Pytanie: Od 2 lat staramy się z mężem o dziecko. W tym czasie czterokrotnie poroniłam na wczesnym etapie ciąży. Co może być tego przyczyną? Odpowiedź: Nawracające poronienia są wskazaniem do konsultacji z lekarzem i diagnostyki mającej na celu wykrycie ich przyczyny i wdrożenie ewentualnego leczenia. Czynnikami ryzyka utraty ciąży są m.in.: zaawansowany wiek matki, wady …
Pytanie: Lekarz skierował mojego chłopaka do poradni endokrynologicznej z powodu podejrzenia akromegalii. Jakie są objawy tej choroby? Odpowiedź: Akromegalia jest schorzeniem wywołanym przez nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu u osób dorosłych (najczęściej przez guz przysadki mózgowej). Do typowych zmian w wyglądzie zewnętrznym chorych zalicza się: powiększenie dłoni i stóp, poszerzenie nosa, powiększenie żuchwy, uwydatnienie łuków brwiowych. …
Pytanie: Po dwóch latach starań o dziecko ginekolog zalecił mi przyjmowanie Duphastonu. Czy podczas stosowania go mogę spożywać alkohol? Odpowiedź: Duphaston jest preparatem zawierającym dydrogesteron, czyli syntetyczny progestagen. Jego stosowanie jest wskazane m.in. w przypadku leczenia niepłodności wywołanej niedoborem progesteronu, nieregularnych lub bolesnych cykli miesiączkowych, poronień nawykowych i zagrażających. Spożycie alkoholu nie powinno istotnie wpłynąć …
Wrodzony przerost nadnerczy to choroba genetyczna, która może przebiegać w postaci klasycznej i nieklasycznej. Podlega leczeniu, a dzięki opiece endokrynologa pacjent może prowadzić normalne życie. Wrodzony przerost nadnerczy utrudnia posiadanie dziecka, ale go nie wyklucza. Czym jest wrodzony przerost nadnerczy? Nadnercza to leżące nad nerkami niewielkie gruczoły, wydzielające hormony: androgeny, kortyzol i aldosteron. O wrodzonym …
Pytanie: W trakcie pobytu w szpitalu z powodu nawracających zasłabnięć wysunięto u mnie podejrzenie niedoczynności kory nadnerczy. Co to za schorzenie? Odpowiedź: Kora nadnerczy odpowiada za syntezę hormonów – glikokortykosteroidów (m.in. kortyzolu), mineralokortykosteroidów (m.in. aldosteronu) i androgenów. Jej niedoczynność, wywołana pierwotną chorobą nadnerczy (chorobą Addisona) lub zmniejszeniem stężenia ACTH (m.in. w schorzeniach przysadki mózgowej), …
Pytanie: W tomografii komputerowej, wykonanej z powodu bólu brzucha, stwierdzono u mnie guz kory nadnerczy. Czytałam, że może on powodować nadczynność. Jakie są jej symptomy? Odpowiedź: Kora nadnerczy odpowiada za syntezę hormonów – glikokortykosteroidów (m.in. kortyzolu), mineralokortykosteroidów (m.in. aldosteronu) i androgenów. Jej nadczynność może być spowodowana rozrostem lub guzem nadnercza czy nowotworami wydzielającymi ACTH …
Pytanie: Od dwóch lat bezskutecznie staramy się z partnerem o dziecko. Ostatnio zrobiłam badania hormonalne i wyszło mi podwyższone stężenie prolaktyny. Co może być tego przyczyną? Odpowiedź: Hiperprolaktynemia, czyli podwyższone stężenie prolaktyny, może stanowić zjawisko fizjologiczne, np. w przypadku ciąży, karmienia piersią, w sytuacjach stresowych czy po badaniu gruczołów sutkowych. Jej wysoki poziom towarzyszy …
Wysoki poziom kortyzolu w organizmie prowadzi do wystąpienia symptomów noszących nazwę zespołu Cushinga. Najczęstszą przyczyną endogennego nadmiaru hormonu jest choroba Cushinga, w której za hiperkortyzolemię odpowiada guz przysadki wydzielający ACTH. Sprawdź, jakie są objawy choroby Cushinga i na czym polega diagnostyka schorzenia. Choroba Cushinga – co to jest? Choroba Cushinga jest rzadko występującym schorzeniem endokrynologicznym, …
Wrodzony hipogonadyzm hipogonadotropowy, przebiegający z osłabieniem lub brakiem węchu, jest nazywany zespołem Kallmanna. Schorzenie dotyka częściej mężczyzn, a diagnoza jest stawiana zwykle w wieku kilkunastu lat. Sprawdź, jakie są objawy choroby oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie schorzenia. Czym jest zespół Kallmanna? Zespół Kallmanna jest chorobą wrodzoną, przebiegającą z hipogonadyzmem hipogonadotropowym (niewydolnością gonad – jajników …
Hipogonadyzm u mężczyzn najogólniej określić można jako stan, w którym jądra nie wytwarzają wystarczającej ilości testosteronu. Może to być związane z chorobą jąder, zmianami w przysadce mózgowej albo podwzgórza czy z szeregiem chorób ogólnoustrojowych. Hipogonadyzm wiąże się z zaburzeniami płodności. Szacuje się, że hipogonadyzm występuje u nawet 10% dorosłych mężczyzn. Oznacza on niedomogę jąder – …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.