P-LCR to odsetek płytek krwi o znacznie większym rozmiarze niż przyjęto w normach. U zdrowej osoby duże płytki krwi mogą stanowić nawet ponad 40% wszystkich płytek. Oznaczenia tego parametru dokonuje się dodatkowo w ramach morfologii krwi. Sprawdź, jak przygotować się do tego badania. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny nieprawidłowych wartości P-LCR. P-LCR – co …
NRBC w morfologii to skrót parametru erytroblastów, czyli jądrzastych komórek czerwonych. Produkowane są w szpiku kostnym. W prawidłowych warunkach nie są wykrywane we krwi. Ich obecność w surowicy jest stanem nieprawidłowym i świadczy o zaburzeniu procesów wytwarzania krwinek w szpiku. Wyjątkiem jest okres życia płodowego i pierwszy tydzień życia dziecka. Przyczyn obecności NRBC we krwi …
Badanie morfologii krwi należy do podstawowych testów wykorzystywanych przez lekarzy w szpitalach i przychodniach. Pozwala na wykrycie różnych chorób i stanów lub wskazuje kierunek dalszej diagnostyki. „Morfologia” często jest uzupełniana także o badania biochemiczne, oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi lub inne testy w zależności od problemu zgłaszanego przez pacjenta. Nie wszystkie odchylenia od normy powinny …
Pytanie: Podczas wykonywanej morfologii stwierdzono u mnie obniżenie MPV. Co to znaczy? Odpowiedź: MPV, czyli średnia objętość płytki krwi, jest jednym z parametrów układu trombocytarnego, badanym podczas wykonywania morfologii krwi. Badanie to, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi (krwinek białych, czerwonych i płytek krwi), jest wykonywane w próbce krwi żylnej, pobranej najczęściej …
Zastanawiasz się, co kryje się pod tajemniczym skrótem PCT w wynikach morfologii krwi? To hematokryt płytkowy, czyli stosunek objętości masy płytkowej do całkowitej objętości krwi. Sprawdź, w jaki sposób bada się poziom PCT. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny podwyższonego poziomu PCT w organizmie. Co to jest PCT? Pod skrótem PCT kryje się hematokryt płytkowy. …
PDW jest podstawowym parametrem mierzonym podczas morfologii krwi. Umożliwia on ocenę zróżnicowania płytek krwi w stosunku do ich objętości. Interpretacja poziomu PDW jest indywidualna i zależy od pozostałych parametrów morfologii. Samo oznaczenie wskaźnika PDW nic nie mówi o stanie zdrowia pacjenta. Obniżony wynik nie zawsze wskazuje na proces chorobowy. PDW w morfologii – co oznacza …
Pytanie: Wczoraj dostałem skierowanie na badanie lipidogramu i planuję zgłosić się na nie jutro rano. Jak powinienem przygotować się do badania? Odpowiedź: Lipidogram jest badaniem wykonywanym w próbce krwi żylnej, oceniającym gospodarkę lipidową pacjenta. Badanie polega na pomiarze stężenia cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i HDL (tzw. dobrego cholesterolu), trójglicerydów. Wybrane laboratoria …
Pytanie: Mój mąż dostał od lekarza skierowanie na badanie lipidogramu. Co to za badanie? Jaki wynik lipidogramu jest nieprawidłowy? Odpowiedź: Lipidogram jest badaniem wykonywanym w próbce krwi żylnej, oceniającym gospodarkę lipidową pacjenta. Oznaczenie obejmuje pomiar stężenia cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i HDL (tzw. dobrego cholesterolu), trójglicerydów. Niektóre laboratoria wyliczają dodatkowo cholesterol …
Wysokie stężenie trójglicerydów we krwi stanowi nie tylko czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale także może być przyczyną wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Hipertriglicerydemia jest zwykle wynikiem działania wielu czynników, m.in. uwarunkowania genetycznego, stosowanej diety, obecności chorób towarzyszących czy stosowanych leków. Sprawdź, jak można obniżyć poziom trójglicerydów we krwi. Trójglicerydy i ich rola w organizmie człowieka Trójglicerydy …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.