Wysuszona, podrażniona i zaczerwieniona skóra często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, szkodliwych czynników atmosferycznych czy stosowania detergentów. Suche plamy na skórze mogą swędzieć i się łuszczyć, powodując dyskomfort. Często samo stosowanie kremów nawilżających jest niewystarczające i konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zmian. Dowiedz się, co mogą oznaczać suche plamy na skórze i czy warto się nimi martwić. …
Twoja skóra na twarzy jest szorstka i ma tendencje do łuszczenia się? Momentami wręcz nadmiernego? Do tego czujesz, że jest ona bardzo napięta, matowa, a nawet szorstka? Zdarza się, że skóra na twarzy Cię swędzi, a nawet piecze? Wszystko wskazuje na to, że zmagasz się z przesuszeniem skóry. Przeczytaj, co mogło się przyczynić do tego, …
Opryszczka warg sromowych to bolesna dolegliwość, która może dotyczyć nawet 10% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Powoduje ją zwykle wirus HSV-2 (Herpes simplex virus 2) przenoszony drogą płciową. Objawia się zaczerwienieniem miejsc intymnych, świądem oraz charakterystycznymi wykwitami. Sprawdź, jak leczyć opryszczkę i w jaki sposób jej zapobiegać. Opryszczka warg sromowych – co to takiego i kogo …
Suchą skórę najłatwiej poznać po tym, że jest szorstka w dotyku, ma tendencję do podrażnień i czasami się łuszczy. Bywa to uwarunkowane genetycznie, ale znacznie częściej za tym defektem urody stoją czynniki zewnętrzne, które można wyeliminować dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji. Nadmierna suchość skóry może być oznaką problemów zdrowotnych, a także takich poważnych schorzeń jak cukrzyca, …
Pęcherzyca to choroba skóry o przewlekłym przebiegu i autoimmunologicznym podłożu. Charakteryzuje się obecnością pęcherzy śródnaskórkowych lub w jamie ustnej. Do jej powstania predysponują niektóre leki, oparzenia słoneczne czy inne toczące się w organizmie choroby autoimmunologiczne. Pęcherzyca to choroba, która przybrać może jedną z dwóch głównych postaci. Wymienia się pęcherzycę liściastą i zwykłą, która ma zdecydowanie …
Wybroczyny, inaczej nazywane petocjami, pojawiają się w wyniku wynaczynienia krwi na skórze lub błonach śluzowych. Mają postać drobnych, czerwonych lub fioletowych plamek. Występują m.in. u osób z małopłytkowością, zaburzeniami krzepnięcia krwi czy chorobami naczyń krwionośnych. Wybroczyny u dzieci gorączkujących wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza, ponieważ mogą świadczyć o zakażeniu meningokokami. Wybroczyny – jak wyglądają? …
Wysypka na dłoniach najczęściej powstaje w wyniku kontaktu z alergenem. Niekiedy może być objawem choroby pasożytniczej. Dermatoza powoduje często silny świąd i miejscowe przesuszenie skóry. Czy wysypka na dłoniach jest groźna? Jakie są sposoby leczenia i łagodzenia dolegliwości? Czym jest wysypka i jak powstaje? Wysypka na dłoniach jest rodzajem dermatozy o podłożu alergicznym lub zakaźnym. …
Twarde guzki pod skórą to źródło dużego niepokoju. Zmiany zazwyczaj mają charakter łagodny, lecz w każdym przypadku powinny zostać skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia choroby o charakterze złośliwym. Twardy guzek pod skórą może być tłuszczakiem, włókniakiem czy kaszakiem. Są też guzki podskórne typowe dla zmian zwyrodnieniowych stawów, m.in. Heberdena i Boucharda. Sprawdź, jakie są …
Wysypka w ciąży to jeden z objawów zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie kobiety. W większości przypadków dermatozy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia płodu czy matki. Niektóre choroby skórne są jednak niebezpieczne. Jak postępować w przypadku pojawienia się wysypki? Pokrzywka ciężarnych Pokrzywka to jedna z najczęściej występujących dermatoz w ciąży. Ma formę wypukłych i nieregularnych grudek, …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.