Sucha skóra głowy – przyczyny, jak ją nawilżyć? - Badania Krwi
22 czerwca 2022

Sucha skóra głowy – jakie są jej przyczyny i jak można ją nawilżyć?

Sucha skóra głowy to przypadłość, która negatywnie wpływa na wygląd włosów i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Oprócz świądu, który może dopaść Cię w najmniej spodziewanym momencie, często pojawia się łupież. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy należą: nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne, nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV, a także zaburzenia hormonalne. Z pomocą przychodzą emolienty i szampony przeznaczone do skóry suchej. Jeśli problem okaże się poważniejszy, skoncentruj się na leczeniu jego głównej przyczyny.

Sucha skóra głowy – na czym polega problem i kogo dotyczy?

Na skórze głowy – podobnie jak w innych partiach ciała – umiejscowione są gruczoły łojowe. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie sebum, czyli naturalnego łoju, który tworzy antybakteryjną i przeciwgrzybiczą warstwę na skórze. Dzięki temu naskórek jest miękki i odporny na szkodliwy wpływ różnych drobnoustrojów. W przypadku nadmiernej produkcji sebum można mówić o skórze tłustej, a gdy jego ilość jest zbyt mała, skóra głowy staje się sucha. Przypadłość ta dotyka osób w każdym wieku – od niemowląt, po seniorów. W każdym przypadku za nadmierną suchość odpowiada konkretna przyczyna.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Przesuszona skóra głowy może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są prozaiczne – np. błędy pielęgnacji czy działanie czynników zewnętrznych – a inne wiążą się z poważnymi chorobami, takimi jak: cukrzyca, choroby nerek czy niedoczynność tarczycy.

Nieprawidłowa pielęgnacja 

Najczęstszym powodem zbyt suchej skóry na głowie są nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne. Na tej liście znajdują się następujące błędy:

  • używanie szamponów i odżywek, które nie są dopasowane do rodzaju włosów,
  • używanie niskiej jakości kosmetyków,
  • suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza,
  • zbyt częste mycie włosów,
  • obciążanie włosów częstym farbowaniem i produktami do stylizacji.

Niewłaściwa dieta

Dieta ma wpływ nie tylko na sylwetkę, lecz także na kondycję skóry. Za jej suchość odpowiada przede wszystkim brak wystarczającej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów w codziennym jadłospisie. Szczególnie cennymi składnikami są witaminy z grupy B, a także witaminy A i E. Znajdziesz je m.in. w: nabiale, jajach, bananach, soi, oliwie z oliwek, kiełkach zbóż, orzechach, szpinaku, fasoli, grochu i brzoskwiniach. Jeśli z powodu nietolerancji pokarmowej nie możesz dostarczyć jakiegoś składnika wraz z pożywieniem, sięgnij po suplement diety. Skóra głowy potrzebuje nawilżenia również od wewnątrz. Zadbaj więc o prawidłową ilość płynów – wystarczy około 2 l wody mineralnej dziennie, aby uzyskać optymalny efekt. Pamiętaj, że stan Twojej skóry pogarsza się, gdy spożywasz zbyt dużo cukru, niezdrowych tłuszczów oraz przetworzonej żywności.

Czynniki zewnętrzne

Przyczyną problemu mogą być czynniki zewnętrzne. Negatywy wpływ na skórę głowy mają zanieczyszczenia powietrza oraz promienie słoneczne. Bardzo szkodliwa okazuje się również zmiana temperatur w zimowych miesiącach. Skóra nadmiernie się wysusza, gdy przechodzisz z mroźnego powietrza do ciepłych pomieszczeń.

Zaburzenia hormonalne 

Jeśli stosowana przez Ciebie pielęgnacja skóry głowy przebiega wzorowo, a problem nie znika, warto poszukać głębszej przyczyny. Sucha skóra może być oznaką zburzeń hormonalnych. Przypadłość ta – obok chronicznego zmęczenia, wypadania włosów i wzrostu masy ciała – należy do objawów niedoczynności tarczycy. Znakiem rozpoznawczym niedoczynności tarczycy jest podwyższony poziom TSH we krwi.

Poważne choroby

Sucha skóra głowy może świadczyć o poważnych dolegliwościach i chorobach ogólnoustrojowych. Należą do nich m.in.:

  • cukrzyca,
  • niewydolność nerek,
  • choroby wątroby,
  • astma,
  • autoimmunologiczna choroba Hashimoto,
  • alergie.

Sucha skóra głowy u dziecka – na co należy zwrócić uwagę?

Przesuszona skóra głowy może dotyczyć niemowląt i małych dzieci. Jeśli zauważysz taki objaw, w pierwszej kolejności przyjrzyj się preparatom do kąpieli. Być może warto zastąpić je delikatnymi produktami o dodatkowych właściwościach nawilżających. Upewnij się, czy maluch przyjmuje odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia i czy w jego diecie znajdują się wszystkie potrzebne składniki. U niemowląt do 6. miesiąca życia, które są karmione wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym, najczęstszą przyczyną przesuszonej skóry jest nieodpowiednia pielęgnacja. Jeśli przypadłości tej towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak: płaczliwość, bóle brzucha czy wysypka alergiczna na ciele, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. 

Domowe sposoby na suchą skórę głowy

Do nawilżania skóry głowy domowymi sposobami wykorzystaj produkty, które prawdopodobnie masz w swojej spiżarni. Z jogurtu naturalnego i soku z cytryny możesz zrobić naturalną odżywkę do włosów. Wystarczy, że zmieszasz 2 łyżki soku z cytryny z 3 łyżkami jogurtu i nałożysz je na skórę głowy po umyciu włosów. Jeśli przesuszonej skórze głowy towarzyszy świąd, ulgę przyniesie preparat na bazie wody i octu jabłkowego. Zrobisz z nich naturalny spray, który możesz używać po umyciu włosów. 

Jak skutecznie poradzić sobie z suchą skórą głowy?

Aby wyeliminować problem suchej skóry głowy, musisz najpierw dotrzeć do jego prawdziwej przyczyny. Pomocne będzie fachowe spojrzenie specjalisty – dermatologa lub trychologa – który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i zleci konieczne badania. Pełny obraz sytuacji dadzą testy alergiczne, badanie krwi (stężenie TSH i glukozy) oraz moczu (profilaktyka chorób nerek). Leczenie głównej przyczyny z pewnością wyeliminuje problem suchej skóry. Jednak niezależnie od zaleconej terapii możesz stosować szampony i odżywki dopasowane do Twoich potrzeb, testować skuteczność domowych metod oraz dbać o zbilansowaną dietę.

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

 

  1. M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. C. Musiał, Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  3. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Oceń artykuł