Tarczyca to niewielki gruczoł, który produkuje hormony kontrolujące ważne procesy w organizmie człowieka – metabolizm, wzrost i rozwój, termoregulację, pracę serca i jelit. Aby sprawdzić, czy prawidłowo spełnia swoje funkcje, można wykonać różne badania na tarczycę. Wśród nich są badania krwi na poziom hormonów TSH, T3 i T4, ale także USG i biopsja, jeśli w …
Pytanie: Od kilku miesięcy zmagam się z osłabieniem, suchością skóry i obniżeniem nastroju. Lekarz rodzinny skierował mnie na USG tarczycy, w którym opisano niejednorodną zmianę. Co to znaczy? Odpowiedź: W warunkach prawidłowych miąższ tarczycy jest jednorodny. W przypadku wskazania przez lekarza zmiany niejednorodnej (różniącej się wyglądem od otaczającego miąższu) konieczna jest konsultacja z endokrynologiem …
Tyroksyna to jeden z hormonów tarczycy. Jest niezbędna do powstania trójjodotyroniny, najbardziej aktywnego biologicznie hormonu tego narządu. Do pozostałych funkcji tyroksyny należą m.in. regulowanie procesów metabolicznych organizmu, wpływanie na płodność, a w przypadku kobiet również na laktację. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tyroksyny prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego. Jakie objawy wskazują na nieprawidłowy poziom tyroksyny? …
Pytanie: Od kilku miesięcy mam obniżony nastrój bez wyraźnego powodu. Mąż namówił mnie na wykonanie podstawowych badań krwi i wyszedł mi bardzo wysoki poziom TSH. Czy depresja może być objawem niedoczynności tarczycy? Odpowiedź: Tak. Niedoczynność tarczycy może być przyczyną wystąpienia objawów psychicznych, w tym depresji, manii, a nawet otępienia. W przypadku długotrwałego obniżenia nastroju …
Pytanie: Moja partnerka od lat zmaga się z niedoczynnością tarczycy. Zauważyłem, że od kilku tygodni jest przybita, nie cieszy się z rzeczy, które dotychczas sprawiały jej radość. Namówiłem ją na badania krwi, w których wyszedł bardzo wysoki poziom TSH. Czy taki wynik może mieć związek z jej obniżeniem nastroju? Odpowiedź: Tak. Wysoki poziom TSH u …
Przeciwciała TRAb to przeciwciała przeciwko receptorom dla hormonu TSH. U zdrowego człowieka nie występują w ogóle lub w małych ilościach. Badanie poziomu przeciwciał umożliwia prognozę wystąpienia chorób autoimmunologicznych tarczycy, a szczególnie choroby Gravesa-Basedowa. Wskazaniem do badania jest występowanie objawów charakterystycznych dla dysfunkcji tarczycy lub podejrzenie zaburzenia pracy narządu. Czym jest parametr TRAb? Parametr TRAb to …
Pytanie: Trzy miesiące temu urodziłam dziecko. Zauważyłam, że od tego czasu bardzo szybko bije mi serce – według moich pomiarów nawet 130/minutę. Czy to groźne? Odpowiedź: Niewykluczone. W warunkach fizjologicznych czynność serca u osoby dorosłej powinna mieścić się w granicach 60–100/minutę. Utrzymywanie się wartości >100/minutę (tachykardia) wymaga diagnostyki i ewentualnego leczenia. Tachykardii nie należy …
Pytanie: Od kilku miesięcy przybieram na wadze, mimo iż zwracam uwagę na skład i kaloryczność posiłków, a w ciągu tygodnia kilka razy ćwiczę. Zrobiłem podstawowe badania krwi, w których wyszło mi niskie stężenie TSH. Czy może mieć ono związek z tyciem? Odpowiedź: Tak, jest to możliwe. Niski poziom TSH nie zawsze świadczy o nadczynności …
Podwyższone TSH wskazuje na nieprawidłowe działanie tarczycy i świadczy o niedoczynności tego gruczołu. Szacuje się, że problem ten dotyka ok. 6% osób przed ukończeniem 60. roku życia, a w większości przypadków są to kobiety. Do najczęstszych objawów należą: uczucie zimna, przesuszona skóra i zaparcia. Sprawdź, kiedy można mówić o zbyt wysokim poziomie TSH i jak …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.