Jak złagodzić napięcie przedmiesiączkowe? - Badania Krwi
27 czerwca 2022

Sposoby na złagodzenie napięcia przedmiesiączkowego

Napięcie przedmiesiączkowe objawia się najczęściej rozdrażnieniem, smutkiem, płaczliwością, a także przybieraniem na wadze, ponieważ w tym okresie gromadzi się więcej wody w organizmie. Leczenie polega na zmniejszeniu dolegliwości, jednak niekiedy lekarz może zalecić stosowanie leków hormonalnych. Doraźnie mogą pomóc środki dostępne w aptece bez recepty o działaniu rozkurczowym lub przeciwbólowym. Poznaj sposoby na złagodzenie napięcia przedmiesiączkowego. 

Co to jest napięcie przedmiesiączkowe?

Napięcie przedmiesiączkowe inaczej jest nazywane PMS. Jego przyczyny nie zostały do końca poznane, chociaż dotyczy ono wielu kobiet. Duży wpływ na nie mogą mieć czynniki genetyczne, a także chroniczny stres, otyłość, niedobory witamin i minerałów oraz zaburzenia psychiczne występujące w przeszłości. 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego ma miejsce w ostatniej fazie cyklu – lutealnej. Pojawia się wtedy szereg objawów, jednak nie wszystkie dotykają każdą kobietę. Wśród najczęściej pojawiających się można wyróżnić:

  • rozdrażnienie i huśtawkę nastrojów,
  • smutek, agresję,
  • płaczliwość,
  • zmęczenie, apatię,
  • problemy ze snem, bezsenność,
  • tkliwość i bolesność piersi,
  • ból w podbrzuszu,
  • ból głowy,
  • wzrost masy ciała,
  • pogorszenie stanu cery,
  • zatrzymywanie się wody w organizmie.

Rozpoznanie napięcia przedmiesiączkowego nie jest łatwe, ponieważ polega głównie na ocenie swojego samopoczucia. Najłatwiej to zrobić, obserwując swój organizm i prowadząc dziennik dolegliwości. Z napięciem przedmiesiączkowym związane są zmiany hormonalne, jakie pojawiają się w organizmie. PMS najczęściej dotyczy kobiet w okresie rozrodczym, ale może występować także u kobiet po 40 roku życia. W okresie dojrzewania, w ciąży oraz podczas menopauzy dolegliwości te nie pojawiają się.

Jak naturalnie zwalczyć objawy napięcia przedmiesiączkowego?

Napięcie przedmiesiączkowe można złagodzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie ziół. Melisa działa uspokajająco. Sprawdzi się, kiedy pojawia się zdenerwowanie i stres przed miesiączką. Można ją pić także wieczorem, ponieważ ułatwia zasypianie. W przypadku obrzęków czy zatrzymywania wody w organizmie można sięgnąć po napar z mniszka lekarskiego, pokrzywy czy skrzypu polnego. Mają one działanie moczopędne, dzięki czemu szybciej usuwają nadmiar wody z organizmu.

Wiele kobiet ceni sobie właściwości niepokalanka, który wykazuje właściwości normujące poziom hormonów we krwi. Jest to zioło, które można pić w formie naparu lub nalewki. 

Domowe sposoby na złagodzenie napięcia przedmiesiączkowego

Napięcie miesiączkowe można także łagodzić poprzez zmianę trybu życia, a także sposobu odżywiania w tym czasie. Przed miesiączką warto ograniczyć spożycie kofeiny. Na kilka dni przed okresem można zamienić ją na zieloną herbatę albo kawę bezkofeinową. Z diety należy wykluczyć sól, która sprzyja powstawaniu obrzęków. Choć wiele kobiet przed okresem ma zwiększoną ochotę na słodycze i często po nie sięga, to nie należy tego robić. Powodują one duży skok glukozy po posiłku i przyczyniając się do spadku energii, senności i zmęczenia. Jeśli chcesz sięgnąć po coś słodkiego, zrób to po pełnowartościowym posiłku, dzięki czemu wyrzut cukru będzie mniejszy, a Ty nie odczujesz zmęczenia. 

W tym czasie dieta powinna być bogata w zdrowe tłuszcze. Można spożywać awokado, orzechy, oleje roślinne czy tłuste ryby. Przed okresem należy także ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ może on spowodować trudności z zasypianiem, a także zaburzyć równowagę hormonalną. Warto wprowadzić do jadłospisu produkty takie jak:

  • pestki dyni i słonecznika,
  • fasola,
  • jajka, w szczególności żółtka,
  • drożdże,
  • drób,
  • mleko sojowe,
  • wątróbka, 
  • szpinak,
  • pełnoziarniste pieczywo.

Posiłki powinny być lekkostrawne i niewzdymające. Dobrze, aby zawierały wapń. Zmniejsza on wahania nastroju, które często towarzyszą napięciu przedmiesiączkowemu.

Kobiety przed miesiączką powinny zadbać o prawidłowy sen. Powinien on trwać przynajmniej 7 godzin i nie być przerywany w ciągu nocy. Można poprawić jego jakość, wykonując ćwiczenia oddechowe przed zaśnięciem, a  także ćwicząc jogę. Taka umiarkowana aktywność fizyczna powinna złagodzić objawy PMS, takie jak tkliwość piersi, nudności, zaparcia czy brak apetytu. 

Aby zmniejszyć dolegliwości przedmiesiączkowe, można również przygotować relaksującą kąpiel z dodatkiem ziół, jak rumianek, który działa antyseptycznie. Warto także wykonywać delikatny masaż brzucha ruchami zgodnymi z wskazówkami zegara. Można wykorzystać do niego olejki eteryczne, np. geraniowy. Należy 2–3 krople zmieszać z olejkiem migdałowym lub oliwą z oliwek. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli napięcie przedmiesiączkowe utrudnia normalne funkcjonowanie, a domowe sposoby są nieskuteczne, warto odwiedzić lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie badań, w tym hormonalnych, które pomogą znaleźć przyczynę występowania napięcia przedmiesiączkowego. Lekarz może także zalecić terapię, która unormuje funkcjonowanie hormonów. Może również polecić produkty, które zmniejszą dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Najczęściej bazują one na magnezie i witaminie B6. Mogą się sprawdzić leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwrozkurczowym. 

Często dolegliwości takie jak agresja, wahania nastrojów czy rozdrażnienie mogą negatywnie wpływać na bliskie osoby. Utrudniają życie, codzienne obowiązki czy kontakty międzyludzkie. Czasem dobrym rozwiązaniem jest terapia psychologiczna, która może być skuteczna w leczeniu PMS. 

 

Autor: Sylwia Brodniewska

Bibliografia

  1. G. Bręborowicz i in., Położnictwo i ginekologia. T. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. A. Mohib i in., Premenstrual Syndrome: Existence, Knowledge, and Attitude Among Female University Students in Karachi, The Cureus Journal of Medical Science”, 10(3)/2018.
  3. K. Pałucka i in., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość, „Journal  of  Education,  Health  and  Sport”, 6(6)/2016, s. 478–490.
  4. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Postępowanie w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wytyczne RCOG,  Green-top Guideline”, 2016, s. 48.

 

Oceń artykuł