Przywry to gromada pasożytów, która wywołuje u człowieka przywrzycę. Pasożyty są szeroko rozpowszechnione we wszystkich strefach klimatycznych. Najczęściej jednak do zakażenia dochodzi podczas pobytu w krajach afrykańskich i Dalekiego Wschodu. Zakażenie przywrami w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Przywry to pasożyt o płaskim ciele zaopatrzonym w dwie przyssawki. Mogą zaatakować różne części ciała. Wyróżnia się bowiem …
Pytanie: Moja 7-miesięczna córka jest w trakcie diagnostyki w kierunku nietolerancji fruktozy po silnej reakcji pokarmowej po zjedzeniu jabłka. Jakie mogą być skutki tej choroby? Odpowiedź: Nietolerancja fruktozy jest chorobą dziedziczną, w której występują zaburzenia metaboliczne i nasilone objawy po ekspozycji na fruktozę, sacharozę lub sorbitol. Pierwsze objawy są obserwowane już w okresie niemowlęctwa i …
Pytanie: Od lat cierpię na bóle brzucha, wzdęcia i gazy po zjedzeniu niektórych produktów, szczególnie zawierających mleko. Co może oznaczać ból brzucha po jedzeniu? Odpowiedź: Ból brzucha po jedzeniu może sporadycznie pojawić się u niemal każdego człowieka. Przewlekłe dolegliwości wymagają diagnostyki celem ustalenia przyczyny, a następnie indywidualnego planu leczenia. Przyczyną poposiłkowych bólów brzucha mogą być …
Zmiana w konsystencji, częstości oddawania lub kolorze stolca jest częstą przyczyną wizyt w gabinecie lekarskim. Zielony stolec może występować fizjologicznie, np. w przypadku noworodków w pierwszych dniach życia, lub być objawem poważnych schorzeń. Dowiedz się, z czego może wynikać zielone zabarwienie kału. Defekacja – co to jest? Defekacja jest złożonym, fizjologicznym procesem, polegającym na wydalaniu …
Zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą o szerokim spektrum przyczyn. Może mieć jednak charakter ostry lub przewlekły. Oba typy różnią się przebiegiem, czyli zespołem i intensywnością objawów oraz rokowaniami. Sprawdź, co może wywołać stan zapalny żołądka i czym charakteryzuje się każdy rodzaj! Czym jest zapalenie żołądka? Zapalenie żołądka jest stanem chorobowym, w którego przebiegu powstały …
Ucisk w żołądku może być spowodowany przez szereg czynników. Za jego powstanie odpowiadają schorzenia gastrologiczne, ale i stanowi on objaw silnego stresu, który prowadzi do tzw. nerwicy żołądka. Ucisk w żołądku to objaw doświadczany często przez kobiety w ciąży z powodu powiększającego się brzucha. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są jednymi z częściej doświadczanych. Należy …
Biegunką określa się oddawanie nadmiernie luźnych stolców 3 razy na dobę lub częściej. Może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, szczególnie u małych dzieci i osób w wieku podeszłym. Jakie są objawy wodnistej biegunki? Co może być jej przyczyną? Biegunka – co to jest? Biegunką określa się zwiększenie ilości wody w stolcu, spowodowane zaburzeniem prawidłowej …
Wydzielana przez komórki G żołądka i dwunastnicy gastryna odpowiada m.in. za wydzielanie kwasu solnego do soku żołądkowego, niezbędnego w procesie trawienia. Nadmiar hormonu może prowadzić jednak do groźnych powikłań. Jakie mogą być przyczyny wysokiego stężenia gastryny w organizmie? Jakie objawy mu towarzyszą? Czym jest gastryna? Gastryna jest hormonem peptydowym, odpowiadającym m.in. za wydzielanie kwasu solnego …
Pytanie: Od kilku dni podczas wypróżnienia się widzę w kale i na papierze toaletowym sporą ilość krwi. Czy to świadczy o raku jelita? Odpowiedź: Niekoniecznie, aczkolwiek zaobserwowanie jakiejkolwiek ilości krwi powinno skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem i pogłębienia diagnostyki. Przyczyną obecności krwi w stolcu mogą być żylaki odbytu, ale także poważniejsze schorzenia, takie jak: …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.