Spuchnięta powieka to nie tylko defekt natury estetycznej, ale również objaw różnych schorzeń. Na pierwszy plan wysuwają się alergie i stany zapalne, jednak nie każdy wie, że opuchnięte oczy pojawiają się także u cukrzyków i osób, które zmagają się z chorobami nerek. Sprawdź, jakie badania zrobić, aby poznać prawdziwą przyczynę problemu! Spuchnięta powieka – jakie …
Gronkowiec złocisty to bakteria Gram-dodatnia, która atakuje różne części ciała i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Występuje zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Gronkowiec w oku początkowo może przypominać zapalenie spojówek, jednak w przypadku braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do powstania sepsy, a nawet zgonu. Leczenie polega na wdrożeniu antybiotyku. Na szczęście istnieje wiele działań profilaktycznych, …
Ból głowy i oczu występujący jednocześnie to stosunkowo częsta przypadłość. Może ona towarzyszyć wielu schorzeniom, w tym m.in.: migrenie, klasterowemu bólowi głowy, zapaleniu zatok przynosowych. Leczenie bólu oczu i głowy zależy zatem od podłoża jego powstania. Sam ból głowy jest uciążliwy, a w połączeniu z bólem oczu może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, tym bardziej jeśli …
Oczopląs polega na występowaniu mimowolnych, rytmicznych ruchów gałek ocznych. W niektórych sytuacjach stanowi zjawisko całkowicie fizjologiczne, w innych może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym. Sprawdź, jakie są rodzaje oczopląsu i jakie objawy on wywołuje. Oczopląs – co to jest? Oczopląs (nystagmus) polega na występowaniu mimowolnych, szybkich, rytmicznych ruchów gałek ocznych. Medyczna nazwa pochodzi od …
Diplopia, czyli podwójne widzenie, polega na widzeniu jednego obiektu jako dwóch obrazów. Może być spowodowana niewspółosiowością oczu i w tym przypadku zakrycie jednego oka powoduje zniknięcie jednego z obrazów. Podwójne widzenie pomimo zakrycia jednego oka świadczy o problemie optycznym. Sprawdź, co może być przyczyną diplopii. Diplopia – co to jest? Diplopia, czyli podwójne widzenie, polega …
W obecnych czasach wygląd jest bardzo ważny. Zapadnięte oczy mogą pojawiać się w wyniku procesów starzenia się organizmu, złej diety czy chorób o podłożu neurologicznym Znalezienie przyczyny jest istotne dla wdrożenia odpowiedniego leczenia. Czasami konieczne bywają też zabiegi kosmetyczne, które poprawią wygląd twarzy i sprawią, że będzie wyglądała młodziej i bardziej promiennie. Jak wyglądają zapadnięte …
Rozszerzone źrenice często kojarzą się z osobami, które zażywają substancje psychoaktywne, czyli narkotyki. Jednak to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn tego zjawiska. W niektórych sytuacjach duże źrenice to chwilowa, fizjologiczna reakcja organizmu na zbyt małą ilość światła lub silne emocje. Niekiedy mogą one być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak uszkodzenie nerwów czaszkowych lub guzy …
Przekrwione oczy, zwane także „czerwonymi oczami”, to jeden z najczęściej występujących objawów okulistycznych. Zwykle jest symptomem zapalenia spojówek, jednak może także wskazywać na inne stany chorobowe, do których należą m.in. ataki jaskry, choroby rogówki, twardówki lub oczodołu. Przekrwione oczy mogą świadczyć o zażywaniu środków psychoaktywnych, np. marihuany. Ponieważ objaw ten pojawia się dość często, lekarze …
Ból i łzawienie oczu, suchość gałek ocznych, pieczenie i ogólny dyskomfort podczas patrzenia na źródła światła to inaczej światłowstręt. Pojawia się dosyć często w wyniku schorzeń ocznych lub niedoboru witamin i minerałów. Zdarza się jednak, że światłowstręt związany jest z innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Światłowstręt, zwany także fotofobią, to inaczej nadwrażliwość oczu na światło. Dotyka osób …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.