Prawidłowe stężenie potasu we krwi jest warunkiem właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Zaburzenie jego poziomu może prowadzić do wystąpienia symptomów groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Jaka jest norma stężenia potasu? Jakie objawy mogą wskazywać na jego nieprawidłową wartość? Czym jest potas? Potas jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie człowieka, znajdującym się głównie wewnątrzkomórkowo. Szacuje …
Do nadmiaru sodu w organizmie, czyli hipernatremii, dochodzi, kiedy stężenie sodu w surowicy krwi przekracza 145 mmol/L. Nierzadko towarzyszy temu także hiperkaliemia (nazywana inaczej hiperpotasemią), w przypadku której zwiększa się poziom potasu. Wynosi on wtedy ponad 5,5 mmol/L. Najczęstsze przyczyny nadmiaru sodu w organizmie Główną przyczyną hipernatremii są błędy dietetyczne. Jadłospis pełen wędlin, serów, chipsów, …
Cynk to jeden z najważniejszych mikroelementów, którego potrzebujesz, aby układy krwionośny, odpornościowy i nerwowy funkcjonowały prawidłowo. Ten składnik wspiera rozwój najmłodszych i poprawia płodność mężczyzn. Nic więc dziwnego, że wiele osób dba, aby nie zabrakło go w codziennej diecie, a niektórzy sięgają nawet po suplementy. We wszystkim warto zachować umiar, ponieważ przedawkowanie cynku także niesie …
Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków występujących w ludzkim organizmie. Bardzo ważne jest, aby zachować jego odpowiedni poziom, ponieważ ani niedobór, ani nadmiar nie jest bezpieczny. Jak się objawia hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu w organizmie? Jak bardzo niebezpieczny jest nadmiar potasu dla zdrowia? Nadmiar potasu to inaczej hiperkaliemia, która w umiarkowanej i ciężkiej postaci może …
Magnez to jeden z najważniejszych składników mineralnych, bez którego organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Poprawia pamięć, chroni przed chorobami serca, usprawnia działanie szarych komórek, a oprócz tego pozytywnie wpływa na pracę tarczycy. Trudno uwierzyć, że ten dobroczynny mikroelement może przynieść jakiekolwiek negatywne skutki. Okazuje się jednak, że przedawkowanie magnezu wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak …
Nadmiar żelaza nie występuje tak często jak jego niedobór, ale także stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Zaburzenie to często wynika z hemochromatozy pierwotnej lub wtórnej. Ta pierwsza sprawia, że pierwiastek w zbyt dużej ilości wchłaniany jest przez układ pokarmowy. Druga z kolei na ogół spowodowana jest przez błędy dietetyczne lub jest wynikiem rozpadu krwinek czerwonych. …
Wapń to jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Wystarczy wspomnieć, że w ciele zdrowego, dorosłego człowieka znajduje się nawet 1,5 kg wapnia, a 99% tej masy to element budulcowy układu kostnego. Bez wapnia kości i zęby nie będą zdrowe. Odgrywa on znaczącą rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego i krwionośnego. Jednak jego nadmiar, czyli hiperkalcemia, również …
Żelazo w ciąży to obok jodu, magnezu, wapnia oraz witamin D3, B9, A, E podstawowy składnik odżywczy, konieczny dla prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór żelaza w ciąży wiąże się z ryzykiem anemii u przyszłej mamy, a ta doprowadzić może do przedwczesnego porodu czy zmniejszonej masy urodzeniowej dziecka. Ciąża to wyjątkowy stan, w czasie którego zmianie ulega …
Wapń jest jednym z kluczowych składników mineralnych w ludzkim organizmie. Od jego prawidłowego stężenia zależy wiele procesów, w tym np. krzepnięcia krwi, skurczu mięśni. Zarówno nadmiar wapnia (hiperkalcemia), jak i niedobór (hipokalcemia) może okazać się szkodliwy. Wapń to przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. Niemalże w całości związek ten występuje w organizmie w kościach i …
Przyszłe mamy pragną, aby ich dziecko było zdrowe. O tym decyduje przede wszystkim genetyka, ale dieta kobiety w ciąży również nie jest tu bez znaczenia. Czas oczekiwania na dziecko to okres, w którym organizm powinien otrzymywać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Istotną rolę odgrywają tu m.in. kwas foliowy, jod, witamina D i kwasy DHA, …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.