Strzelanie w kolanie: co może oznaczać? - Badania Krwi
6 marca 2023

Strzelanie w kolanie przy zginaniu, prostowaniu, wchodzeniu po schodach. Co oznacza?

strzelanie-w-kolanie-mezczyna-siedzi-i-trzyma-sie-za-kolano

Strzelanie w kolanach przy zginaniu lub prostowaniu nóg ma szeroką etiologię. Przyczynami bywają np. zmiany zwyrodnieniowe stawu czy niedobór składników odżywczych. Trzaski mogą też być powikłaniem pourazowym, a nawet mieć uwarunkowania genetyczne. Sprawdź, co oznacza strzelanie w kolanach! 

Coś strzela w kolanie?

Strzelanie kolana podczas prostowania czy zginania kończyny może wzbudzać niepokój, zwłaszcza kiedy pojawia się często i sprawia ból czy towarzyszą mu inne dolegliwości. Co ciekawe, nie zawsze strzelanie oznacza problemy. Jeśli na co dzień cieszysz się ogólnym zdrowiem, a Twój układ ruchu nie doświadczył w ostatnim czasie większych urazów czy przeciążeń w okolicy bioder oraz nóg, nie ma powodu do obaw. Strzelanie w kolanach stanowi najczęściej efekt rozciągnięcia torebki stawowej podczas pracy stawu, co bywa zupełnie naturalną reakcją organizmu. W konsekwencji przemieszczenia się powierzchni stawowych podczas pracy stawu dochodzi w jego obszarze do wzrostu ciśnienia śródstawowego i nagromadzenia się pęcherzyków gazu. Te natomiast pod wpływem wyzwolenia ruchu zgięcia czy wyprostu kolana pękają, powodując słyszalne charakterystyczne trzaski. Choć mechanizm ten przebiega bezboleśnie, to bywa źródłem dyskomfortu ze względu na przykry dźwięk, a nawet towarzyszące mu uczucie przeskakiwania stawu.

Nie panikuj! 

Wyżej opisane strzelanie w biodrze i kolanie czy w innych stawach układu ruchu określane jest mianem kawitacji i co więcej, bywa prowokowane celowo. To szczególnie powszechna praktyka w niektórych formach rehabilitacji ruchowej. Odpowiednio prowadzona manipulacja kończyną przez fizjoterapeutę ma na celu repozycję stawu, a przez to poprawę jego ruchomości, udrożnienie przewodnictwa nerwowego oraz rozluźnienie aparatu mięśniowo-więzadłowego nogi na tym odcinku.

Strzelanie w kolanie u dziecka również nie musi świadczyć o kłopotach ze stawem. Ze względu na to, że maluchy, a nawet młodzież, mają luźniejsze połączenia między kośćmi i cieszą się większą elastycznością układu ruchu niż dorośli, zjawisko kawitacji bywa u nich nawet częściej doświadczane. To charakterystyczna cecha młodego organizmu, ale jeśli Twoja pociecha zaczyna się skarżyć jednocześnie na ból i strzykanie w kolanie, bezzwłocznie udajcie się na konsultację lekarską!

Strzelanie w kolanie przy przysiadach

Etiologia efektu strzelania w stawach kolanowych jest złożona i wieloczynnikowa, co oznacza, że za trzaski odpowiadać może wiele różnych przyczyn. Jedną z powszechnych stanowi dysbalans mięśniowy kończyny, który powoduje nieprawidłowy tor ruchu rzepki. Do takiej sytuacji dochodzi np. po dłuższym unieruchomieniu nogi i osłabieniu mięśnia czworogłowego uda, zwłaszcza jego głowy przyśrodkowej. Strzelanie w kolanach przy wchodzeniu po schodach czy innych czynnościach może jednak powodować nie tylko ograniczona aktywność fizyczna na co dzień czy unieruchomienie związane ze stanem pourazowym nogi. Trzaski i chrupanie prowokowane są też przez przeciążenia i błędy treningowe, w tym przez niewłaściwie wykonywane ćwiczenia czy brak rozgrzewki i regeneracji.

Co powoduje strzelanie w kolanie i ból?

Ból i strzelanie w kolanie, a nierzadko także dodatkowe dolegliwości, takie jak sztywność, ograniczenie ruchomości, trudności z chodzeniem, obrzęki i deformacje, powodowane są przez zmiany zwyrodnieniowe oraz zwyrodnieniowo-wytwórcze stawu. Za sprawą powstałych i postępujących zniszczeń struktur chrzęstnych i kostnych kolana czy obecności w nim patologicznych narośli dochodzi do wielu niekorzystnych w biomechanice stawu zmian, które ostatecznie wpływają na pogorszenie jakości i wytrzymałości pracy kolana. Jednym z powodów strzelania w kolanach jest zmniejszenie ilości mazi stawowej, dzięki której stawy pracują płynnie i bezboleśnie. Suche chrząstki stawowe sprzyjają szybszemu ścieraniu się powierzchni stawowych, utrudniają zachowanie balansu mięśniowego kolana, a nawet sprzyjają powstawaniu konfliktów struktur stawu, np. tzw. zespołu fałdu przyśrodkowego. Ilość płynu stawowego możesz łatwo sprawdzić, wykonując badania ogólne.

Strzelanie i ból w kolanie bywa związany ze zjawiskiem chondromalacji, czyli rozmiękczania i zwłóknienia chrząstki stawu. Odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych dźwięków ze strony stawu są także inne choroby na tle reumatycznym. 

Strzelanie w kolanie po artroskopii

Najczęściej po zabiegu tego typu kolano strzela podczas prostowania. To problem związany z osłabieniem mięśnia czworogłowego uda i całego kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego, powstałego w wyniku interwencji chirurgicznej. Stabilizacja kolana zostaje wówczas zachwiana, ale pod wpływem właściwej rehabilitacji ruchowej i fizykoterapeutycznej trzaskanie powinno ustąpić.

Strzelanie w stawie kolanowym może być powikłaniem po innego rodzaju operacjach, w których doszło np. do blizn czy nawet do zrostów mogących się wklinowywać pomiędzy powierzchnie stawowe. Mechanizm powstawania nieprzyjemnych dźwięków nie jest jednak związany z dysbalansem tkanek kurczliwych, a raczej z obecnością fizycznej przeszkody w stawie, zaburzającej optymalną pracę aparatu ruchu.

Strzykanie w kolanie przy zginaniu

Jednym z powszechnych przyczyn słyszalnych trzasków, a nawet widocznego od zewnątrz przeskakiwania struktur stawu, połączonego z efektem „uciekania kolana” podczas wchodzenia po schodach czy innych czynności codziennych, jest tzw. konflikt przyczepu więzadła krzyżowego przedniego. Mechanizm powstawania dźwięków, które dają się usłyszeć po urazie więzadła, związany jest z przemieszczaniem się jego struktur. W wyniku relokacji podczas prostowania stawu kolanowego jest on mocno ocierany przez krawędź kości udowej i nadmiernie przyciskany pomiędzy powierzchnie stawowe kolana.

 

Autor: Agata Oleszkiewicz

Bibliografia

  1. Bochenek A, Reicher M., Anatomia człowieka. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, PZWL, Warszawa 2019.
  2. Drobner Z., Najprostsza miękka terapia manualna kręgosłupa dla początkujących, Vital, Białystok 2020.
  3. Majdan M., Choroba zwyrodnieniowa stawów. W gabinecie lekarza specjalisty, PZWL, Warszawa 2019.
  4. Sonnenschimdt R., Medycyna holistyczna. Układ ruchu, Vital Białystok 2020.
Oceń artykuł