Pytanie: Lekarz rodzinny skierował mnie do gastroenterologa z podejrzeniem zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Co może być przyczyną choroby? Jakie objawy mogą wystąpić? Odpowiedź: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki jest spowodowana uszkodzeniem komórek tego narządu, prowadzącym do zmniejszonego w stosunku do zapotrzebowania wydzielania enzymów trzustkowych, m.in. lipazy. Najczęstszą przyczyną choroby u dorosłych jest przewlekłe zapalenie trzustki, rzadziej ostre …
Pytanie: Jakie są objawy wirusowego zapalenia wątroby? Rozpoznano u mnie WZW typu C i nie wiem, czego mogę się spodziewać. Odpowiedź: Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) są grupą chorób, w których przebiegu w wyniku zakażenia wirusem dochodzi do uszkodzenia komórek wątroby (hepatocytów). Najczęściej spotyka się WZW typu A, B i C. W ostrej fazie WZW …
Pytanie: Moja mama zadzwoniła z wiadomością, że tata leży w szpitalu z podejrzeniem żółtaczki. Jakie są jej objawy? Odpowiedź: Żółtaczka jest spowodowana odkładaniem się w tkankach bilirubiny – żółtego barwnika, powstającego podczas rozpadu krwinek czerwonych. W prawidłowych warunkach jest ona wydalana wraz z żółcią do jelit, a jej stężenie we krwi jest niskie. W …
Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest głównie spowodowane kamicą pęcherzyka żółciowego. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. W zależności od postaci choroby w jej przebiegu pojawiają się nieco inne dolegliwości. Wspólnym objawem jest jednak ból w okolicy prawego podżebrza. Zapalenie pęcherzyka żółciowego to nierzadko występujący problem medyczny. W sposób szczególny na pojawienie się tej choroby narażone są …
Wątroba jest narządem znajdującym się w jamie brzusznej, niezbędnym do życia człowieka. Pełni szereg istotnych funkcji – odpowiada za detoksykację organizmu, przemiany metaboliczne białek, węglowodanów i tłuszczów oraz jest miejscem magazynowania wielu substancji. Choroby wątroby mogą prowadzić do jej powiększenia oraz zaburzenia jej czynności. Wątroba – co to za narząd? Wątroba jest największym narządem w …
Śledziona jest narządem limfatycznym, położonym z lewej strony jamy brzusznej. W prawidłowych warunkach jest niewyczuwalna, a jej powiększenie bywa często pierwszym objawem niektórych schorzeń. Jakie funkcje pełni śledziona? Co może być przyczyną jej powiększenia? Śledziona – budowa i lokalizacja narządu Śledziona jest największym narządem limfatycznym, położonym w jamie brzusznej pomiędzy żołądkiem i przeponą na wysokości …
Infekcyjne zapalenie wsierdzia może obejmować zapalenie wewnętrznej warstwy serca – wsierdzia oraz zastawek, które oddzielają poszczególne części serca od siebie nawzajem. Nierozpoznana lub niewłaściwie leczona choroba może być przyczyną groźnych powikłań, a nawet zgonu. Jakie są przyczyny i objawy schorzenia? Infekcyjne zapalenie wsierdzia – przyczyny choroby Zapalenie wsierdzia jest stanem zapalnym wewnętrznej warstwy serca (wsierdzia), …
Złogi w pęcherzyku żółciowym zwykle pozostają bezobjawowe i są wykrywane przypadkowo podczas badań obrazowych, wykonywanych z innych przyczyn. Są zwykle konglomeratem cholesterolu, żółci oraz bilirubiny. Sprawdź, jakie objawy mogą sugerować obecność kamicy pęcherzyka żółciowego i kto jest szczególnie narażony na jej występowanie. Kamica pęcherzyka żółciowego – co to jest? Pęcherzyk żółciowy (potocznie nazywany przez niektórych …
Objawy marskości wątroby na początkowym etapie zaawansowania są niewielkie i mało charakterystyczne. Wraz z rozwojem schorzenia pojawia się coraz więcej dolegliwości, by w ciężkiej dysfunkcji spowodować żółtaczkę, encefalopatię, zaburzenie krzepnięcia krwi i szereg innych objawów. Wątroba to największy narząd wewnętrzny w ludzkim ciele. Szacuje się, że stanowi 3–5% całkowitej masy ciała. Bierze udział w wielu …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.