Pytanie: Kilka dni temu pojawiło mi się na języku kilka bolesnych aft. Co może być ich przyczyną? Odpowiedź: Afty to bolesne nadżerki w jamie ustnej, w tym na języku, które pod postacią małych, okrągłych zmian mogą pojawić się na błonach śluzowych. Często afty są pokryte białym lub żółtym nalotem i odgraniczone od zdrowej tkanki czerwoną …
Grzybica jamy ustnej to infekcja powodująca przykre objawy. Chorzy cierpiący z jej powodu uskarżają się na obecność białego nalotu na języku, pieczenie w ustach, pękanie ich kącików oraz przykry zapach. Nieleczona grzybica jamy ustnej może prowadzić do rozwoju innych poważniejszych chorób. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest grzybica jamy ustnej, jakie dokładnie objawy o …
Krwawienie po wyrwaniu zęba to jedno z powikłań, jakie może się rozwinąć po zabiegu ekstrakcji. Aby go uniknąć, należy stosować się do zaleceń po zabiegu i unikać przede wszystkim spożywania alkoholu, gorących napojów i palenia papierosów, zaburzają one bowiem prawidłowe gojenie rany poekstrakcyjnej. Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się w ostateczności, w sytuacji, …
Zaburzenia połykania, czyli dysfagia, mogą mieć różnorodne podłoże. Nierzadko stwierdzana jest dysfagia neurogenna – spowodowana chorobami układu nerwowego, w tym np. udarem niedokrwiennym, guzem mózgu, zmianami pourazowymi. Inne możliwe przyczyny to: zapalenie gardła, ucisk wola czy zwężenie przełyku w wyniku choroby nowotworowej. Dysfagia to zaburzenie, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i może wpłynąć na ogólną …
Biały osad na języku często jest niepokojącym zjawiskiem, jednak w wielu przypadkach wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. W jamie ustnej gromadzi się ogromna ilość bakterii czy resztek jedzenia, które powodują również nieświeży oddech. Zmiana nawyków żywieniowych, rezygnacja z alkoholu i nikotyny i prawidłowe szczotkowanie zębów i języka może pomóc w usunięciu białego nalotu. Jeśli …
Czarny język nie tylko zaburza estetykę, ale i stanowi źródło niepokoju dla chorego. Patologia ta może mieć rozmaite podłoże – być skutkiem ubocznym długotrwałego zażywania antybiotyków, niewłaściwej higieny jamy ustnej czy nadużywania środków do jej pielęgnacji. A to tylko wybrane spośród możliwych determinantów czarnego języka. Czarny język, określany też jako rogowacenie czarne brodawek języka, oznacza …
Pleśniawki na języku rozwijają się na skutek zakażenia drobnoustrojami. Najczęściej pojawiają się u niemowląt i starszych dzieci, jednak borykają się z nimi również osoby dorosłe. Często pleśniawki mylone są z aftami. Jak rozpoznać pleśniawki? Czy zakażenie wymaga leczenia? Co sprzyja rozwojowi pleśniawek? Czym są pleśniawki i jak powstają? Jamę ustną zasiedlają liczne bakterie, wirusy, grzyby. …
Bruksizm to niekontrolowane zgrzytanie zębami, występujące zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Prowadzi do wyniszczenia szkliwa, nadwrażliwości zębów, krwawienia dziąseł. Bruksizm może być również przyczyną migreny, przewlekłego bólu barków i karku, a nawet problemów z kręgosłupem. Jakie są powikłania bruksizmu i dlaczego należy go leczyć? Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm Wyraz bruksizm pochodzi od greckiego …
Białe dziąsła mogą być defektem kosmetycznym lub objawem stanu chorobowego. Najczęściej do zmiany barwy tkanki na białą dochodzi na skutek zakażenia grzybem lub anemii. Biały kolor może objąć całą tkankę lub pojawić się w formie plam. Jakie są inne przyczyny zmiany barwy dziąseł? Jak leczyć białe dziąsła? Białe dziąsła a infekcje grzybicze Białe dziąsła bardzo …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.