęczenia mija się z celem. W dniu pobierania krwi unikaj także palenia papierosów i mocnej kawy.

Podsumowując, przygotowanie się do badania krwi nie jest szczególnie trudne, choć wymaga od nas nieco samodyscypliny i zwrócenia uwagi na przeciwwskazania do badań. Jeśli jednak zadbamy o wszystkie powyższe aspekty, możemy mieć pewność, że wynik badania będzie prawidłowy i jednoznaczny dla naszego lekarza.


O Autorze