Spis treści:
Cienie pod oczami spędzają sen z powiek nie tylko kobietom. Te nieestetyczne sińce powodują, że twarz wygląda na szarą, zmęczoną i starszą, niż jest w rzeczywistości. Zobacz, jakie są powody powstawania cieni pod oczami, co oznaczają i jak się ich pozbyć.
Skąd się biorą cienie pod oczami?
Cienie pod oczami, nazywane też workami i sińcami, to przypadłość, która w określonych warunkach może dotknąć każdego. Jeśli występuje sporadycznie, nie stanowi powodu do niepokoju. Cienie pod oczami, jak sama nazwa wskazuje, to zasinienia w kształcie charakterystycznej podkówki, które umiejscowione są pod oczami. Powodują ją fioletowe drobne żyłki i naczynka, które prześwitują przez cienką skórę, powodując efekt zasinienia. Pojawiają się głównie po nieprzespanej nocy, w efekcie zmęczenia, przepracowania lub stresu. Możesz też je otrzymać w prezencie od rodziców, skłonność do cieni pod oczami jest bowiem dziedziczna. Sińce zaczynają się pojawiać z wiekiem. Po 40 roku życia skóra wokół oczu staje się mniej elastyczna i cieńsza, przez co żyłki są coraz bardziej widoczne. Nie służy im także niezdrowy tryb życia. Siedząca praca, brak ruchu i świeżego powietrza, a także nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków i palenie papierosów sprawiają, że cera robi się szara, sucha, zmęczona i wygląda niezdrowo, a cienie pod oczami są bardzo wyraźne.
Bywa również, że mimo zdrowego trybu życia, odpowiedniej pielęgnacji i braku skłonności genetycznych pod oczami pojawiają się cienie. Mogą być one objawem niektórych chorób, np. alergii, czy anemii. Jak zatem określić przyczynę powstawania cieni? W pierwszej kolejność należy udać się do lekarza i wykluczyć choroby oraz wykonać podstawowe badania laboratoryjne, morfologię krwi obwodowej. Takie badanie możesz zrobić prywatnie, nie wymaga ono skierowania od lekarza.
Cienie pod oczami – jakie choroby oznaczają?
Jest wiele powodów powstawania sińców pod oczami. Większość z nich jest niegroźna, jednak bywa, że są one pierwszą oznaką choroby. Nagłe i długo utrzymujące się cienie mogą być skutkiem:
- alergii,
- atopowego zapalenia skóry,
- anemii,
- chorób wątroby,
- odwodnienia,
- niedożywienia,
- cukrzycy,
- niedoczynności tarczycy.
Jeśli Twoim problemem są cienie pod oczami, koniecznie zwróć uwagę, czy nie towarzyszą im inne objawy. W przypadku chorób wątroby lub nerek może być to częstomocz lub ból brzucha oraz utrata apetytu. Przy cukrzycy mają miejsce wzmożone pragnienie i osłabienie. Jeśli powodem cieni pod oczami jest anemia, pojawia się osłabienie, Twoja skóra jest blada, a koncentracja zaburzona. Pamiętaj, że każda negatywna zmiana w organizmie wymaga diagnozy lekarskiej i dokładnego przebadania.
Jak pozbyć się cieni pod oczami?
Cienie pod oczami to niełatwy przeciwnik, jednak można z nimi walczyć na wiele sposobów. Jeśli wykluczone zostały ewentualne choroby, powinno się zacząć od zmiany trybu życia. Zadbaj o codzienną porcję ruchu na świeżym powietrzu i przypilnuj, aby na Twoim talerzu znalazły się warzywa i owoce. Ogranicz produkty wysoko przetworzone, pij dużo wody, dbaj o odpowiednią ilość snu, rzuć palenie i zrezygnuj z alkoholu. Różnicę zauważysz już po kilku miesiącach.
Jeśli zależy Ci na szybkim i trwałym usunięciu zmian, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Skuteczne są zwłaszcza podawanie osocza bogatopłytkowego oraz karboksyterapia. O tym, jaki zabieg będzie najskuteczniejszy w Twoim przypadku, powinien zadecydować specjalista.
W drogeriach i aptekach znajdziesz też szeroką gamę preparatów pomagających pozbyć się sińców i worków pod oczami. Są one w różnej formie i cenie. Mogą występować w postaci rollera, kremu, flamastra, żelu lub serum. Większość produktów na cienie pod oczami zawiera kofeinę, która pobudza mikrokrążenie, łagodzący sińce aloes bądź kojący i łagodzący opuchliznę świetlik lekarski. Możesz także zainwestować w specjalne żelowe okulary lub płatki pod oczy. Na co dzień trzymaj je w lodówce i schłodzone nakładaj na oczy. Taki zabieg nie tylko przywróci Twojej skórze naturalny kolor, ale także złagodzi obrzęki i ukoi zmęczone oczy.
Cienie można likwidować również doraźnie za pomocą makijażu. Można wówczas zastosować specjalne korektory w żółtym odcieniu, które najlepiej niwelują fioletowa barwę.
Domowe sposoby na cienie pod oczami
W walce z sińcami nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy w aptekach bądź drogeriach, gdyż równie skuteczne na pozbycie się ich domowe sposoby. Twoim sprzymierzeńcem będzie zimna woda. Każdy dzień rozpoczynaj od przemycia nią twarzy. Co najmniej dwa razy w tygodniu masuj okolice oczu kostką lodu (owiń ją wcześniej w materiał, aby nie podrażnić skóry). Możesz także do zmienionych miejsc przykładać zimne spody łyżeczek uprzednio trzymanych w lodówce. Dzięki temu pozbędziesz się zasinień w kilka chwil, niska temperatura bowiem pobudza mikrokrążenie i przywraca naturalny kolor skóry.
Nieodłącznym elementem walki z cieniami pod oczami jest zielony ogórek. Tę metodę znały i praktykowały już nasze babcie. Składa się on głównie z wody, dzięki czemu nawilża okolice oczu, łagodzi obrzęki, regeneruje skórę oraz normalizuje jej koloryt. Zawiera także przeciwutleniacze, które działają przeciwzmarszczkowo. Z pomocą przyjdą również zioła, zwłaszcza rumianek. Schłodzony napar z tej rośliny należy przykładać do oczu przez ok. 10 min.
Autor: Agata Muchowska
Weryfikacja merytoryczna: lek. Wiktor Trela
Bibliografia:
- R. Kranc, R. Farbiszewski, Kosmetologia. Podstawy naukowe, MedPharm, Wrocław 2016.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- B. Pytrus, E, Chlebus, Fizjologia skóry – teoria i praktyka, MedPharm, Wrocław 2013.
- E. Standop, P. Katumba, Choroby wypisane na twarzy, tłum. M. Gadzina, Vital, Białystok 2020.