Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać ból brzucha w sytuacjach stresowych? Odkryj związek między stresem a dolegliwościami brzusznymi oraz dowiedz się, dlaczego te dwie rzeczy często idą ze sobą w parze. Dlaczego ze stresu boli brzuch? Ból brzucha często kojarzy się z problemami trawiennymi, ale stres może być jednym z głównych sprawców tego nieprzyjemnego objawu. …
Pytanie: Od kilku miesięcy mam problem z nadmiernym tyciem mimo przestrzegania diety i regularnej aktywności fizycznej. Zrobiłam prywatnie badania hormonalne, w których jedyną nieprawidłowością jest podwyższone stężenie kortyzolu. Czy kortyzol może sprzyjać tyciu? Odpowiedź: Wysoki poziom kortyzolu może wiązać się zarówno ze zwiększeniem apetytu, jak i z nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Nieprawidłowy wynik …
Pytanie: Od około roku mam problemy w życiu zawodowym i rodzinnym (trudny rozwód, spór o opiekę nad dzieckiem). Od tego czasu odczuwam stres, który chwilami utrudnia mi funkcjonowanie, cierpię również na bezsenność. Jednocześnie zdiagnozowano u mnie torbiel szyszynki. Czy może być ona związana ze stresem? Odpowiedź: Jest to mało prawdopodobne. Torbiele szyszynki zwykle są zmianami …
Kortyzol to naturalny hormon produkowany przez korę nadnerczy. Dla jego określenia stosuje się nazwę „hormon stresu”, bo do jego wzmożonego uwalniania dochodzi pod wpływem wzmożonych ilości stresu. Sprawdź, w jaki sposób obniżyć kortyzol i łagodzić jego negatywne konsekwencje. Podwyższony kortyzol – co oznacza? Kortyzol to hormon steroidowy wytwarzany przez korę nadnerczy, którego głównym zadaniem jest …
Brzuch stresowy powstaje, kiedy dopada nas długotrwałe napięcie, niepokój i zdenerwowanie. To dlatego można go zaobserwować nawet u bardzo chudych osób. Winą należy obarczać hormon stresu, inaczej kortyzol, który sprzyja odkładaniu się tłuszczu w okolicach brzucha. O tym, czym dokładnie jest brzuch stresowy, jak powstaje oraz co zrobić, aby się go pozbyć, przeczytasz w poniższym …
Stres a leukocyty to zależność, która jest od lat przedmiotem badań. Przewlekłe odczucie napięcia i niepokoju nie pozostaje obojętne dla funkcjonowania układu odpornościowego. Narażenie na silny stres może zwiększyć podatność na infekcje i sprzyjać rozwojowi zaburzeń. Szybkie tempo życia, próba sprostania wysokim lub licznym wymaganiom, zagrożenia zdrowotne i militarne czy zmieniająca się sytuacja gospodarcza – …
Kortyzol jest hormonem wytwarzanym w warstwie pasmowatej kory nadnerczy. Potocznie nazywany jest hormonem stresu. Odpowiada m.in. za reakcję organizmu na stres, reguluje metabolizm, funkcje układu immunologicznego i odpowiedź zapalną w ustroju. Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie mają zaburzenia stężenia kortyzolu i kiedy należy zbadać jego poziom we krwi. Kortyzol – co to jest? Kortyzol, zwany …
Wpływ stresu na organizm zależy od kilku czynników. Główne z nich to intensywność odczucia oraz czas jego trwania. Mimo że jego mała dawka może zadziałać motywująco, zdecydowanie lepiej na niego uważać. Ze stresem nie ma żartów – jeśli jest długotrwały i intensywny, wpływa negatywnie na cały organizm. Jednymi z najbardziej zauważalnych efektów dużego stresu są …
W dzisiejszych czasach, człowiekowi na każdym kroku towarzyszy zarówno chwilowy, jak i przewlekły stres w pracy, w życiu rodzinnym, a nawet towarzyskim. Choć najczęściej wiąże się on z negatywnymi emocjami, to może być także odczuwany w pozytywnych sytuacjach. Niestety stan przewlekłego napięcia może być niebezpieczny dla zdrowia. Sprawdź, jak sobie radzić ze stresem odczuwanym na …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.