Sucha skóra – jakie mogą być przyczyny? - Badania Krwi
13 października 2022

Sucha skóra – najczęstsze przyczyny

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Suchą skórę najłatwiej poznać po tym, że jest szorstka w dotyku, ma tendencję do podrażnień i czasami się łuszczy. Bywa to uwarunkowane genetycznie, ale znacznie częściej za tym defektem urody stoją czynniki zewnętrzne, które można wyeliminować dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji. 

Nadmierna suchość skóry może być oznaką problemów zdrowotnych, a także takich poważnych schorzeń jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy choroby nerek. Sprawdź, co jeszcze powoduje suchość skóry.

Sucha skóra – po czym ją rozpoznać?

Z tym problemem zmagają się osoby w różnym wieku. Nadmiernie sucha skóra jest szorstka, ma tendencję do pękania i podrażnień, a oprócz tego czasem się łuszczy. Tego typu defektowi towarzyszą nieprzyjemne odczucia, takie jak świąd, pieczenie czy uczucie ciągłego napięcia. 

Ten stan rzeczy ma proste, biologiczne wytłumaczenie. Na skórze człowieka umiejscowione są gruczoły łojowe, których głównym zadaniem jest wytwarzanie sebum, czyli naturalnego łoju tworzącego antybakteryjną i przeciwgrzybiczą warstwę ochronną. Dzięki temu naskórek jest miękki i przyjemny w dotyku. W przypadku zbyt małej produkcji sebum skóra staje się sucha. Za nadmierną suchość zawsze odpowiada konkretna przyczyna. Warto ją poznać, aby skutecznie poradzić sobie z problemem.

Sucha skóra – jakie mogą być przyczyny?

Jeśli chcesz skutecznie wyeliminować problem suchej skóry, najpierw zidentyfikuj jego przyczynę. Stosowanie kremów może okazać się niewystarczające, jeśli za nadmierną suchość naskórka odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Jeżeli jednak powodem są błędy w pielęgnacji, walka z tą przypadłością może okazać się dość łatwa. Poznaj czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które sprawiają, że skóra traci swoją miękkość.

Czynniki zewnętrzne

Do czynników zewnętrznych, które powodują suchość skóry, należą przede wszystkim:

  • niewłaściwa dieta – za nadmierną suchość skóry odpowiada przede wszystkim brak wystarczającej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów w codziennym jadłospisie. Bardzo dotkliwie odczuwalny jest niedobór witaminy A i E, witamin z grupy B i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziesz je w popularnych produktach spożywczych: nabiale, rybach, jajach, bananach, soi, szpinaku, grochu, fasoli czy brzoskwiniach. Powodem suchości bywa też brak odpowiedniego nawilżenia od wewnątrz. Upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość płynów – wystarczy ok. 2 l wody mineralnej dziennie, aby skóra była nawilżona;
  • błędy w pielęgnacji ciała – do nieprawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, które sprzyjają wysuszaniu naskórka, należy m.in. stosowanie wątpliwej jakości kosmetyków lub zwykłego mydła oraz kąpiele w gorącej wodzie;
  • niekorzystny wpływ środowiska – skóra staje się sucha także pod wpływem wiatru, niskich temperatur lub zbyt suchego powietrza.

Czynniki wewnętrzne

Wśród czynników wewnętrznych, które sprzyjają nadmiernej suchości skóry, należy wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne – przy schorzeniach takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łuszczyca za nieprawidłową kondycję skóry odpowiedzialne są geny;
  • naturalne procesy starzenia się skóry – nie da się ukryć, że skóra seniorów z wiekiem staje się coraz bardziej sucha. Oprócz tego traci swoją elastyczność z powodu zmniejszenia produkcji kolagenu; 
  • zaburzenia hormonalne – suchość skóry może być związana z zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Czasami to są problemy przejściowe związane np. z ciążą, a niekiedy oznaka choroby przewlekłej, takiej jak niedoczynność tarczycy;
  • poważne choroby – zaburzenia w wydzielaniu potu i łoju mogą być skutkiem ubocznym niektórych chorób ogólnoustrojowych, schorzeń neurologicznych lub AIDS. Sucha skóra nie jest jednak głównym objawem tego rodzaju problemów.

Jakie choroby mogą powodować suchą skórę?

Do chorób, których efektem ubocznym jest sucha i szorstka w dotyku skóra, należą przede wszystkim: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), niewydolność nerek oraz niedoczynność tarczycy.

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która negatywnie wpływa również na kondycję skóry. Nieprawidłowy metabolizm glukozy powoduje zaburzenie homeostazy skóry, a w efekcie proces glikacji. W praktyce oznacza to po prostu, że dochodzi do uszkodzenia struktury naskórka i znacznych niedoborów kolagenu, który odpowiada za elastyczność skóry. U cukrzyków często występują takie objawy jak świąd, nadmierna utrata wody oraz nieprawidłowe wydzielanie łoju.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą o podłożu genetycznym, której objawy to charakterystyczne wypryski oraz bardzo dokuczliwy świąd. Czerwone plamy występują na różnych częściach ciała, m.in. na brzuchu, rękach, przedramionach i zgięciach łokci, pod kolanami, w okolicach uszu oraz na policzkach. Zmiany tego rodzaju niestety mają tendencję do powracania i zaostrzania się. Sucha, swędząca skóra często się łuszczy i nieestetycznie wygląda. W walce z tym problemem pomogą ci maści na bazie sterydów zalecone przez dermatologa, emolienty do kąpieli oraz hipoalergiczne szampony do mycia włosów. 

Niewydolność nerek

Sucha skóra to częsty objaw przewlekłej niewydolności nerek. U osób, które borykają się z tym problemem, można także zaobserwować niedostateczne wydzielanie potu i łoju, które skutkuje osłabieniem bariery ochronnej naskórka. Co więcej, w skórze osób chorych na nerki dochodzi do zaburzenia naturalnego pH oraz zaniku komórek tłuszczowych. Oprócz tego wzrasta poziom histaminy, która jest odpowiedzialna za uporczywy świąd.

Niedoczynność tarczycy

Słaba kondycja skóry często ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem hormonów tarczycy. Objaw suchej skóry może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Choroba ta charakteryzuje się m.in. podwyższonym stężeniem TSH we krwi, chronicznym zmęczeniem i nagłym wzrostem masy ciała. Jeśli chcesz dowiedzieć się, o czym świadczy twoja sucha skóra, wykonaj kompleksowe badania krwi i skontaktuj się z lekarzem.

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. R. Nowicki, Atopowe zapalenie skóry, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2017.
  3. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Oceń artykuł

O Autorze