38. tydzień ciąży to druga połowa 9. miesiąca i zarazem końcowy etap 3. trymestru. Według opinii WHO jest to okres, kiedy ciążę można uznać za donoszoną, a urodzony w tym czasie maluch nie będzie wcześniakiem. Dziecko wygląda jak noworodek i jest w pełni przygotowane do życia poza łonem matki – jego rozwój polega już tylko …
37. tydzień ciąży to 9. miesiąc i zarazem końcowy etap 3. trymestru. Przyszła mama przygotowuje się do porodu i zazwyczaj ma już spakowaną walizkę do szpitala. Dziecko jest gotowe do życia poza łonem matki i – choć może jeszcze nieco urosnąć i nabrać masy – nie zostanie uznane za wcześniaka, jeśli urodzi się w tym …
Pierwszy tydzień ciąży najczęściej przypada na czas krwawienia menstruacyjnego, a objawy, które odczuwa kobieta, są charakterystyczne dla miesiączki. To jednak dobry czas na przygotowanie organizmu na ciążę. Jakie badania należy wykonać? Jakie są zalecenia dla kobiet chorujących przewlekle? Jak obliczyć 1. tydzień ciąży? Obliczenie wieku ciąży na podstawie daty zapłodnienia jest trudne, a często też …
W 3. tygodniu ciąży dochodzi do wzrostu poziomu hormonów. Odczuwane objawy są podobne do tych, które towarzyszą kobiecie w okresie menstruacji. Pojawiają się: obrzęk i tkliwość piersi, zmiany nastroju, zmęczenie, ból brzucha. Trzeci tydzień ciąży jest również początkiem życia dziecka, gdyż wtedy dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Dziecko w 3. tygodniu ciąży Przełom …
W 2. tygodniu ciąży kobieta właściwie nie jest jeszcze w ciąży, gdyż dopiero dochodzi do owulacji i zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka. W tym okresie warto jednak zwrócić uwagę na zdrowie i wykonać kontrolne badania, które pozwolą ocenić, czy organizm jest gotowy na rozwój dziecka i czy stworzy mu odpowiednie warunki do wzrostu. Przebieg 2. tygodnia …
W 6. tygodniu ciąży dają o sobie znać częste wymioty i nudności. Przyszła mama czuje się osłabiona, zmęczona i senna. To również okres, w którym możemy usłyszeć bicie serca dziecka. W 6. tygodniu zarodek mierzy około 2 mm długości. Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy? Jakie badania należy wykonać w 6. tygodniu ciąży? Rozwój …
5. tydzień ciąży zaczyna się, gdy od ostatniej miesiączki upłyną 4 pełne tygodnie. To czas, w którym w ciele kobiety zachodzą duże zmiany, mimo iż nie widać ich na zewnątrz. Podobnie zresztą jak w organizmie dziecka, które mimo mikroskopijnych rozmiarów rozwija się niezwykle intensywnie. Rozwój ciąży w 5. tygodniu jest bardzo dynamiczny. To czas, kiedy …
10. tydzień ciąży to trzeci miesiąc, końcowy etap pierwszego trymestru. Ryzyko poronienia maleje. Kobieta w dalszym ciągu może zmagać się z typowo ciążowymi dolegliwościami. Brzuch często nie jest jeszcze widoczny. Pod koniec 10. tygodnia ciąży dziecko ma wykształcone wszystkie układy i narządy, ale potrzebuje sporo czasu, aby zaczęły pracować w pełni. Ciąża to niezwykły czas. …
40. tydzień ciąży to ten czas, kiedy dziecko jest gotowe, aby przyjść na świat. Wszystkie jego narządy działają już prawidłowo. Typowe objawy rozpoczęcia akcji porodowej to m.in. twardszy brzuch oraz pojawienie się plamienia i śluzu z pochwy, które w nadmiarze są niepokojące i powinny zostać skonsultowane z lekarzem. W 40. tygodniu ciąży poród może nastąpić …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.