Badanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w pierwszej połowie cyklu. Kobiety po menopauzie powinny same wyznaczyć konkretny dzień miesiąca i w nim wykonywać samobadanie. To podstawowa metoda profilaktyki nowotworu piersi. Co roku na raka piersi na całym świecie umiera bardzo dużo kobiet. Tych tragedii można by uniknąć dzięki zwiększaniu świadomości wagi samobadania piersi, …
Andropauza, czyli późny hipogonadyzm, jest zjawiskiem występującym u mężczyzn wraz z postępującym wiekiem. Jej objawy związane są ze zmniejszonym stężeniem androgenów w organizmie i w niektórych przypadkach wymagają leczenia. Podpowiadamy, jakie symptomy mogą wskazywać na rozpoczynającą się andropauzę i jakie badania warto wykonać. Czym jest andropauza? Andropauza, czyli późny hipogonadyzm u mężczyzn, jest zespołem objawów …
Kwasica ketonowa to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, w którym dochodzi do obniżenia pH krwi. Stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Przyczyn kwasicy ketonowej jest kilka, a najczęściej rozpoznaje się ją u chorych na cukrzycę. W grupie ryzyka znajdują się również osoby stosujące diety niskowęglowodanowe. Objawy kwasicy ketonowej Kwasica ketonowa powoduje różne objawy i nie przebiega jednakowo …
Małopłytkowość jest najczęściej występującą skazą krwotoczną. Inaczej dla jej określenia stosuje się nazwę „trombocytopenia”. Obniżona wartość płytek krwi może być spowodowana przez uszkodzenie szpiku kostnego, przewlekłą chorobę alkoholową czy stosowanie niektórych leków. Rzadko stwierdza się małopłytkowość wrodzoną. Łagodna trombocytopenia przebiega zwykle bez objawów klinicznych, a ciężkie przypadki wiążą się z krwawieniami. Sprawdź, jakie mogą być …
Prawidłowy wzrost dziecka zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od genów, na które nie mamy wpływu. To, jak wysokie będzie dziecko, jest indywidualną sprawą. Czy dieta może wpłynąć na wzrost dziecka? Jaki jest prawidłowy wzrost na poszczególnych etapach rozwoju? Prawidłowy wzrost dziecka Wzrost dziecka jest sprawą indywidualną i zależy przede wszystkim od genów, na które …
Pytanie: Od 4 lat cierpię na chorobę Hashimoto, przyjmuję codziennie Euthyrox 50 N. W ostatnich wynikach badań stwierdzono u mnie anemię i podwyższony poziom leukocytów. Czy przyczyną może być moja choroba? Odpowiedź: Jest to mało prawdopodobne. Stwierdzenie nieprawidłowości w morfologii krwi u osoby z chorobą Hashimoto jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem i pogłębienia …
Podwyższone monocyty w nowotworach to powszechne zjawisko. Krwinki te uczestniczą w odpowiedzi układu immunologicznego, która w chorobie nowotworowej jest wzmożona. Ich zwiększone wartości stwierdza się m.in. w przewlekłej białaczce mielomonocytowej, ziarnicy złośliwej. Monocyty to jedna z pięciu frakcji białych krwinek, czyli podstawowych elementów układu odpornościowego. Sprawdź, jaki powinien być prawidłowy poziom monocytów w organizmie. Dowiedz …
Badania po 40. roku życia, podobnie jak testy profilaktyczne wykonywane w każdym innym wieku, pozwolą możliwie długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Osoby dorosłe powinny poddawać się regularnie m.in. badaniu cukru, morfologii czy badaniu ciśnienia krwi, gdyż wraz z wiekiem rośnie ryzyko zaburzeń funkcjonowania organizmu. Badania dla 40-latków stanowią ważny element profilaktyki wielu schorzeń. Testy profilaktyczne …
Badanie retikulocytów uważa się za wskaźnik aktywności szpiku kostnego. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu objawiają się niskim wytwarzaniem retikulocytów. Oznaczenie poziomu retikulocytów wykorzystywane jest również do monitorowania leczenia z użyciem erytropoetyny czy witaminy B12. Retikulocyty odkryte zostały w 1890 r. przez Paula Ehrlicha. W 1953 r. określono zakresy referencyjne etapów dojrzewania retikulocytów, a w ciągu dziesiątek …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.