Spis treści:
Spadek libido spowodowany jest najczęściej nieprawidłowym trybem życia, zaburzeniami hormonalnymi lub czynnikami psychologicznymi. Obniżony popęd seksualny może też być jednym z symptomów choroby. Dlatego, jeżeli obserwujesz u siebie obniżone libido, warto zrobić odpowiednie badania, aby sprawdzić, czy coś złego nie dzieje się w Twoim organizmie.
Spadek libido jako problem hormonalny
Libido, definiowane jest jako ogół popędu seksualnego lub pożądania aktywności seksualnych danej osoby. Niezbędnym warunkiem fizjologicznym prawidłowego i satysfakcjonującego życia seksualnego jest równowaga hormonalna. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn hormony o działaniu androgennym (czyli androstendion, dehydroepiandrostendion (DHEA), dihydrotestosteron (DHT) oraz testosteron), odpowiadają za popęd seksualny. Obniżone libido może wiązać się z takimi stanami fizjologicznymi lub zaburzeniami endokrynologicznymi, jak:
- Hipogonadyzm – związany jest z nieprawidłową funkcją gruczołów płciowych (może wynikać z uszkodzenia gruczołów lub narządów regulujących ich pracę, np. przysadki).
- Menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn – jest to postać wtórna hipogonadyzmu. Obniżone libido ma tutaj związek z niedoborem hormonów płciowych.
- Hiperprolaktynemia – podwyższony poziom prolaktyny w istotny sposób wpływa na obniżenie popędu seksualnego. Dlatego kobiety karmiące często skarżą się na brak ochoty na seks.
- Choroby tarczycy – przyczyną obniżonego libido i problemów z erekcją może być zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy.
- Zespół Cushinga – spowodowany jest nadmiarem glikokortykoidów wydzielanych przez nadnercza.
- Cukrzyca – wysoki poziom glukozy, uszkodzenie nerwów czy towarzyszące cukrzycy otyłość i miażdżyca mogą prowadzić do obniżenia libido.
U kobiet hormony mają duże znaczenia w regulowaniu popędu seksualnego. W zależności od ich stężenia, a także od dnia cyklu, libido może być różne.
U mężczyzn za słabe libido odpowiada nie tylko obniżony testosteron, ale także pewne stany chorobowe. Dlatego mężczyźni, którzy zauważyli u siebie obniżony popęd seksualny, powinni zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.
Niskie libido − przyczyny zdrowotne
Oprócz zaburzeń hormonalnych, obniżone libido może być skutkiem innych chorób, takich jak:
- otyłość;
- choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca;
- choroby narządów miednicy u kobiet;
- depresja − libido może być zależne od samej choroby, jak i leczenia farmakologicznego (niektóre leki mogą powodować też problemy z erekcją czy osiągnięciem orgazmu);
- choroba afektywna dwubiegunowa;
- anemia;
- przerost prostaty;
- nowotwory.
Niskie libido a leki
Na niskie libido wpływ mają także przyjmowane leki, np.:
- leki antydepresyjne,
- leki przeciwspychotyczne (stosowane w leczeniu schizofrenii czy choroby dwubiegunowej),
- tabletki antykoncepcyjne,
- leki przeciwpadaczkowe,
- leki hipolipemizujące, stosowane w celu obniżenia ciśnienia.
Niskie libido a styl życia
Na obniżony popęd seksualny może wpływać również styl życia. Bardzo duże znaczenie mają takie czynniki jak:
- stres,
- zmęczenie,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu i innych używek,
- niedobór snu (dlatego zmniejszony popęd seksualny można zaobserwować u świeżo upieczonych rodziców, którzy z reguły cierpią na deficyt snu),
- nieodpowiednia dieta i niedobór witamin i mikroelementów.
Niskie libido u kobiet i mężczyzn może też mieć podłoże psychologiczne. Kompleksy, lęki (np. o niechcianą ciążę), nieporozumienia w związku – to tylko niektóre z czynników emocjonalnych, które mogą się przyczynić do obniżonego popędu seksualnego.
Niskie libido – jakie wykonać badania?
Aby znaleźć przyczynę niskiego libido, warto wyeliminować najpierw problemy zdrowotne. Przed wykonaniem badań laboratoryjnych należy skonsultować się z lekarzem. Po wykonaniu podstawowych badań ogólnych: morfologii krwi, pomiaru glukozy, żelaza i lipidogramu oraz badań stanu tarczycy (TSH, fT3, fT4) lekarz może zlecić pomiary we krwi stężenia testosteronu wolnego, prolaktyny czy estradiolu.
Niskie libido – jak się leczy?
Jeżeli przyczyna obniżonego popędu jest organiczna (spowodowana chorobą), wtedy najpierw należy wyleczyć odpowiedzialną za to chorobę. Gdy okaże się, że obniżony popęd seksualny może wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej, to konieczna będzie regulacja systemu hormonalnego pod okiem endokrynologa.
Co w przypadku, gdy przyczyną obniżonego popędu seksualnego nie są choroby somatyczne czy przyjmowane leki? To oznaczałoby, że problem tkwi w psychice. W takim wypadku należy skonsultować się z psychologiem czy seksuologiem.
Warto jednak podkreślić, że poziom libido jest cechą osobniczą człowieka. Obniżone libido wcale nie musi świadczyć o chorobie, a być jedynie pewną „cechą charakteru” czy temperamentu osoby.
Bibliografia:
- Müldner-Nieckowsk Ł., Trofimiuk-Müldner M., Wpływ stanów chorobowych na funkcjonowanie seksualne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-medyczne-a-seksualnosc/92027,wplyw-stanow-chorobowych-na-funkcjonowanie-seksualne
- Holka-Pokorska J., Jarema M., Wichniak A.; Androgeny – wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych? http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_4_2014/701HolkaPokorska_PsychiatrPol2014v48i4.pdf