Anty TG – badanie, wyniki, normy - Badania Krwi
1 czerwca 2022

Rola przeciwciał anty-TG w diagnostyce chorób tarczycy

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Co to jest tyreoglobulina?

Komórki pęcherzykowe tarczycy odpowiadają za syntezę białka – tyreoglobuliny – które jest niezbędne do prawidłowego wytwarzania hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Jego stężenie we krwi zdrowej osoby jest zwykle niskie, ale może wzrastać w chorobach nowotworowych tarczycy – jest markerem nowotworowym tego narządu. 

Jak można się przygotować do badania?

Badanie nie wymaga przygotowania. Do jego wykonania pobiera się krew żylną w dowolnym momencie w ciągu dnia. Nie jest wymagane pozostawanie na czczo przed pobraniem krwi.

Jaka jest norma anty-TG?

Rola anty-TG w rozpoznaniu autoimmunologicznego podłoża chorób tarczycy jest mniejsza niż przeciwciał anty-TPO, ale także wykorzystywana w praktyce klinicznej. W tym przypadku na autoimmunologiczne tło choroby tarczycy wskazuje wartość anty-TG >100 IU/ml.

Wykrycie jakiegokolwiek miana anty-TG towarzyszącego oznaczaniu stężenia tyreoglobuliny w trakcie monitorowania chorych po leczeniu raka tarczycy jest sygnałem alarmowym, iż pomiar tyreoglobuliny może być zafałszowany.

Czy podwyższone anty-TG zawsze oznacza chorobę?

Szacuje się, że u 10% populacji może występować podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie mimo braku choroby tarczycy. Jeżeli osobie z nieznacznym podwyższeniem miana przeciwciał anty-TG nie towarzyszą nieprawidłowości TSH, wolnych hormonów tarczycy ani zmiany morfologiczne w badaniu USG, to uznaje się to za wariant normy.

Przyczyny wysokiego miana anty-TG

Podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie może towarzyszyć:

  • autoimmunologicznym chorobom tarczycy: przewlekłemu limfocytowemu zapaleniu tarczycy (chorobie Hashimoto), chorobie Gravesa-Basedowa,
  • nowotworom gruczołu tarczowego,
  • chorym po terapii jodem radioaktywnym,
  • pacjentom po przebytych operacjach tarczycy,
  • innym chorobom autoimmunologicznym, np. cukrzycy typu 1, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, niedokrwistości złośliwej, 
  • osobom po 60 r.ż.

Co oznacza niskie anty-TG?

Niskie stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie nie wyklucza autoimmunologicznej choroby tarczycy. W przypadku objawów klinicznych niedoczynności lub nadczynności gruczołu oraz nieprawidłowego TSH, fT3, fT4 zawsze należy pogłębić diagnostykę o anty-TPO, USG tarczycy, a nawet o biopsję narządu.

Niskie anty-TG może wystąpić u osób po resekcji tarczycy, np. z powodu raka. U takich chorych monitorowanie nawrotu choroby polega m.in. na regularnych oznaczeniach stężenia tyreoglobuliny i anty-TG. Ich wzrost może świadczyć o wznowie raka.

 

A: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. Interna Szczeklika, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, 2018.
Oceń artykuł

O Autorze