Dna moczanowa to choroba zapalna stawów. Charakteryzuje się odkładaniem w stawach i okolicznych tkankach kryształów moczanu sodu. Choroba jest bolesna, a nieleczona prowadzi do trwałego zniekształcania i uszkodzenia stawów. Przyczyny schorzenia są różne, a czynnikiem ryzyka jest m.in. dieta bogata w puryny. Jakie badania na dnę moczanową należy wykonać? Jakie są etapy rozwoju choroby? Czym …
Zauważyłeś u siebie ból, obrzęk, a nawet zaczerwienienie stawów? Masz gorączkę? Męczy Cię zastój moczu albo krwiomocz? Zaczęły u Ciebie występować wymioty, nudności czy biegunka? Wszystkie te objawy mogą mieć jedną przyczynę – podwyższone stężenie kwasu moczowego w organizmie. Przeczytaj, co zrobić, żeby go obniżyć. Kwas moczowy – co to takiego i jakie są przyczyny …
Pytanie: Dwa dni temu pojawił się u mnie silny obrzęk i ból palucha lewej stopy. Po badaniu przedmiotowym i oznaczeniu kwasu moczowego we krwi lekarz rozpoznał u mnie dnę moczanową, przepisał leki i zalecił odciążanie nogi. Kiedy mogę zacząć normalnie chodzić? Odpowiedź: Dna moczanowa jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do odkładania się kryształów moczanu …
Puryny znajdują się w wielu produktach spożywczych. Niektóre z nich zawierają ich duże ilości, przez co nie powinny być spożywane przez osoby chorujące na dnę moczanową. Dieta bogata w puryny może nasilać dolegliwości, takie jak: stany zapalne, obrzęk, ból czy zaczerwienienie skóry. Poznaj sposoby komponowania posiłków o niskiej zawartości puryn. Co to są puryny? Puryny …
Dna moczanowa to choroba, na którą narażeni są w szczególności mężczyźni. Powoduje szereg dolegliwości bólowych, obrzęk konkretnych stawów i tkliwość podczas dotyku. Skuteczne leczenie to połączenie farmakoterapii, aktywności fizycznej i diety. Zaleca się włączenie do swojego jadłospisu produktów zawierających niewielkie ilości puryn. Dowiedz się, co można jeść, chorując na dnę moczanową. Co to jest dna …
Hiperurykemia to choroba genetyczna lub nabyta, która objawia się przede wszystkim podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi. W większości przypadków przebiega bezobjawowo, a lekarze diagnozują ją dopiero wtedy, gdy pojawią się jej powikłania, czyli dna moczanowa lub kamica nerkowa. W leczeniu tej dolegliwości istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta oparta na redukcji spożywanego mięsa i alkoholu. …
Kwas moczowy powstaje w organizmie człowieka w głównej mierze w wyniku przemian metabolicznych puryn zawartych w pokarmach, szczególnie mięsie. Zbyt wysoki poziom tego związku może prowadzić do odkładania się kryształów kwasu moczowego i moczanu sodu w tkankach, prowadząc do wystąpienia dny moczanowej lub kamicy dróg moczowych. Sprawdź, jak można obniżyć stężenie kwasu moczowego za pomocą …
Pytanie: W kilku pod rząd badaniach krwi mam bardzo niskie stężenie kwasu moczowego i sodu. Lekarz podejrzewa, iż ma to związek z nieprawidłowym wydzielaniem hormonu antydiuretycznego. Co to jest? Odpowiedź: Wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny (ADH), odpowiada za utrzymanie osmolalności osocza (odpowiedniego stężenia różnych substancji w surowicy) poprzez zwiększenie zwrotnego wchłaniania wody w kanalikach nerkowych. Jest …
Dna moczanowa, zwana inaczej artretyzmem lub podagrą, to choroba, która polega na odkładaniu się kwasu moczowego w stawach, ścięgnach oraz otaczających je tkankach. Najczęstszym objawem są gwałtowne i nawracające zapalenia stawów, dotykające zwykle stawów skokowych, kolanowych, palców oraz nadgarstków. Obrzęki, połączone z silnym bólem, znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie objawy daje dna moczanowa, co …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.