Na zaburzenia lękowe może cierpieć nawet kilkanaście procent światowej populacji. To jedne z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Leczenie podstawowe obejmuje psychoterapię. W uzasadnionych przypadkach zaburzenia lękowe poddawane są farmakoterapii. Czy lęk to strach? Lęk jako uczucie jest naturalnie występującym stanem emocjonalnym, wynikającym z poczucia przewidywanego niebezpieczeństwa. Powstaje w chwili oczekiwania na zagrożenie, jednak nie dotyczy …
Zaburzenia świadomości to stosunkowo często występujący problem medyczny, za którego powstanie mogą odpowiadać rozmaite czynniki zakłócające homeostazę mózgową. Istotę zaburzeń świadomości stanowi utrata zdolności do prawidłowego odbioru i reagowania na sygnały pochodzące z wnętrza organizmu i otaczającej rzeczywistości. Zaburzenia świadomości są przejściowymi zaburzeniami funkcji mózgu. Mają wieloczynnikową etiologię, zmienny przebieg, złożony obraz kliniczny. Sprawdź, jakie …
Tiki nerwowe, czyli nagle występujące, mimowolne, nawracające skurcze różnych partii mięśni, są częstą przypadłością wieku dziecięcego. Zwykle samoistnie mijają w ciągu roku, ale czasem stanowią objaw innych chorób, np. zespołu Tourette’a. Dowiedz się, jak mogą wyglądać tiki nerwowe u dzieci i na czym polega ich leczenie. Tiki nerwowe – co to jest? Tikami nerwowymi określa …
Choroba Gauchera to uwarunkowana genetycznie choroba spichrzeniowa. Zalicza się ją do grupy chorób rzadkich. Specjaliści wyróżnili trzy jej typy: nieneuronopatyczny o przewlekłym przebiegu, ostry neuronopatyczny niemowlęcy, podostry neuronopatyczny. Każdy z nich ma nieco inny przebieg. Choroba Gauchera po raz pierwszy opisana została w 1882 r. przez Philippe’a Gauchera, któremu też zawdzięcza swoją nazwę. Sprawdź, w …
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi są powszechnie zgłaszanymi dolegliwościami i występują u około 30% dorosłych. Wyraźnie częściej cierpią na nie kobiety i osoby w podeszłym wieku. Może być to związane z gwałtowną zmianą pozycji, zaburzeniami hormonalnymi, problemami z błędnikiem, a także z innymi schorzeniami. Kiedy zaburzenia równowagi powinny niepokoić? Uczucie wirowania i niestabilności, szumy w …
Pytanie: Moja mama i ciocia chorują na Alzheimera. Jakie niepokojące objawy mogą oznaczać początek choroby u mnie? Odpowiedź: Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa mózgu, w przebiegu której obserwuje się postępujące zaburzenia pamięci i pogorszenie funkcji poznawczych. Z czasem uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Początek choroby jest zwykle trudny do wychwycenia. Może objawiać się pogorszeniem procesów …
Dezorientacja to utrata lub zaburzenie orientacji dotyczącej czasu, miejsca, sytuacji lub tożsamości. Występuje w stanach zaburzenia świadomości, np. upojeniu alkoholowym, a także jako objaw psychiczny w chorobach somatycznych, np. chorobie Alzheimera. Może się rozwinąć w każdym wieku, ale najczęściej jest obserwowana w populacji senioralnej. Wiąże się to zwłaszcza z nasilającymi się na starość procesami degradacji …
Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne, polegające na postępowaniu nieodwracalnego procesu zwyrodnienia komórek mózgowych. Zwykle rozwija się wiele lat, nie dając przez ten czas charakterystycznych objawów. Jak rozpoznać chorobę Parkinsona? Sprawdź, czym się objawia i jakie badania należy wykonać, by ją zdiagnozować. Choroba Parkinsona – co to za schorzenie? Choć nie jest to nowe schorzenie (objawy …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.