Pajączki i ocieplenie skóry, uczucie ciężkości nóg – to tylko kilka dolegliwości, jakie może powodować niewydolność żylna. Choroba jest efektem złego działania zastawek żylnych, które zaburzają nurt krwi. Sprawdź, jakie mogą być inne objawy niewydolności żylnej i poznaj mechanizm ich powstawania. Na czym polega przewlekła niewydolność żylna? Jako niewydolność żylna określany jest stan, który polega …
Choroba wieńcowa nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. Do jej powstania przyczynia się niedokrwienie wynikające przede wszystkim z zaawansowanej miażdżycy. Głównym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, który umiejscawia się zamostkowo. Choroba wieńcowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu krążenia w krajach rozwiniętych. Częściej stwierdzana jest wśród mężczyzn niż wśród kobiet, w tym …
Żylaki to problem, który dotyka wiele kobiet w ciąży. Powstawaniu zmian sprzyjają różne czynniki zachodzące w organizmie, a w szczególności w układzie żylnym. Bardzo duże znaczenie mają też czynniki genetyczne i styl życia przyszłej mamy. Żylakom można jednak zapobiegać. Podstawą profilaktyki jest regularna aktywność fizyczna. Czynniki rozwoju żylaków w ciąży Ciąża jest okresem ogromnych zmian …
Widoczne żyły na nogach – potocznie zwane żylakami – to nie tylko problem natury estetycznej, ale także choroba, która wymaga leczenia. Niewydolność żylna pojawia się zazwyczaj u osób w średnim wieku i może świadczyć o wielu schorzeniach, do których należą m.in.: nadciśnienie tętnicze, zakrzepica, choroby układu krążenia. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć tego objawu, …
Niewydolność serca jest stanem, w którym w wyniku nieprawidłowej czynności mięśnia sercowego nie jest możliwe dostarczenie odpowiedniej do zapotrzebowania tkanek ilości krwi. Szacuje się, iż przewlekła niewydolność serca dotyczy 1–2% osób dorosłych w Europie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny niewydolności serca, jakie objawy jej towarzyszą i kto powinien wykonać badanie NT proBNP. Czym jest niewydolność …
W zależności od temperatury otoczenia możesz odczuwać zimno lub ciepło. Jest to naturalna reakcja organizmu na zmieniające się warunki termiczne. Inaczej jest w sytuacji, gdy ciągłe uczucie zimna i zmęczenia towarzyszy Ci przez dłuższy czas. Uciążliwy chłód i zmęczenie mogą być pierwszymi symptomami wielu zaburzeń zdrowotnych, dlatego nie warto ich lekceważyć. Poznaj najczęstsze przyczyny ciągłego …
Pytanie: Czytałam, że coraz więcej osób w średnim wieku choruje na miażdżycę. Co może ją powodować? Odpowiedź: Miażdżyca jest chorobą tętnic, polegającą na zmniejszeniu średnicy ich światła przez odkładające się w ścianach naczyń związki tłuszczowe. Może prowadzić m.in. do choroby wieńcowej, udaru mózgu, niedokrwienia kończyn. Czynniki ryzyka miażdżycy to: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia. …
Pytanie: Mam 35 lat i od kilku miesięcy moje ręce są ciągle zimne. Co może być tego przyczyną? Odpowiedź: Zimne ręce to normalny objaw, jeśli występuje w wyniku ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne (zimno, wiatr), a następnie ciepłota dłoni powraca do normy. Przewlekłe ich oziębienie może jednak być pierwszym objawem poważnych chorób – miażdżycy, …
Serce to organ, na którego pracę powinno się zwracać szczególną uwagę – nawet niewielkie zaburzenia mogą oznaczać początki poważnych stanów chorobowych lub zaburzonej pracy organizmu. Jednym z najważniejszych symptomów, które można zaobserwować, jest tzw. kołatanie serca. Z czym może się wiązać oraz czy na pewno palpitacje serca zawsze muszą oznaczać niebezpieczeństwo? Co to jest kołatanie …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.