O prolaktynie zwykle jest mowa w odniesieniu do jej nadmiernego poziomu w organizmie, który utrudnia kobietom m.in. zajście w ciążę, a u mężczyzn m.in. zaburza erekcję. Niska prolaktyna to rzadkość. Nie daje też wyraźnych objawów. Zwykle niedobór tego hormonu jest wynikiem zaburzenia pracy przysadki mózgowej albo stosowania niektórych leków. Aby sprawdzić poziom prolaktyny we krwi …
Prolaktyna po MCP to badanie czynnościowe, które jest złotym standardem w rozpoznaniu hiperprolaktynemii czynnościowej. Metoklopramid jest lekiem, który pobudza m.in. produkcję prolaktyny. Badanie prolaktyny z obciążeniem MCP wymaga od pacjenta przygotowania. Sama procedura przebiega etapowo. Badanie to może być wykonane tylko na podstawie skierowania lekarza, który zdecyduje, jaką dawkę przyjmie pacjent do badania. Prolaktyna po …
Czy istnieje związek pomiędzy wysoką prolaktyna a tyciem. Nadmierne stężenie hormonu, czyli stan hiperprolaktynemii może prowadzić do zaburzeń przemiany materii, które sprzyjają przybieraniu na wadze. Prowadzą do tego ponadto inne zaburzenia hormonalne, które przebiegają z hiperprolaktynemią, np. spadek stężenia estrogenów. W przypadku nieuzasadnionego tycia należy wykonać diagnostykę z oznaczeniem m.in. prolaktyny i hormonów tarczycy. Prolaktyna …
Wysoka prolaktyna u mężczyzn może mieć różne przyczyny. Do wzrostu hormonu prowadzi m.in. długotrwały stres czy wysiłek fizyczny. Niepokojącym objawem jest przerost gruczołów piersiowych, obniżenie libido, niemożność osiągnięcia orgazmu i pobudzenia. Diagnostyka polega na badaniu poziomu prolaktyny w surowicy. Wynik wskazujący na hiperprolaktynemię jest wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki o inne badania. Prolaktyna w organizmie mężczyzny …
Pytanie: Od ponad roku odżywiam się zdrowo i dbam o codzienną aktywność fizyczną. Mimo to nie tylko nie chudnę, ale wręcz przybieram stopniowo kolejne kilogramy. Koleżanka zasugerowała mi oznaczenie poziomu prolaktyny, który wyszedł bardzo wysoki. Czy prolaktyna może mieć związek z nadwagą? Odpowiedź: Tak. Prolaktyna, czyli hormon odpowiadający za wzrost gruczołów piersiowych w ciąży i …
Pytanie: Od dwóch lat bezskutecznie staramy się z partnerem o dziecko. Ostatnio zrobiłam badania hormonalne i wyszło mi podwyższone stężenie prolaktyny. Co może być tego przyczyną? Odpowiedź: Hiperprolaktynemia, czyli podwyższone stężenie prolaktyny, może stanowić zjawisko fizjologiczne, np. w przypadku ciąży, karmienia piersią, w sytuacjach stresowych czy po badaniu gruczołów sutkowych. Jej wysoki poziom towarzyszy …
W organizmie człowieka prolaktyna odpowiada przede wszystkim za rozwój gruczołów sutkowych oraz za prawidłową laktację. Jej nieprawidłowe stężenie może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania, zmniejszenia libido, niepłodności. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wysoki poziom prolaktyny wywołuje niekiedy mlekotok. Warto wiedzieć, co może być przyczyną nieprawidłowego stężenia tego hormonu. Prolaktyna – co to jest? Prolaktyna …
Pytanie: Od ponad roku staramy się z mężem o dziecko. W badaniach wyszło mi znacznie podwyższone stężenie prolaktyny. Czy może to być przyczyną niepłodności? Odpowiedź: Tak. Prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Ma wpływ na czynność jajników i jąder oraz na stężenie hormonów płciowych – estrogenu i testosteronu. Jej podwyższone stężenie poza stanami …
Pytanie: W badaniach wyszło mi podwyższone stężenie prolaktyny. Co może być przyczyną? Jak mogę ją obniżyć? Odpowiedź: Podwyższenie stężenia prolaktyny może być fizjologiczne (w trakcie ciąży i laktacji). Hiperprolaktynemia w innych okolicznościach objawia się m.in. mlekotokiem, utratą libido, niepłodnością. Jej przyczynami mogą być: nowotwory przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy, stosowane leki (m.in. przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne). Leczenie …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.