Eksperci zwracają uwagę na spore rozpowszechnienie problemu niepłodności. Szacują, że zmaga się z nim około 10–15% par. Trudności z powiększeniem rodziny mogą być związane zarówno z problemami zdrowotnymi kobiety, jak i mężczyzny. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności i jakie badania są pomocne w ich ustaleniu. Przyczyny niepłodności u mężczyzn – rodzaje Eksperci informują, …
AMH to hormon produkowany zarówno przez męskie, jak i przez żeńskie komórki rozrodcze. Jednak określenie jego stężenia wykorzystuje się przede wszystkim do badania tzw. rezerwy jajnikowej u kobiet. Wynik pomaga ocenić, jakie są szanse na naturalne zapłodnienie lub powodzenie procedury in vitro. Poziom hormonu jest najwyższy ok. 20. roku życia, pozostaje na umożliwiającym zajście w …
Pytanie: Od 2 lat staramy się z mężem o dziecko. W tym czasie czterokrotnie poroniłam na wczesnym etapie ciąży. Co może być tego przyczyną? Odpowiedź: Nawracające poronienia są wskazaniem do konsultacji z lekarzem i diagnostyki mającej na celu wykrycie ich przyczyny i wdrożenie ewentualnego leczenia. Czynnikami ryzyka utraty ciąży są m.in.: zaawansowany wiek matki, wady …
Pytanie: Po dwóch latach starań o dziecko ginekolog zalecił mi przyjmowanie Duphastonu. Czy podczas stosowania go mogę spożywać alkohol? Odpowiedź: Duphaston jest preparatem zawierającym dydrogesteron, czyli syntetyczny progestagen. Jego stosowanie jest wskazane m.in. w przypadku leczenia niepłodności wywołanej niedoborem progesteronu, nieregularnych lub bolesnych cykli miesiączkowych, poronień nawykowych i zagrażających. Spożycie alkoholu nie powinno istotnie wpłynąć …
Seminogram jest badaniem nasienia, wykonywanym w celu ustalenia przyczyn niepłodności męskiej. Zazwyczaj zlecany jest parom bezowocnie starającym się o dziecko od minimum roku. Uzyskany wynik seminogramu umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub podjęcie decyzji o zapłodnieniu in vitro. Czym dokładnie jest seminogram, jak się wykonuje takie badanie oraz jakie parametry są w nim oceniane? Na …
Pytanie: Oboje z mężem kończymy w tym roku 47 lat i myślimy o trzecim dziecku. Czy mamy jeszcze szansę na zajście w ciążę? Odpowiedź: Niewykluczone. Płodność u kobiet osiąga szczyt około 20.–25. roku życia, po czym stopniowo się zmniejsza. W przypadku mężczyzn proces wytwarzania plemników w warunkach prawidłowych zachodzi przez całe życie. Ocena szansy …
Pytanie: Zaczynamy z żoną starania o pierwsze dziecko. Czy jest coś, co możemy zrobić, żeby zwiększyć szansę na zajście w ciążę? Odpowiedź: Tak. Udowodniono, iż na płodność mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne i stężenie hormonów, ale także styl życia, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Pozytywny wpływ na płodność ma prawidłowa, zbilansowana dieta, bogata …
Pytanie: Pół roku temu urodziłam dziecko i nadal nie miesiączkuję. Czy to normalne? Odpowiedź: Tak. Brak miesiączki w trakcie połogu i kilka, a nawet kilkanaście, miesięcy po porodzie występuje u dużego odsetka kobiet. Wiąże się z wysokim stężeniem prolaktyny i wahaniami poziomu innych hormonów, m.in. estradiolu. Nieregularne miesiączki lub ich brak są częstsze u …
Pytanie: Po 2 latach starania się o dziecko u mojego męża zdiagnozowano niepłodność. Jak może wyglądać leczenie? Odpowiedź: Leczenie niepłodności u mężczyzn jest procesem złożonym, który powinien być prowadzony przez doświadczonego specjalistę. Wybór terapii jest ściśle związany z przyczyną występowania niepłodności. Leczenie farmakologiczne może być skuteczne u mężczyzn, u których stwierdzono zaburzenia hormonalne, m.in. hiperprolaktynemię …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.