Rozdwajanie paznokci u rąk i nóg – przyczyny - Badania Krwi
28 czerwca 2022

Rozdwajanie paznokci u rąk i nóg – o czym ono świadczy?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Problem rozdwajających się paznokci zna chyba każdy. Płytka może ulec rozwarstwieniu z prozaicznych powodów – np. gdy niefortunnie chwytasz zamek błyskawiczny, zdejmujesz świąteczne dekoracje lub otwierasz napój w puszce. Przyczyny bywają jednak bardziej złożone. Często jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji lub diety ubogiej w witaminy oraz składniki mineralne. Niekiedy rozdwajające się paznokcie u rąk i nóg stanowią sygnał, że w Twoim organizmie rozwija się stan zapalny lub gospodarka hormonalna została zaburzona. 

Rozdwajanie paznokci – kogo dotyczy ten problem?

Rozdwajanie paznokci to problem, który może dotknąć osób w każdym wieku. Jest to nieestetyczne, a dodatkowo bywa bolesne – płytka paznokciowa chroni delikatne opuszki palców, a ich odsłonięcie powoduje dyskomfort. Często dochodzi do tego podczas wykonywania prostych, codziennych czynności, takich jak np. otwieranie napoju w puszce. W przypadku działania dużej siły uszkodzeniu mogą ulec nawet mocne paznokcie. Nie da się jednak ukryć, że tendencję do rozdwajania ma płytka paznokciowa o słabej kondycji. Dlatego warto przede wszystkim poznać prawdziwą przyczynę kłopotliwej przypadłości. 

Rozdwajanie paznokci – najczęstsze przyczyny

Paznokcie u rąk i nóg mogą rozdwajać się na skutek różnych czynników mechanicznych. W tym przypadku łatwo poradzisz sobie z problemem – musisz po prostu unikać sytuacji, w których nietrudno uszkodzić płytkę. Ta nieestetyczna przypadłość staje się prawdziwym powodem do niepokoju, gdy Twoje paznokcie rozdwajają się bez względu na to, co robisz. Na liście przyczyn znajdują się m.in.: niezdrowa dieta, błędy w pielęgnacji i stany chorobowe. 

Niewłaściwa dieta

Dieta ma wpływ nie tylko na sylwetkę, ale także na ogólny stan Twojego zdrowia. Nic więc dziwnego, że złe nawyki żywieniowe pogarszają kondycję skóry, włosów i paznokci. Rozdwajanie paznokci to efekt niedoboru witamin i składników mineralnych. Elementami, których potrzebują Twoje paznokcie, są w szczególności witaminy z grupy B (znajdziesz je m.in. w roślinach strączkowych, jajach, nabiale, bananach, brzoskwiniach i szpinaku) oraz witamina A (znajdziesz ją m.in. w maśle, jajkach, mleku, tłustych rybach, batatach i dyni). Aby cieszyć się pięknymi i mocnymi paznokciami, nie zapominaj też o składnikach mineralnych, takich jak: magnez, potas, żelazo, krzem i cynk. Jeśli nie możesz dostarczyć ich wraz z pożywieniem, np. z powodu alergii na określone produkty żywnościowe, sięgnij po suplementy diety w postaci preparatów witaminowych. Ważną rolę odgrywa także odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj, aby pić przynajmniej 2 l płynów – najlepiej wody mineralnej – dziennie. 

Błędy w pielęgnacji

Za problemem rozdwajających się paznokci u rąk i nóg stoi często nieprawidłowa pielęgnacja. Do najczęstszych błędów należy używanie nieodpowiednich kremów do rąk, złej jakości lakierów oraz zmywaczy na bazie acetonu. Fatalny wpływ na kondycję płytki paznokciowej ma także nieumiejętne zdejmowanie (samodzielne zdrapywanie) lakieru hybrydowego. Zbyt długie moczenie dłoni i stóp w wodzie również przynosi złe skutki. 

Złe nawyki

Jeśli przestrzegasz zasad zdrowej diety, a mimo to Twoje paznokcie cały czas się rozdwajają, przyjrzyj się swoim codziennym nawykom. Płytka paznokciowa ulega osłabieniu, gdy sprzątasz bez rękawiczek ochronnych. Detergenty zawarte w środkach do sprzątania są szkodliwe nie tylko dla skóry, ale także dla paznokci. Zgubnym nawykiem jest obgryzanie paznokci i zbyt częste usuwanie skórek.

Czynniki zewnętrzne

Czynniki zewnętrzne mają ogromny wpływ na kondycję Twoich paznokci. Płytka paznokciowa ma większą tendencję do rozdwajania się w zimowych miesiącach, gdy skóra dłoni jest narażona na działanie bardzo niskich temperatur. Mróz nie tylko wysusza naskórek, ale także osłabia odporność paznokci. Podobnie dzieje się w przypadku nagłych zmian temperatur, gdy w upalny dzień wchodzisz do klimatyzowanego biura lub kiedy po spacerze na mrozie wchodzisz do ogrzewanego pomieszczenia.

Stany chorobowe

Czasami rozdwajanie się paznokci u rąk i nóg jest informacją, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Do chorób, którym towarzyszy ta nieestetyczna przypadłość, należą: 

  • schorzenia tarczycy,
  • anemia,
  • stany zapalne organizmu (np. zapalenie skóry),
  • łuszczyca,
  • grzybica paznokci, 
  • zaburzenia przemiany materii,
  • zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia),
  • łuszczyca.

Problem dotyczy również osób odwodnionych lub przemęczonych. Jeśli podejrzewasz, że za kiepską kondycję Twoich paznokci odpowiada poważniejsza przyczyna, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zleci Ci odpowiednie badania, które pomogą zdiagnozować główną dolegliwość i rozpocząć leczenie.

Rozdwajanie paznokci u dzieci – na co należy zwrócić uwagę?

Maluchy intensywnie poznają świat, dlatego są bardziej narażone na różnego rodzaju urazy. Nic więc dziwnego, że w czasie zabawy mogą uszkodzić sobie paznokcie. Problem pojawia się wtedy, gdy paznokcie dziecka są słabe i rozdwajają się niezależnie od tego, co ono robi. W pierwszej kolejności przyjrzyj się jadłospisowi malucha – być może brakuje w nim witamin i składników mineralnych lub pije on zbyt mało wody. Jeśli obawiasz się, że przyczyna leży głębiej, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Lekarz zleci odpowiednie badania, które pozwolą na szybkie rozpoczęcie leczenia.

Rozdwajanie paznokci – jak można mu zapobiegać?

Jest wiele sposobów na poprawę kondycji paznokci u rąk i nóg. Aby poradzić sobie z nieestetyczną przypadłością:

  • przestrzegaj zasad zdrowej diety i w razie potrzeby zastosuj odpowiednią suplementację;
  • zweryfikuj swoje nawyki pielęgnacyjne i sięgnij po dobrej jakości odżywki do paznokci;
  • zrezygnuj z codziennych nawyków, które mają negatywny wpływ na Twoje paznokcie – sprzątaj w gumowych rękawiczkach i usuwaj skórki tylko wtedy, gdy to konieczne.

Jeśli powodem rozdwajających się paznokci jest dolegliwość chorobowa, najskuteczniejsze będzie leczenie przyczynowe. 

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. E. Sobolewska i in., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
  2. M. Gabryel, Kosmetyka. Stylizacja i pielęgnowanie paznokci, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2020.
  3. E. Grzelakowska-Kostoglu, Tajniki paznokci, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2017.
Oceń artykuł

O Autorze