Pytanie: Od 2 lat staramy się z mężem o dziecko. W tym czasie czterokrotnie poroniłam na wczesnym etapie ciąży. Co może być tego przyczyną? Odpowiedź: Nawracające poronienia są wskazaniem do konsultacji z lekarzem i diagnostyki mającej na celu wykrycie ich przyczyny i wdrożenie ewentualnego leczenia. Czynnikami ryzyka utraty ciąży są m.in.: zaawansowany wiek matki, wady …
Pytanie: Po dwóch latach starań o dziecko ginekolog zalecił mi przyjmowanie Duphastonu. Czy podczas stosowania go mogę spożywać alkohol? Odpowiedź: Duphaston jest preparatem zawierającym dydrogesteron, czyli syntetyczny progestagen. Jego stosowanie jest wskazane m.in. w przypadku leczenia niepłodności wywołanej niedoborem progesteronu, nieregularnych lub bolesnych cykli miesiączkowych, poronień nawykowych i zagrażających. Spożycie alkoholu nie powinno istotnie wpłynąć …
Pytanie: Oboje z mężem kończymy w tym roku 47 lat i myślimy o trzecim dziecku. Czy mamy jeszcze szansę na zajście w ciążę? Odpowiedź: Niewykluczone. Płodność u kobiet osiąga szczyt około 20.–25. roku życia, po czym stopniowo się zmniejsza. W przypadku mężczyzn proces wytwarzania plemników w warunkach prawidłowych zachodzi przez całe życie. Ocena szansy …
Pytanie: Zaczynamy z żoną starania o pierwsze dziecko. Czy jest coś, co możemy zrobić, żeby zwiększyć szansę na zajście w ciążę? Odpowiedź: Tak. Udowodniono, iż na płodność mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne i stężenie hormonów, ale także styl życia, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Pozytywny wpływ na płodność ma prawidłowa, zbilansowana dieta, bogata …
Pytanie: Pół roku temu urodziłam dziecko i nadal nie miesiączkuję. Czy to normalne? Odpowiedź: Tak. Brak miesiączki w trakcie połogu i kilka, a nawet kilkanaście, miesięcy po porodzie występuje u dużego odsetka kobiet. Wiąże się z wysokim stężeniem prolaktyny i wahaniami poziomu innych hormonów, m.in. estradiolu. Nieregularne miesiączki lub ich brak są częstsze u …
Pytanie: Po 2 latach starania się o dziecko u mojego męża zdiagnozowano niepłodność. Jak może wyglądać leczenie? Odpowiedź: Leczenie niepłodności u mężczyzn jest procesem złożonym, który powinien być prowadzony przez doświadczonego specjalistę. Wybór terapii jest ściśle związany z przyczyną występowania niepłodności. Leczenie farmakologiczne może być skuteczne u mężczyzn, u których stwierdzono zaburzenia hormonalne, m.in. hiperprolaktynemię …
Pytanie: Chcemy zacząć się starać z mężem o dziecko. Ile jest dni płodnych w cyklu menstruacyjnym? Odpowiedź: Owulacja, czyli jajeczkowanie, przypada w typowym cyklu menstruacyjnym na 14. dzień. Określenie jej momentu jest możliwe poprzez metodę obserwacji śluzu szyjkowego, wykonanie badania stężenia hormonu luteinizującego (LH) lub badanie USG. Niezawodną metodą stwierdzenia owulacji jest pomiar poziomu progesteronu. …
Według najnowszych badań niepłodność to problem, który dotyka ok. 30 mln osób w Europie. Szacuje się, że w Polsce 1,5 mln par bezskutecznie stara się o dziecko. Przyczyn jest wiele – od niezdrowego trybu życia do poważnych chorób układu rozrodczego. Nic więc dziwnego, że niepłodność znalazła się na liście chorób cywilizacyjnych, opublikowanej przez World Health …
Progesteron odgrywa istotną rolę w procesie reprodukcji i przygotowaniu gruczołów sutkowych do produkcji mleka. Oddziałuje również na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy oraz tkankę kostną. Nieprawidłowe stężenie progesteronu może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. Kiedy należy zbadać jego poziom? Jakie są wskazania do leczenia progesteronem? Progesteron – co to jest? Progesteron …
Hormon anty-Mullerowski (AMH) jest wytwarzany przez jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn. W okresie embrionalnym obecność AMH warunkuje wykształcenie męskich narządów płciowych. W okresie dojrzewania płciowego stężenie hormonu u kobiet rośnie, następnie stopniowo maleje, aż do wystąpienia menopauzy. Sprawdź, jaką rolę w diagnostyce ginekologicznej odgrywa ocena rezerwy jajnikowej. Badanie AMH – jak wygląda? Badanie …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.