Menopauza jest dosyć trudnym etapem w życiu kobiety. Ustępuje miesiączka, pojawiają się wahania nastrojów i nieodwracalne zmiany w ciele. Średni wiek, gdy pojawiają się pierwsze objawy, to około 50 lat. Cały proces może trwać nawet do kilku lat. Choć kobieta ma w tym czasie ograniczoną rezerwę jajnikową, brak antykoncepcji może wiązać się z ryzykiem zajścia …
Antykoncepcja hormonalna powszechnie jest stosowana od lat 60. XX wieku. Szacuje się, że z tego rodzaju zabezpieczenia korzysta około 100 milionów kobiet na świecie. Od lat 90. XX wieku antykoncepcja doustna jest przedmiotem wielu badań i jej długofalowego wpływu na organizm człowieka. Jakie skutki uboczne powoduje stosowanie tabletek antykoncepcyjnych? Tabletki antykoncepcyjne a skutki uboczne Szacuje …
Wysoki poziom kortyzolu w organizmie prowadzi do wystąpienia symptomów noszących nazwę zespołu Cushinga. Najczęstszą przyczyną endogennego nadmiaru hormonu jest choroba Cushinga, w której za hiperkortyzolemię odpowiada guz przysadki wydzielający ACTH. Sprawdź, jakie są objawy choroby Cushinga i na czym polega diagnostyka schorzenia. Choroba Cushinga – co to jest? Choroba Cushinga jest rzadko występującym schorzeniem endokrynologicznym, …
Wydzielana przez komórki G żołądka i dwunastnicy gastryna odpowiada m.in. za wydzielanie kwasu solnego do soku żołądkowego, niezbędnego w procesie trawienia. Nadmiar hormonu może prowadzić jednak do groźnych powikłań. Jakie mogą być przyczyny wysokiego stężenia gastryny w organizmie? Jakie objawy mu towarzyszą? Czym jest gastryna? Gastryna jest hormonem peptydowym, odpowiadającym m.in. za wydzielanie kwasu solnego …
Wrodzony hipogonadyzm hipogonadotropowy, przebiegający z osłabieniem lub brakiem węchu, jest nazywany zespołem Kallmanna. Schorzenie dotyka częściej mężczyzn, a diagnoza jest stawiana zwykle w wieku kilkunastu lat. Sprawdź, jakie są objawy choroby oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie schorzenia. Czym jest zespół Kallmanna? Zespół Kallmanna jest chorobą wrodzoną, przebiegającą z hipogonadyzmem hipogonadotropowym (niewydolnością gonad – jajników …
Fizjologiczny, związany ze zmianami hormonalnymi, zanik miesiączki na co najmniej 12 miesięcy określa się mianem menopauzy. Wynika on z wygasania czynności endokrynnej jajników, która jest naturalnym, związanym z wiekiem, zjawiskiem u kobiet. Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na początki menopauzy i jakie zagrożenia wiążą się z obniżeniem poziomu estrogenu. Menopauza – co to jest? …
Hipogonadyzm u mężczyzn najogólniej określić można jako stan, w którym jądra nie wytwarzają wystarczającej ilości testosteronu. Może to być związane z chorobą jąder, zmianami w przysadce mózgowej albo podwzgórza czy z szeregiem chorób ogólnoustrojowych. Hipogonadyzm wiąże się z zaburzeniami płodności. Szacuje się, że hipogonadyzm występuje u nawet 10% dorosłych mężczyzn. Oznacza on niedomogę jąder – …
Pytanie: Moja córka ma 22 lata i od jakiegoś czasu wyrastają jej włosy w dziwnych miejscach – na brodzie, brzuchu i plecach. Czy to normalne? Odpowiedź: Nie. Wymienione objawy wskazują na hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet w miejscach, w których zwykle ono nie występuje. Najczęściej dotyczy okolic górnej wargi, brody, klatki piersiowej, brzucha …
Okres pokwitania, czyli etap przygotowujący do dorosłości, rozpoczyna się najczęściej w wieku 12–16 lat, przy czym u dziewcząt zachodzi wcześniej i trwa krócej. W jego przebiegu obserwuje się zmiany w wyglądzie ciała, ale i w zachowaniu. Efektem dojrzewania jest gotowość płciowa. Co to jest pokwitanie? Pokwitanie stanowi początek okresu dojrzewania, w którego przebiegu młody człowiek …
Endorfiny, potocznie nazywane hormonami szczęścia, najczęściej uwalniane są w momencie odczuwania bólu. Substancja chemiczna, produkowana przez mózg i rdzeń kręgowy, działa podobnie do morfiny, natychmiast tłumi ból i wprowadza w stan euforii. Czym są endorfiny? Endorfiny to hormony peptydowe należące do grupy endogennych opioidów (morfin), od których również pochodzi ich nazwa. Wyróżnia się ponad 20 …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.